İş Hayatında Sizi Bir Adım Öteye Taşıyacak 5 Temel Bilgisayar Becerisi

İş Hayatında Sizi Bir Adım Öteye Taşıyacak 5 Temel Bilgisayar Becerisi

Bilgisayar becerisi denilince birçoğumuzun aklına Word ve Excel gibi Microsoft Office programları geliyor. Profesyonel hayatta ise işverenlerin adaylardan beklediği bilgisayar becerileri bunlarla sınırlı kalmıyor. İş ve staj başvurularınızda sizi daha avantajlı kılacak birkaç bilgisayar becerisini sizler için derledik. 

1. Veritabanı

Verileri depolamak, karmaşık matematik formülleri uygulamak, iç içe geçmiş birçok modellemeyi optimize etmek gibi geniş bir teknolojik hakimiyet, size başvurularınızda avantaj sağlayacaktır. Bu becerileri edinmek için Microsoft Excel, Microsoft Access, MATLAB, SAP, SAS gibi programları temel düzeyde öğrenebilirsiniz.

2. Sosyal Medya ve Blog Yönetimi

Yaşadığımız çağda, sosyal medya hesabı bulunmayan insan neredeyse kalmadı. Ancak sosyal medyanın profesyonel ve kurumsal olarak yönetilmesi, kişisel hesap yönetiminden çok daha başka yetenekler gerektirmekte. Aynı şekilde profesyonel blog yönetimi için de belli başlı yeteneklere ihtiyaç var. Bu becerileri edinmek için kendinizi Google Analytics, e-posta pazarlama yöntemleri, WordPress, dijital medya yönetimi ve SEO alanlarında geliştirebilirsiniz.

3. Grafik Tasarım

Grafik tasarım programlarında edindiğiniz yetenekler, iş hayatında size fayda sağlayacak ve öne çıkmanıza yardımcı olacak bir diğer yetenek grubudur. Sunumlarda ve raporlarda sizi bir adım öteye taşıyacak olan Adobe Photoshop, Adobe InDesign, Adobe Illustrator, Microsoft Publisher ve Canva gibi programları temel seviyede öğrenebilirsiniz.

4. UI, UX ve Programlama Bilgisi

Yazılım geliştirme ve test etme gibi süreçlere hâkim olmanız, genel kullanıcı dinamiklerini bilmeniz ve sorunların çözümlerine dair temel de olsa bilginizin olması, iş ve staj hayatınızda sizi öne çıkaracak özelliklerden biri olacaktır. Hem web’te hem de mobil uygulamalarda sergilenen kullanıcı davranışlarına hâkim olmanız, sizi yazılım geliştirme sürecinin vazgeçilmez elemanı haline getirecektir. Bu becerileri edinmek için UI, UX konularına hâkim olup; C/C++, Java, HTML, CSS, Python gibi programlama dillerini temel düzeyde öğrenebilirsiniz.

5. BT, IT, Sorun Giderme

Bilgisayarlarda yalnızca ustaca çalışmak değil, bilgisayarların bakım sürecine basit de olsa hâkim olmak ve ortaya çıkan küçük problemlerin nasıl çözüleceğini bilmek sizi iş hayatında oldukça rahatlatacaktır. Bu becerileri edinmek için yedekleme yöntemlerini, sorun teşhis yöntemlerini, sunucu yönetimini, kurulum ve yapılandırma tekniklerini öğrenebilirsiniz.