İmre Roket Takımı Sponsor Arıyor!

İmre Roket Takımı Sponsor Arıyor!

1.     Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

Biz T3 Vakfı, Üsküdar Belediyesi ve Tübitak’ın iş birliğiyle oluşturulan Bilim Üsküdar bilim merkezinde tanıştık. İzmir Teknofest gönüllülük sürecinde, “Yükselen Bir Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonuyla hareket etmeye karar verdik. Farklı alanlardan gelen yetenekli 9 ekip üyemizle bir araya gelerek, ülkemizi gökyüzüne taşıyacak bir roket takımı oluşturduk.

 

2.     Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Misyonumuz, ülkemizin gökyüzündeki başarılarını artırarak milli gururumuzu yükseltme hedefindedir. Yüksek teknolojiye bağlılığımızla, farklı disiplinlerden gelen yetenekli ekip üyelerimizle birlikte özgün ve milli teknolojiler geliştirmeyi amaçlıyoruz. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil ederek genç nesilleri bilimle buluşturmak için çaba sarf ediyoruz. Roketlerimizle gökyüzüne uzanarak birlik ve beraberlik ruhuyla ülkemizin adını bilim ve teknolojide yazmayı hedefliyoruz. 

Biz, roket takımı olarak, Türkiye'nin adını uzayın ötesinde de duyuracak, bilimin ve teknolojinin sınırlarını genişletecek ve gelecek nesillere ilham kaynağı olacak bir miras bırakma vizyonuyla hareket ediyoruz. Türkiye'yi uzay keşiflerinde lider kılacak projeler ve teknolojiler geliştirerek, bilimdeki sıra dışı başarılarımızla ülkemizi gururlandırmayı hedefliyoruz.

  

3.     Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Misyon ve vizyonumuzda da belirttiğimiz gibi; ülkemizi ve kendimizi geliştirip daha iyi bir gelecek sağlamak bizi en çok motive eden konudur.

  

4.     Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Takım arkadaşlarımızla networklerimizi kullanarak sektördeki tecrübeli kişilerden ve daha önce roket yarışmasına katılmış ve hali hazırda çalışmalarına devam eden akranlarımızdan, ve yaptığımız araştırmaları ekip içinde birbirimize aktararak destek aldık. Birçok konuda, birçok sorumuza bu sayede cevap bularak, birbirimize oldukça destek olarak, kendimize mentorlük yaptık da diyebiliriz.

 

5.     Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Biz ilk başta 5 kişilik bir çekirdek ekiple çalışmalara başladık. Bu süreçte bizi en çok zorlayan kısım ekip arkadaşı bulmaktı. Çünkü, sadece bir proje yapayım CV’m dolsun, boşum zaten, aaa benimde ilgim var aslında diyen değil ilk ekibi oluşturduğumuzdan beri var olan misyon ve vizyonumuz doğrultusunda bizlerle bir ekip olabilecek takım arkadaşları bulmak biraz zordu. Ama bu durumun da en iyi şekilde üstesinden geldik.

 

6.     Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

2023 yılının Ekim ayının başında kurulan bir takım olduğumuz için henüz katıldığımız bir yarışma bulunmamaktadır. Fakat 2024 senesinde ve takip eden senelerde Teknofest Orta İrtifa Roket Yarışmasına katılarak amaçlarımız doğrultusunda başarılar elde edeceğiz, roketimizi en iyi şekilde fırlatacağız. Buna ek olarak Amerika’da yapılan IREC’de de hem takımımızı hem bünyesinde bulunduğumuz Bilim Üsküdar Bilim Merkezini ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için çalışmalarımıza ve araştırmalarımıza devam ediyoruz.

 

7.     Neden sponsor arıyorsunuz?

Bu süreç birçok insanında bildiği üzere meşakkatli bir yol ve bu yoldaki en büyük engellerden biri de finansal durumlar. Yapacağımız rokette yenilikçi fikirler ve teknolojiler kullanmayı amaçlıyoruz bu nedenle iyi sponsorluklarla bu amaçlarımıza en iyi şekilde ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.

     

8.     Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Sakın pes etmeyin. Karşınıza bir çok engel ya da sizlerin o zaman engel olarak görebileceğiniz birçok insan ve olay çıkacaktır. Fakat kendinize yetrince inanırsanız ve inancınız kadar da çalışıp, çabalarsanız başaramayacağınız şey yoktur. Bizlerin çoğu farklı disiplinlerden olan insanlarız. Başlarda ekibiniz full mühendis olmalı, sizler kızsınız, siz nasıl yapacaksınız, diyen insanlar vardı. Biz o zaman projeyi bırakıp, aa evet haklılar diyebilirdik ama bizim bir amacımız vardı.. Bu roketi yapmak, fırlatmak, ülkemiz için faydalı  işlere imze atmaktı.. Pes etmedik, devam ediyoruz ve 9 kişilik takımımızın 7’si kız.. Pes etmeyi düşünmüyoruz, ve etmeyecğiz. Bunu okuyan hemcinslerimize, akranlarımıza, pes etme ya da adım atma konusunda terreddütü olanlara kısaca bunları aktarabiliriz.. Herkes birçok şey der ama siz roketi ne kadar yukarı fırlatmayı başarırsanız onların sizi demoralize etmek için söylediği söylemleri o kadar az duyarsınız.. Pes etmeyin, adım atın ve başarın! Gelecek biziz, gelecek sizsiniz!

Takımınızın Sosyal Medya Platformları         

Instagram: imreroket 

LinkedIn: İMRE ROKET