JustV Takımı Sponsor Arıyor!

JustV Takımı Sponsor Arıyor!

1.     Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

Biz JustV takımı olarak bu yıl ilk kez düzenlenecek olan TEKNOFEST 2023 Psikolojide Teknolojik Uygulamalar yarışmasına hazırlanmaktayız. Takımımız bir lise öğrencisi, 2 üniversite öğrencisi, bir klinik psikolog ve akademik danışman olmak üzere beş kişiden oluşuyor. Aslında bizi bu yarışma için bir araya getiren birçok faktör olduğunu söyleyebiliriz ancak başlıca faktör psikoloji alanının gelişmeye çok açık olduğunu fark etmemiz ve bu alana katkıda bulunmak istememizdi. Bu doğrultuda takımımızı en donanımlı şekilde oluşturmaya fazlaca özen gösterdik. Özellikle takımımıza bir klinik psikolog dahil ederek çalışmalarımızın toplumun büyük bir kesimine hitap edebilmesi için çalıştık. 

 

2.     Takımınızın misyonu ve vizyonu nedir?

Takımımız misyonu psikoloji alanına teknolojiyi dahil etmenin aslında çeşitli psikolojik sorunların üstesinden gelinmesine ne kadar katkı sağladığını gösterebilmek ve bu konudaki ön yargıları kırabilmek. Maalesef özellikle ülkemize baktığımızda psikoloji alanında teknoloji kullanımının yaygınlaşmadığını ve insanların bu noktada çok tedirgin olduklarını görüyoruz. Vizyonumuz ise psikoloji alanında teknoloji kullanımını yaygınlaştırmak çünkü ülkemizin psikolojik sorunların üstesinden gelme konusundaki etkinliği kanıtlanmış teknolojik yöntemlerden mahrum kalmasını kesinlikle istemiyoruz. Kaliteli ve etkin bir psikolojik tedavi görebilmenin herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz. Ayrıca psikologlara ve terapistlere psikolojik tedaviler konusunda destek olabilmek de bizim için oldukça önemli bir hedef. 

 

3.     Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Aslında çalışmalarımıza motive olma konusunda hiçbir zaman sorun yaşamadık diyebilirim. Takım olarak fazlaca idealistiz ve hedeflerimizi gerçekleştirebileceğimize olan inancımız tam. Yine de ara ara yorulduğumuzda ve zorluklarla karşılaştığımızda psikolojik sorunları olan insanların hikayelerini inceliyoruz. Bunu yaptığımızda ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu ve çalışmalarımızın insanlara ne kadar yardımcı olabileceğini bir kez daha görmüş oluyoruz. Tabii bu da mükemmel bir motivasyonla çalışmalarımıza devam etmemizi sağlıyor. Ayrıca danıştığımız psikologların çalışmamızın ilerlemesinden fazlaca memnun olması da bizi motive eden bir diğer etken.

 

4.     Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Projemizin yapım sürecinde ve test aşamasında destek aldığımız birçok kişi oldu. Özellikle takım danışmanımız Doç.Dr. Gökçen ÇETİNEL bize her konuda ve zorlukta yol gösterdi. Ayrıca takımımızda yer alan klinik psikoloğumuz Uzm.Psk. Gülnur Ayşe ER bize psikoloji alanındaki teorik bilgiler ve uygulamalar konusunda yardımcı oldu. Bunlara ek olarak Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesinde ve Psikoloji Bölümünde akademisyenlik yapan birçok hocaya danışma ve fikirlerini alma fırsatımız da oldu.

 

5.     Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Şu ana kadar yalnızca projeye başlama kararı aldığımızda zorluk yaşadık diyebiliriz. Bu zorluk ise takım üyesi olan biz öğrencilerin psikoloji alanında ileri düzey eğitimimiz olmamasından kaynaklanan teorik bilgi eksiğimizdi. Bu eksiğimizi gidermek için takım içi görev dağılımımızı düzenledik. Öğrenciler olarak birimiz özellikle psikoloji alanına eğilerek ileri düzey eğitim almaya ve araştırmalar yapmaya başladı. Kalanlar ise teknoloji alanına eğilmesine rağmen psikoloji alanında da kendini geliştirmeye devam etti. Tabii buna rağmen takıldığımız ve halen eksik kaldığımız noktalar oluyordu. Bu tarz durumlarda da takımımızda yer alan psikoloğumuz bize destek oldu. Şu an için psikoloji konusunda hiçbir eksiğimiz kalmadı diyebilirim. Kendimizi bu kadar geliştirebilmemiz bizi fazlaca memnun ediyor. 

  

6.     Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Vizyoner Genç takipçilerine en büyük önerimiz, bu platformdan yararlanmayı kesinlikle ihmal etmemeleri. Vizyoner Genç gerek bilime öncülük etmesi gerek öğrencilere birçok imkan sağlaması ile gerçekten oldukça kapsamlı bir platform. Kurduğunuz hayallere sizleri yakınlaştıracağına eminiz.

 

Takımınızın Sosyal Medya Platformları:

Instagram: @justv_team

LinkedIn: JustV Takımı