İTÜ HyperBee Team Sponsor Arıyor!

İTÜ HyperBee Team Sponsor Arıyor!

1.     Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

İTÜ HyperBee: ses hızında bir ulaşımın hedeflendiği, 5. nesil ulaşım teknolojisi Hyperloop” konusunda çalışmalar yürüten bir proje takımıdır. 17 Şubat tarihinde temelleri atılan HyperBee takımımız 3 Mart 2022 itibariyle İTÜ'nün resmi proje takımları arasında yerini almıştır. Toplamda tamamı İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Elektronik ve Haberleşme, Makine, Bilgisayar, Uçak, Uzay, Fizik, Elektrik, Metalurji ve Malzeme, Endüstri, Kontrol ve Otomasyon, İşletme, Moleküler Biyoloji ve Genetik Mühendisliği gibi çeşitli mühendislik bölümlerinde okuyan toplam 42 öğrenciden oluşmaktadır.

Takımımız "HyperBee" ismini üniversitemizin maskotu olan ve çalışkanlığı ile bilinen arıdan, ayrıca üzerinde çalıştığımız "hyperloop" teknolojisinden almaktadır.

   

2.     Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Vizyonumuz: Hyperbee takımı olarak Hyperloop Teknolojisi üzerine yürüttüğümüz çalışmalar ile başta TUBİTAK yarışmaları olmak üzere diğer ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak Türkiyeyi ve İTÜ’yü bu sektörde dünya çapında temsil etme amacı taşımaktayız. Teknolojiyi geliştirdikten sonra da şirketleşip Raylı Ulaşım Teknolojileri alanında bir öncü konumuna gelerek ülkemize hyperloop teknolojisini getiren ekip olmayı hedeflemekteyiz.

Misyonumuz: Henüz geliştirme aşamasında olan ses hızına yakın hızla yolculuk etme imkanı sağlaması planlanan hyperloop teknolojisi adına gerekli olan yapısal tasarım, elektrik, elektronik ve yazılım altyapılarını oluşturmak ayrıca prototip bir hyperloop kapsülü ortaya koyma yolunda çalışmalarda bulunuyoruz.

  

3.     Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Bu projede bir araya gelmemizdeki en büyük etken, üzerinde çalıştığımız teknolojide başarıya ulaşıp bu teknolojiyi ülkemize kazandırmak ve bir öncü konumuna gelerek ülkemizi dünya genelinde temsil etmektir. Bu inanç ve hedef doğrultusunda ilerlemek ve ileride bu hedeflerimizde başarılı olma hayali bizim en büyük motivasyon kaynağımız oldu.

  

4.     Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

En başta tren ve raylı sistemler üzerine tecrübeleri olan Prof. Dr. İlhan KOCAARSLAN danışman hocamız proje çalışmalarımızda bize çok yardımcı oldu. Projemizi geliştirme sürecinde Mustafa Şekerbey levitasyon sisteminin uygulanması konusunda teknik destek sağladı. Onur Gülbahçe motor tasarımı konusunda takımıza teknik destek sağladı. Akım Metal firması lineer motor üretiminde destek sağladı. Kormas firması levitasyon konusunda teknik destek sağladı.

HyperBee projemize inanıp bu yolda bizi desteklemiş olan birbirinden değerli sponsorlarımız ve hocalarımız ile bu süreci en güzel ve en başarılı şekilde bitirmeye çalıştık.

 

5.     Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

2022 yılı TEKNOFEST yarışmasına hazırlanırken çalıştığımız atölyede malzeme eksiğimiz ve maddi kaynak yetersizliğimiz bulunuyordu. Bu problemlere en pratik çözüm olarak kullandığımız malzemelerde kiralama yoluna giderek aşmaya çalıştık. Kalan eksiklerimizi ise okulumuzdaki diğer proje takımlarından ödünç alarak tamamlamaya çalıştık.

Malzeme ve maddi kaynak eksikliğimizin yanı sıra akademik kaynak yetersizliği problemiyle de karşı karşıyaydık. 5 ay literatür taraması yaptık çünkü hyperloop teknolojisi günümüzde hala çok özel bir alan ve yeterli akademik kaynak bulunamıyor. Yerli ve yabancı tüm kaynakları taradıktan sonra kendimiz ar-ge faaliyetlerine yöneldik ve hatta 2 adet bildiri yayınladık.

 

6.     Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

HyperBee takımı olarak 2022 TEKNOFEST Hyperloop Geliştirme Kategorisi”ne katıldık ve “En İyi Senaryo Ödülü” ile “Teknoloji Uygulama Ödülü” olmak üzere 2 ödül kazandık. Bu sene de İTÜ HyperBee ekibi olarak TEKNOFEST 2023’te yine aynı kategori altında çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

2022 Kasım ayında Canadian Hyperloop Conference (Kanada Hyperloop Konferansı) tarafından düzenlenen The Virtual Showcase etkinliğine katılacağız. Özel davet aldığımız bu etkinlik, uluslararası öğrenci ekiplerinin hyperloop altyapısı için araştırmalarını/prototiplerini/tasarımlarını sergileyebilecekleri bir etkinliktir.

2023 yılı için ise yılda bir düzenlenen uluslararası bir etkinlik olan Avrupa Hyperloop Haftası etkinliğine katılmayı planlıyoruz. Bu etkinlik, uluslararası üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin, konuk konuşmacıların, şirketlerin ve hyperloop teknolojisi meraklılarının fikir alışverişinde bulunabilmeleri için harika bir fırsat sağlamaktadır.

   

7.     Neden sponsor arıyorsunuz?

Bir öğrenci proje takımı olarak hedefimiz üzerinde çalıştığımız teknolojide başarıya ulaşıp bu teknolojiyi ülkemize kazandırmak ve bir öncü konumuna gelerek ülkemizi dünya genelinde temsil etmektir. Bu amaçla çıktığımız yolda ihtiyacımız olan desteği bulmak için sponsorluk arayışlarımızı sürdürmekteyiz. Sponsorlarımız nakit desteğinin yanı sıra:

-ulaşım; yarışma sahasına takım üyelerinin gidip gelmesi konusunda

-nakliyat; takımın kapsül ve malzemelerinin yarışma alanına taşınması konusunda

-malzeme; kapsül için gerekli olan malzemelerin takıma sağlanması konusunda

-ekipman; takımın atölye çalışmalarında ihtiyaç duyduğu çeşitli ekipmanların tedariği konusunda

-yemek; yaz dönemlerinde uzun süreler atölyede çalışmalarda bulunan takımımıza yemek desteğinde de bulunarak Türkiyeyi Hyperloop Teknolojisinde dünya çapında temsil etme üzerine yürüttüğümüz çalışmalara katkı sağlayabiliriz.

  

8.     Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Gençler olarak ülkemiz uğruna güzel şeyler başarmalıyız ve gayemiz bu yönde olmalı. Okulda gördükleri derslerin yanı sıra bu bilgileri pratikte kullandıkları projeleri takip etmeleri ve ellerinden geldiğinde bu tarz projelere katılım sağlamalarını öneriyoruz. Ayrıca çeşitli yarışmalarda HyperBee’yi görürlerse mutlaka takımımıza selam vermelerini tavsiye ediyoruz :)

Takımımızın Sosyal Medya Platformları

Mail adresimiz: ituhyperbee@gmail.com

İnstagram hesabımız: https://www.instagram.com/ituhyperbee/

Linkedln hesabımız: https://www.linkedin.com/company/ituhyperbee/

Facebook hesabımız: https://www.facebook.com/ituhyperbee/

Twitter hesabımız: https://twitter.com/ituhyperbee