HyperBee Sponsor Arıyor!

HyperBee Sponsor Arıyor!

1.     Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.) 

İTÜ HyperBee: ses hızında bir ulaşımın hedeflendiği, 5. nesil ulaşım teknolojisi Hyperloop” konusunda çalışmalar yürüten bir proje takımıdır. 17 Şubat tarihinde temelleri atılan HyperBee takımımız 3 Mart 2022 itibariyle İTÜ'nün resmi proje takımları arasında yerini almıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Bahçeşehir üniversitesinin yanı sıra liseli arkadaşlarımızın da bulunduğu takımımızda Elektrik, Uçak, İşletme, Endüstri, Fizik, Kontrol ve Otomasyon, Metalurji ve Malzeme, Yazılım, Uzay, İnşaat, Elektronik ve Haberleşme, Bilgisayar Mühendisliği gibi çeşitli mühendislik bölümlerinde okuyan yaklaşık 30 öğrenciden oluşmaktadır. 

Takımımız "HyperBee" ismini üniversitemizin maskotu olan ve çalışkanlığı ile bilinen arıdan, ayrıca üzerinde çalıştığımız "hyperloop" teknolojisinden almaktadır.

 

2.     Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir? 

Vizyonumuz: Hyperbee takımı olarak Hyperloop Teknolojisi üzerine yürüttüğümüz çalışmalar ile başta TEKNOFEST yarışması olmak üzere diğer ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak Türkiyeyi ve İTÜ’yü bu sektörde dünya çapında temsil etme amacı taşımaktayız. Teknolojiyi geliştirdikten sonra da şirketleşip Raylı Ulaşım Teknolojileri alanında bir öncü konumuna gelerek ülkemize hyperloop teknolojisini getiren ekip olmayı hedeflemekteyiz. 

Misyonumuz: Henüz geliştirme aşamasında olan ses hızına yakın hızla yolculuk etme imkânı sağlaması planlanan hyperloop teknolojisi adına gerekli olan yapısal tasarım, elektrik, elektronik ve yazılım altyapılarını oluşturmak ayrıca prototip bir hyperloop kapsülü ortaya koyma yolunda çalışmalarda bulunmaktır.

  

3.     Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Bu projede bir araya gelmemizdeki en büyük etken, üzerinde çalıştığımız teknolojide başarıya ulaşıp bu teknolojiyi ülkemize kazandırmak ve bir öncü konumuna gelerek ülkemizi dünya genelinde temsil etmektir. Bu inanç ve hedef doğrultusunda ilerlemek ve ileride bu hedeflerimizde başarılı olma hayali bizim en büyük motivasyon kaynağımız oldu.

    

4.     Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı? 

En başta tren ve raylı sistemler üzerine tecrübeleri olan Prof. Dr. İlhan KOCAARSLAN danışman hocamız olmak üzere Mustafa Şekerbey ve Mehmet Onur Gülbahçe Hocalarımız proje çalışmalarımızda akademik destek konusunda bize çok yardımcı oldu.. Akım Metal ve WAT Motor firmaları lineer motorlarımızın üretiminde destek sağladı. Kormas firması levitasyon konusunda teknik destek sağladı. 

HyperBee projemize inanıp bu yolda bizi desteklemiş olan birbirinden değerli sponsorlarımız ve hocalarımız ile bu süreci en güzel ve en başarılı şekilde bitirmeye çalıştık. 

 

5.     Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz? 

2022 yılı TEKNOFEST yarışmasına hazırlanırken çalıştığımız atölyede malzeme eksiğimiz ve maddi kaynak yetersizliğimiz bulunuyordu. Bu problemlere en pratik çözüm olarak kullandığımız malzemelerde kiralama yoluna giderek aşmaya çalıştık. Kalan eksiklerimizi ise okulumuzdaki diğer proje takımlarından ödünç alarak tamamlamaya çalıştık. 

Malzeme ve maddi kaynak eksikliğimizin yanı sıra akademik kaynak yetersizliği problemiyle de karşı karşıyaydık. Aylarca süren literatür taramaları yaptık çünkü hyperloop teknolojisi günümüzde hala çok özel bir alan ve yeterli akademik kaynak bulunamıyor. Yerli ve yabancı tüm kaynakları taradıktan sonra kendimiz ar-ge faaliyetlerine yöneldik ve hatta çalıştığımız bu alanda 2 adet bildiri yayınladık.

 

6.     Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

HyperBee takımı olarak 2022 TEKNOFEST Hyperloop Geliştirme Kategorisi”ne katıldık ve “En İyi Senaryo Ödülü” ile “Teknoloji Uygulama Ödülü” olmak üzere 2 ödül kazandık. TEKNOFEST 2023’te “Hyperloop Geliştirme Kategorisi”nde teknik rapor aşamasında 1.’lik, genel yarışmada 3.’lük ödüllerimizi aldık. Bu sene de İTÜ HyperBee ekibi olarak TEKNOFEST 2024’te yine aynı kategori altında çalışmalarımıza devam etmekteyiz. 

2022 Kasım ayında Canadian Hyperloop Conference (Kanada Hyperloop Konferansı) tarafından düzenlenen The Virtual Showcase etkinliğine katıldık. Özel davet aldığımız bu etkinlik, uluslararası öğrenci ekiplerinin hyperloop altyapısı için araştırmalarını/prototiplerini/tasarımlarını sergiledikeri bir etkinlikti. Sonrasında 2023 yılı içinde Kanada’da konferansın ikinci aşaması için fiziksel yarışmaya davet edildik fakat temelinin maddiyata dayandığı kapsülün lojistiği, vize, ulaşım ve konaklama gibi sebeplerden ötürü katılamadık.

2023 yılı için katıldığımız bir diğer yarışma ise yılda bir düzenlenen uluslararası bir etkinlik olan “European Hyperloop Week” etkinliği oldu. Bu etkinlik kapsamında İskoçya’ya giderek uluslararası üniversitelerde eğitim gören öğrencilere, konuk konuşmacılara, bu alanda çalışan şirketlere ve hyperloop teknolojisi meraklılarına geliştirmiş olduğumuz teknolojileri sunumlar eşliğinde anlatma ve fikir alışverişinde bulunma fırsat yakalamış olduk.

 

7.     Neden sponsor arıyorsunuz?

Bir öğrenci proje takımı olarak hedefimiz üzerinde çalıştığımız teknolojide başarıya ulaşıp bu teknolojiyi ülkemize kazandırmak ve bir öncü konumuna gelerek ülkemizi dünya genelinde temsil etmektir. Bu amaçla çıktığımız yolda ihtiyacımız olan desteği bulmak için sponsorluk arayışlarımızı sürdürmekteyiz. Sponsorlarımız nakit desteğinin yanı sıra: 

-Ulaşım; uluslararası yarışmalara takım üyelerinin gidip gelmesi konusunda bilet alışverişlerine

-Nakliyat; takımın kapsül ve malzemelerinin yarışma alanına taşınması konusunda lojistik ve gümrük işlemlerine

-Malzeme; kapsül için gerekli olan malzemelerin takıma sağlanması konusunda 

-Ekipman; takımın atölye çalışmalarında ihtiyaç duyduğu çeşitli ekipmanların tedariği konusunda 

-Yemek; yaz dönemlerinde uzun süreler atölyede çalışmalarda bulunan takımımıza yemek desteğinde de bulunarak Türkiyeyi Hyperloop Teknolojisinde dünya çapında temsil etme üzerine yürüttüğümüz çalışmalara katkı sağlayabiliriz.

 

8.     Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Gençler olarak ülkemiz uğruna güzel şeyler başarmalıyız ve gayemiz bu yönde olmalı. Okulda gördükleri derslerin yanı sıra bu bilgileri pratikte kullandıkları projeleri takip etmeleri ve ellerinden geldiğinde bu tarz projelere katılım sağlamalarını öneriyoruz. Ayrıca çeşitli yarışmalarda HyperBee’yi görürlerse mutlaka takımımıza selam vermelerini tavsiye ediyoruz :)

 

Takımınızın Sosyal Medya Platformları 

İnstagram & X & Facebook- @ituhyperbee

Mail- hyperbee@itu.edu.tr 

Linkedln -  https://www.linkedin.com/company/ituhyperbee/