Sektörden Haberler HİSAR-A için Teslimat Zamanı Geldi

HİSAR-A için Teslimat Zamanı Geldi

Türk Silahlı Kuvvetleri Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Hisar-A’yı 2020’de envanterine alacak.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Kara Kuvvetleri Komutanlığının alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere ASELSAN ve ROKETSAN tarafından milli ve yerli imkanlar kullanılarak geliştirilen Hisar-A Hava Savunma Füze Sisteminin 2020 yılı içinde hizmete gireceğini açıkladı.” Demir ayrıca, Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Hisar-O’nun harp başlıklı tam atım füze atışlı testlerinin bu yıl içinde yapılacağını belirtti.

HİSAR-A, hareket halindeki birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması amacıyla sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 15 km menzile kadar etkisiz hale getirilmesi için tasarlandı.

Hisar füzelerinin yüksek infilaklı ve parçacık etkili harp başlığı, farklı türlerdeki hava hedeflerine karşı etkili olabilmesini sağlayacak şekilde, çarpma ve yaklaşma tapasına sahip bulunuyor.

HİSAR-A; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), HİSAR-A ve HİSAR-O Sistemlerinin ikisinden de atılabilen Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com
  • Defence and Technology, içinde bulunduğumuz bilişim çağında savunma sanayii alanındaki çalışmalara anında, hızlı ve doğru bir şekilde ulaşmanızı sağlayan en aktif dijital platformdur.