İş Hayatınızda Yaratıcılığınız ile Nasıl Fark Yaratırsınız?

İş Hayatınızda Yaratıcılığınız ile Nasıl Fark Yaratırsınız?

Dünyayı değiştiren insanların ortak özellikleri, yaratıcı olmaları, farklı olmaktan korkmamaları ve ilginç deneyimler oluşturmaktan çekinmemeleri. Bir şeyleri değiştirmek istiyorsak, önce kendimizden ve alanımızdan başlamalıyız. Korkuyu yenmeli ve tecrübeye kucak açmalıyız. İşte iş hayatınızda yaratıcılığınız ile fark yaratmanız için 4 ipucu…  

1) Kendinize nefes alacak vakit tanıyın

Kapalı alanlar, küçük mekânlar ve yetersiz ışıklar, düşüncelerimizin ferahlığını etkileyen önemli unsurlar. Bu durumların olumsuz etkilerini yok etmek için kendinize nefes alabileceğiniz küçük molalar yaratın. Açık alanda yapacağınız küçük bir yürüyüş bile beyin belirli bir rutin içindeyken farklı düşünmenizi sağlar. 

2) Zihninizi teknoloji ile boğmayın

Beyni beslemek, sürekli okumak ve öğrenmekten geçer. Beyni bunlardan uzak bırakmanın en kötü yolu ise yaratıcılık konusunda etkili olabileceğiniz zamanı sosyal medya için ya da anlamsız oyunlar için harcamaktır. Önceliğiniz beyninizi ve yaratıcılığınızı beslemek olsun.

3) Çalışma alanınızda küçük farklılara gidin

Görüş alanınızı değiştirin. Çalışma alanlarınız, günlük yaşantınızın en verimli zamanlarını harcadığınız yerlerdir. Yaratıcılığınızı etkili şekilde kullanabilmek için kendinize en verimli alanı yaratmalısınız. Kendinizi rahat ettirin, güzel bir görüş alanı ve temiz bir masa oluşturun.

4) Farklı ekipler içerisinde yer alın

Sürekli olarak aynı kişiler ve aynı ekipler ile çalışmak sizi tekrara düşürür, yaratıcılığınızı köreltir. Farklı projelerde ve ekipler içerisinde yer almak ise yeni bir bakış açısı geliştirmenizi, farklı düşünen insanlardan beslenmenizi sağlar. Bilginiz sayesinde yaratıcılığınızı kullanacağınız yerleri keşfetmenize olanak tanır ve “yaratıcı düşünme” yolunda size büyük katkılar sağlar.