Blog İlk Yerli ve Milli Hava Aracı: EREN

İlk Yerli ve Milli Hava Aracı: EREN

İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU'nun ismini "EREN" verdiği Lazer Silahlı Bomba İmha Dronu, Konya Bilim Merkezi'nde düzenlenen 8. Konya Bilim Festivali'nde yoğun ilgi gördü.

EGM KRİMİNAL DAİRE BAŞKANLIĞI koordinesinde TÜBİTAK ve ASİSGUARD`ın iş birliğiyle geliştirilen ve henüz dünyada örneği olmayan "EREN" 3000 metre uçuş menzili ile belirli uzak mesafelerden lazer silahı ile arazideki bombaları etkisiz hale getirecek İlk Yerli ve Milli Hava Aracıdır.

Savunma Sanayii Başkanlığı 2022 yılı Savunma ve Güvenlik Proje Portföyüne eklenmesi için teklif olarak  sunulan EREN i yakın gelecekte Bomba Uzmanlarının kullanması hedefleniyor.

Festival kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı'nın standında sergilenen drone ile ilgili bilgi veren Komiser Yardımcısı Aykut Eroğlu, AA muhabirine, EREN`i, arazide bulunan atılmış ama patlamamış askeri mühimmatların veya el yapımı bombaların imha edilmesinde kullanmayı amaçladıklarını söyledi.

Eroğlu, Eren'in şu anda etkin olarak kullanımına başlanmadığını, önümüzdeki dönemde geliştirilerek envantere alınmasının planlandığını anlattı.

Eren'in atış kabiliyetiyle ilgili bilgiler de veren Eroğlu, şunları kaydetti:

Ülkemizde var olan Yüksek Güçlü Lazer teknolojisinin daha portatif ve taşınabilir ebat ve ağırlığa indirilerek kilometrelerce uzak mesafelere giden EREN lazer atışıyla 3 milimetrelik karbon çeliği dahi eritecek. Böylelikle Bomba Uzmanlarına arazide yüksek hareket kabiliyeti kazandıracak olan "EREN" in dünyada henüz bir örneği yok. EGM Kriminal Daire Başkanlığı olarak Lazer Silahını İnsansız Döner Kanatlı Hava Aracına entegre ettirerek, dünyada bir ilki gerçekleştirdik." dedi.

Öte yandan Kriminal Daire Başkanlığı'nın standında gösterime sunulan bomba imha robotları ve envanterleri de vatandaşların ilgi odağı oldu.