Blog İş İçin Niyet Mektubu Nasıl Yazılır?

İş İçin Niyet Mektubu Nasıl Yazılır?

İş ararken karşınıza niyet mektubu yazmanızı isteyen ilanlar çıkabilir.  Niyet mektubu, kapak mektubuna benzemektedir; bir pozisyon için neden nitelikli olduğunuza dair bilgileri içerir. Bununla birlikte, ilgilendiğiniz bir şirkete genel bir başvuru sunarken veya bir iş fuarında genel bir başvuru yaptığınızda da bir niyet mektubu yazabilirsiniz.

Peki niyet mektubu yazarken nelere dikkat etmelisiniz?

Uygun formatı kullanmalısınız

Niyet mektubunuz için iş mektubu formatını kullanmanız gerekmektedir. Niyet mektubunuzu yazmaya; iletişim bilgileriniz, tarih  ve işverenin iletişim bilgileri ile başlayabilirsiniz.

E-posta gönderirken net bir konu satırı eklemelisin

Neden e-posta gönderdiğinizi açıklayan kısa bir konu satırı eklemelisiniz.

Firmayı araştırmalısınız

Niyet mektubunuzu yazmaya başlamadan önce başvuru yaptığınız şirketin kültürü, misyonu ve beklentileri hakkında bir fikir edinmeniz, şirketi araştırmanız gerekmektedir. Bu doğrultuda şirkete nasıl değer katacağınızı açıklamanız gerekecektir.

Özgeçmişini yeniden şekillendirmeyin

Özgeçmişinizi yeniden şekillendirmek yerine; en güçlü niteliklerinizi seçmeli ve onları vurgulamalısınız. Amacınız, işvereninize en iyi referanslarınızı sergilemektir. Böylece özgeçmişinizi tam bir kariyer geçmişi sağlamaya değil, özgeçmişinizi okumaya ikna edersiniz.

Maddelendirin

Niyet mektubunuzu biçimlendirmek için iş için niteliklerinizi vurgulayan maddeli bölümler ekleyebilirsiniz. Maddelendirdiğiniz taktirde, işvereniniz sunduğunuz becerilere ve uzmanlığınıza hemen dikkat çekecektir.

Kısa tutun ve kontrol edin

Mektubunuz bir sayfadan uzun olmamalıdır.  Mektubunuzu yazmayı bitirdiğinizde yazım, dil bilgisi ve biçimlendirme hataları için mektubunuzu baştan sona düzeltmeyi unutmayın. Göndermeden önce bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden onu okumasını isteyebilirsiniz.

Kaynak:

https://www.thebalancecareers.com/what-is-a-letter-of-intent-for-a-job-2062032