İTÜ Gamma Takımı Sponsor Arıyor!

İTÜ Gamma Takımı Sponsor Arıyor!

1. Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

İTÜ Gamma Takımı 2019 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulmuş, İnsansız Sürü Sistemleri ve Otonom İHA alanlarında AR-GE çalışmaları yürüterek yarışmalara katılan bir proje takımıdır. Takımımız sürdürülebilirlik açısından Karma Sürü, Savaşan İHA ve Sosyal Medya/Sponsorluk Ekibi olmak üzere üç ekibe bölünmüştür ve çeşitli mühendislik dallarında eğitim gören 27 meraklı üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Takımımızın bir arada bulunma motivasyonu inovasyona ve gelişmeye verdiğimiz değerin yanında Teknik Üniversitemizin ve ülkemizin gelişimine maksimum fayda sağlama arzumuzdur.

 

2. Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir? 

İTÜ Gamma olarak vizyonumuz takım değerlerimiz olan AR-GE ve sürekli gelişim doğrultusunda İnsansız Sürü Sistemleri ve Otonom İHA sistemlerinin gelișimine öncülük etmektir. Misyonumuz ise sürdürülebilir bir eğitim-gelişim-proje döngüsü oluşturmak ve takımdan mezun olan üyelerin alanlarında tecrübeli bir mühendis olarak çalışabilecek seviyeye ulaşmalarıdır.

 

3. Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Derslerimizde öğrendiğimiz yeni bilgilerin pratikte nasıl karşılık bulabileceği fikri her daim temel motivasyonumuz oldu. Çünkü yetersiz uygulama ile tamamlanmış bir mühendislik eğitiminin yetkin bir mühendis olarak ülkemize hizmet etmek için yetersiz kalacağının bilincindeyiz.

 

4. Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı? 

Geçmiş yıllarda benzer projeler yürütmüş okul arkadaşlarımız ve okuldaki hocalarımızdan yardım aldık.

 

5. Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz? 

Karşılaştığımız iki büyük zorluk maddi olanaksızlıklar ve takım ruhunun oluşturulmasının zorluğu idi. Yaptığımız işin önemi bütün takım arkadaşlarımızca kavrandığından kısa sürede iç disiplinini sağlamış ve motivasyonu tam bir takım elde ettik. Ancak maddi yetersizlikler bizim için en büyük problemdi ve hala da öyle.

 

6. Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız? 

Biz İTÜ Gamma Takımı olarak 2020 yılından beri Teknofest’e katılmaktayız. 2020 yılında katıldığımız Teknofest Karma Sürü İHA Simülasyon Yarışmasında 4.lük derecesi ve En İyi Sunum Ödülü aldık. 2021 yılında 4.lük ve 5.lik derecesi aldığımız iki farklı yarışmaya katıldık ve En İyi Sunum Ödülü’nü almaya layık görüldük. 2022 yılında Teknofest Sürü Robotlar Yarışmasında 3.lük elde ettik ve tekrardan En İyi Sunum Ödülü’nü almaya hak kazandık. Son olarak 2023 senesinde Teknofest Karma Sürü Robotlar Yarışmasına katıldık. Ön tasarım raporundan 96, Teknik sunumdan tam 93.5 puan alarak 2.lik derecesi aldık. Şimdiki hedefimiz ise Teknofest 2024’te de Karma Sürü Robotlar alanında elde ettiğimiz başarıyı devam ettirmek ve takımımızın ilk defa bu sene üzerinde AR-GE çalışmalarına başladığı Savaşan İHA alanında da yarışmaya katılmak. Bu alanda da yine derece elde etmek ve görevleri başarıyla gerçekleştirebilen, mühendislik açısından uygulanabilir bir iş çıkarmak istiyoruz.

 

7. Neden sponsor arıyorsunuz? 

2019 yılından beri üniversitemizin bize sağladığı atölyede gönüllü olarak insansız hava araçları üzerinde AR-GE çalışmaları yürüten bir takımız. Takımımız sadece bu işe meraklı ve istekli üniversite ögrencilerinden oluştuğu için herhangi bir gelir kaynağımız bulunmamakta. Bu nedenle çalışmalarımız sırasında kullandığımız ekipman ve malzemelerin temini için sponsorlara ihtiyaç duyuyoruz. Bu sayede faaliyetlerimizi yürütmeye devam ediyor ve yarışmalara katılabiliyoruz.

 

8. Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz? 

Daha önce bahsettiğimiz gibi takımımızın temel değerlerinden biri sürekli gelişim. Sürekli merak ederek, yeni şeyler öğrenerek insanın kendini geliştirmesi çok kıymetli. Bizler de henüz üniversitede olan gençler olarak bu ilke doğrultusunda ülkemiz yararına çalışmaya gayret ediyoruz. Vizyoner Genç takipçilerine en önemli tavsiyemiz hedeflerine giden yolda sürekli meraklı ve öğrenmeye aç olmaları olabilir.

  

Takımınızın Sosyal Medya Platformları 

Linkedin: İTÜ Gamma Takımı 

İnstagram: gamma.itu