Herkes İçin Yapay Zeka

Herkes İçin Yapay Zeka

Yapay zeka şimdiye kadar yalnızca Amazon, Baidu, Google ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinin ve bazı girişimlerin oyuncağıydı. Ekonominin bazı aktörleri ve diğer birçok şirket için ise AI sistemleri genel olarak çok pahalı ve uygulaması oldukça zor bir teknoloji.

 

Peki, AI teknolojilerinin daha rahat uygulanması ve herkes tarafından kullanılabilen bir teknoloji olması nasıl sağlanabilir? Bu konuda önde gelen şirketler birbirleriyle adeta yarış içindeler.

 

 

Bulut tabanlı makine öğrenme araçları, AI’nin çok daha geniş bir kitleye uzanmasını sağlayabiliyor. Şimdiye kadar Amazon, AWS iştiraki ile bulut AI'ya hakim konumunda. Google, Tensorflow ismindeki iştiraki açık kaynaklı bir AI kütüphanesi ile Amazon’u zorluyor. Geçtiğimiz zamanlarda Google, AI'yi daha basit hale getirecek, önceden eğitilmiş bir sistem paketi olan Cloud Automl'u duyurdu.

 

 Kendi AI destekli bulut platformuna sahip olan Microsoft Azure ise açık kaynaklı derin öğrenme kütüphanesi olan Gluon'u sunmak için Amazon'la bir araya geliyor. Gluon'un, insan beyninin nasıl öğrendiğini kabaca taklit eden önemli bir teknoloji olarak sinir ağları inşa etmesi gerekiyor.

Bu şirketlerin hangisinin AI bulut hizmetleri sunmada lider olacağı aslında oldukça belirsiz. Kazananın kim olduğunu şu an bilemiyoruz ancak kazanacak olan firma için bu oldukça büyük bir iş fırsatı. Bahsettiğimiz bu ürünler eğer AI devrimi ekonominin farklı bölgelerinde yayılacak olursa oldukça kritik ürünler.

 

Şu anda AI, çoğunlukla verimlilik sağladığı ve yeni ürün/hizmetler ürettiği teknoloji endüstrisinde kullanılıyor. Ama birçok işletme ve endüstri yapay zekadaki önü alınamayan gelişmelerden yararlanmak için mücadele etti. Tıp, üretim ve enerji gibi sektörler, AI teknolojisini işlerine entegre olarak uygulayabilirlerse, ekonomik üretkenliğe büyük bir destek vererek kendi endüstrilerini geliştirebilirler.

 

Yine de çoğu endüstri, bulut AI’yi nasıl kullanılacağını bilmeyen işgücüyle dolu. Bunun farkında olan Amazon ve Google kendi danışmanlık hizmetleri kuruyorlar. Bulut teknolojileri AI’yi herkesin ulaşabileceği bir noktaya getirir getirmez gerçek AI devrimi başlayacaktır.a