IDEF İçin Geri Sayım Başladı

IDEF İçin Geri Sayım Başladı

IDEF 2019 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, 30 Nisan- 3 Mayıs tarihleri arasında, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenecek. T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) yönetiminde gerçekleştirilecek etkinlikte; 30 Nisan protokol, 1 Mayıs Milli Savunma Bakanlığı, 2 Mayıs İçişleri Bakanlığı ve 3 Mayıs ise kariyer günü olacak.

1993’ten bu yana, TSKGV yönetim ve sorumluluğunda, iki yılda bir, tek yıllarda gerçekleştirilen IDEF fuarı; milli ürünlerin tanıtımı için sunduğu olanaklar, sektör paydaşlar için oluşturduğu diyalog ortamı ve karar alıcılar ile sektörel oyuncular arasında köprü vazifesi görmesi yönünden büyük önem arz ediyor. 2017 yılında düzenlenen ve 116 ülkeden 65.782 profesyonel ziyaretçinin katılım gösterdiği bir önceki IDEF fuarında;

  • 50 imza töreni yapılmış,

  • 5 toplantı gerçekleştirilmiş,

  • 2.240 planlı görüşme icra edilmiş,

  • 67 ülke ile 2 uluslararası kuruluştan 113 heyet- 637 heyet üyesi ziyarette bulunmuş ve

  • 50 ülkeden 820 firma iş geliştirme faaliyetleri yürütmüşlerdi

IDEF'17'ye Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Amerikan Samoası, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Bangladeş, Belçika, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Çekya, Çin, Danimarka, Endonezya, Estonya, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Kazakistan, Güney Kore, Litvanya, Lübnan, Malezya, Norveç, Pakistan, Polonya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Sudan, Suudi Arabistan, Şili, Tayland, Ukrayna ve Ürdün'den katılım olmuştu.

Ayrıca bu ülkelere ilave olarak; Afganistan, Arjantin, Burkina Faso, Cezayir, El Salvador, Fildişi Sahilleri, Irak, Kamerun, Katar, Kenya, Nijerya, Ruanda, Singapur, Somali, Uganda, Venezuela ve Yunanistan’dan da ziyaretçiler ağırlanmıştı.

Öte yandan IDEF’17’de;

  • Pakistan’a Ada sınıfı korvetlerin satışına yönelik ilk imzaların atılması,
  • Milli Muharip Uçak için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile bir İngiliz yabancı iş birliği firması arasında anlaşma imzalanması,
  • Türk ve Endonezyalı savunma sanayii firmalarının iş birliğiyle geliştirilen Kaplan MT orta ağırlık sınıfı tankın ilk çalışır prototipinin lansmanı gibi sektör açısından pek çok önemli gelişme yaşanmıştı.

Kendi alanında dünyanın en büyük etkinliklerinden bir tanesi olan IDEF’in bu yılki konu başlıkları da önceki yıllarla benzer şekilde kara, deniz, hava, uzay, güvenlik sistemleri ve lojistik destek ile ulaşım faaliyetleri olacak. Fakat bu fuarda, öncekilere kıyasla tedarikçiler bölgesi tesisi ve seminerler düzenlenmesi gibi bazı yenilikler de hayata geçirilecek.

Fuarın kariyer günü olan 3 Mayıs tarihinde, Vizyoner Genç de gençlerin profesyonel hayat yolculuklarında yanlarında olma vizyonu çerçevesinde, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı standında yerini alacak.