İTÜNOM İHA Takımı Sponsor Arıyor!

İTÜNOM İHA Takımı Sponsor Arıyor!

1.     Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

İTÜNOM İnsansız Hava Araçları Takımı; İstanbul Teknik Üniversitesi’nde eğitim gören lisans öğrencilerinin, Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanlarındaki kalkınma hedefleri doğrultusunda üniversite seviyesindeki öğrencilerin eğitilmesi, yurt içi ve yurt dışındaki yarışmalarda ülkemizi temsil etmesi amacıyla 2014 yılında kurulmuştur. Geliştirdiğimiz araçlarımız; otonom hareket edebilme kabiliyetine sahip, görüntü işleme, yük bırakma, engellerden kaçma gibi görevleri yerine getirebilmektedir. Ekibimiz güncel olarak 26 kişiden oluşmaktadır. Ortak bir hedefte bir araya gelmiş bu 26 kişi; yalnızca yarışmalara katılıp ödül kazanan bir ekip değil, aynı zamanda araştırma geliştirme çalışmaları ile kendi sistemlerini geliştirip denenmemiş yeni sistemler üzerinde çalışarak kendilerini sektör için hazırlayan ve geliştiren bir takımdır. Bir öğrenci takımı olarak yapabileceklerimizin sınırını zorluyor olmak, en iyisi olmaya çabalamak ve bu amaçta sonsuz fedakarlıkta bulunmak, daha sonra da tüm bu fedakarlıkların sonucunda bir şey başarmış olmanın gururu bizi takımda tutan asıl şeydir.

 

2.     Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Vizyonumuz, teknolojideki gelişmelerin öncüsü ve takipçisi olan, ülkemizde ve kurumumuzda örnek ve model alınan bir takım olmaktır. 

Misyonumuz, yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen havacılık teknolojileri yarışmalarında ülkemizi ve kurumumuzu en iyi şekilde temsil etmek, yarışmaların yanında ar-ge çalışmalarında bulunarak ülkemize ve kendimize bu alanda katkıda bulunmak, teknik ve iletişim becerilerimizi geliştirmektir.

 

3.     Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Her ne kadar sürece inanılmaz bir motivasyonla başlasak da elbette düştüğümüz, zorlandığımız zamanlar oldu. Bu süreçte bizi motive eden ve yaptığımız işe geri çağıran şey; uçuşa gittiğimizde inanılmaz bir heyecanla izlediğimiz o havalanış ve iniş anlarıdır. Bizi saatlerce, günlerce aynı masada her ne olursa olsun tutan şey, uçağımız sağ salim piste indiğinde kulaklarımızı çınlatan alkış sesleridir. Aynı zamanda yapabileceklerimizin sınırını zorlamak ve bizi sonsuz geliştirdiğini bilmek, zor olan her şeyi atlatmamızı sağlıyor, elbette.

 

4.     Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

İTÜNOM, kurulduğu yıldan bugüne elde edilen deneyimleri hep bir sonraki kuşağa aktararak pek çok yurt içi ve yurt dışı yarışmada başarı elde etmiştir.

 

5.     Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Bir araç ortaya çıkarmak, bir süreç işidir. Dolayısıyla elbette zorluklar, aksilikler yaşıyoruz. Her aksilik, zorluk ve hata bizi bir sonraki aşamaya daha güçlü taşıyan şeyler. Ama bizi bu süreçte en çıkmaza sokan şeyin, maddi sıkıntılar olduğunu söylemeliyiz. Tabii bu sıkıntıların da üstesinden gelmek için motivasyonumuzu diri tutmaya ve umudumuzu kaybetmemeye dikkat ediyoruz. Firmalara ulaşmak için gereken her kanalı deniyor, destek çağrılarımıza cevap verecek yetkili insanlara ulaşmaya çalışıyoruz.

 

6.     Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

Kuruluşumuzdan bu yana her sene Amerika’da dünyanın en prestijli İHA yarışması olan Auvsi Suas yarışmasına katılıyoruz. Aynı zamanda Türkiye’de düzenlenen Teknofest yarışmasına katılım göstermekteyiz.

2021 TEKNOFEST Savaşan İHA Üçüncülüğü (Türkiye) 

2019 TEKNOFEST Savaşan İHA Birinciliği (Türkiye)

2019 AUVSI SUAS Sekizinciliği (Amerika Birleşik Devletleri)

2018 AUVSI SUAS Yedinciliği (Amerika Birleşik Devletleri)                

2017 AUVSI SUAS Dördüncülüğü (Amerika Birleşik Devletleri)

 

7.     Neden sponsor arıyorsunuz?

Takımımızdaki her bireyin tek başına bir şampiyon olduğuna ve potansiyellerinin tüm yarışma isterlerinden daha fazla olduğuna inanıyoruz. Gerekli finansal şartlar sağlandığında yapabileceklerimize biz sınır koyamayız. En iyisi olmak ve belki de ilk olmak için tek gerekenin biraz destek olduğunu söyleyebiliriz.

 

 8. Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Kendilerini ve yapabileceklerini asla küçümsemesinler. En güzel işler, cüretkârlardan çıkar. Bir şeylere cüret etmeye korkmayın. Ne olursa olsun, inandığınız işlerin sizi çok güzel bir yere taşıyacağını bilin.

 

Takımınızın Sosyal Medya Platformları

Instagram: @itunomuavteam 

Linkedin: ITUNOM UAV Team 

Website: http://itunomuav.itu.edu.tr/