Blog KAR-SAV Kulübü ile Söyleşi

KAR-SAV Kulübü ile Söyleşi

Düzenlediği çeşitli etkinlikler ve katıldığı yarışmalar ile öne çıkan Karabük Üniversitesi Savunma Teknolojileri Kulübü (KAR-SAV) Başkan Yardımcısı Furkan DÖNMEZ Defence Turk’ün sorularını yanıtladı.

Defence Turk: KARSAV Kulübünün kuruluş amacı nedir? Bu yola çıkmaya karar vermenizdeki ana düşünceyi bizimle paylaşır mısınız?

Furkan DÖNMEZ: Kulübümüz ülkemizde ve Dünya’da teknolojinin gelişmesinde en büyük katkıyı veren ve her daim öncü olan Savunma sektörünün üniversitemizde öğrenciler tarafından tanınmasını sağlamak ve bu alanda çalışmak isteyen veya ilgisi olan herkese yönelik teşvik oluşturmak amacıyla kurucu başkanımız Rıdvan DORUM ve ekip arkadaşları tarafından 2017 yılında Karabük Üniversitesi Savunma Teknolojileri Kulübü (KAR-SAV) adıyla kurulmuş ve halen aktif olarak bu amaçlar doğrultusunda çalışmalarına devam etmektedir.

Defence Turk: Ekibinizin vizyonu ve misyonu nedir?

Furkan DÖNMEZ: KAR-SAV’ın vizyonu, Savunma Sanayii alanında kendini yetiştirmek ve kariyerini şekillendirmek isteyen üniversite öğrencilerinin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak, gelişebileceği zemini hazırlamasını sağlamak ve küresel anlamda kendini kanıtlayan bireylere ortak çatı oluşturmaktır. Bu sayede savunma sanayiinin arzını karşılayabilecek kendini yetiştirmiş savunma sanayii bilinci edinmiş tecrübeli bireyler mezun etmeyi amaçlamaktadır.

Bu yolda edindiğimiz misyon ise Savunma Teknolojileri alanında kendini geliştirmek isteyen üniversitemizde öğrenim gören kişilerin fikir ve projelerini destekleyerek onlara birlikte verimli çalışma ortamı hazırlamaktır. Tarihten bu yana büyük önem taşıyan ve son yıllarda öneminin oldukça farkına vardığımız yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi hususunda Savunma Teknolojilerini daha öğrenim hayatındayken benimsemiş ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen, ülkemizi muasır medeniyet seviyesine çıkarma sorumluluğunun bilincinde genç ve dinamik yapısı ile faaliyetler gerçekleştirerek savunma sanayii vizyonunu üniversitemize ve ülkemize yaymak istemektedir.

Defence Turk: Bugüne kadar üzerinde çalıştığınız projelerden, katıldığınız yarışmalardan ve düzenlediğiniz etkinliklerden bahseder misiniz?

Furkan DÖNMEZ: 2017'de kurulan KAR-SAV, bünyesinde bugüne kadar birçok proje geliştirilmiştir ve bunlar çoğunlukla geçerli otoritelerin düzenlediği yarışmalarda dereceler almıştır. Örneğin; Mergen İnsansız Kara Aracı Projemiz 2017 Yılında SSB (Savunma Sanayi Başkanlığı) tarafından düzenlenen ROBOİK İnsansız Kara Aracı Tasarımı yarışmasında derece almış olup tasarımı oldukça beğenilmiştir. 2018 yılında Bakü Expo'da gerçekleştirilen ADEX’ 18'e katılım sağlayan ekibimiz akabinde 2019 yılında IDEF' te stant açma şansı yakalamıştır. Teknofest 2019 çatısı altında düzenlenen Roket Yarışması’nda kulübümüz bünyesinde kurulan ve bu alanda halen çalışmalarını devam ettiren Hezarfen Roket Takımı’mız 7. Olarak büyük başarılara imza atmıştır. Öte yandan organizasyon ekibimizle üniversitemizde düzenlediğimiz seminer ve konferanslarla tecrübeli savunma sanayii çalışanlarını veya alanında uzman hocalarımızı öğrencilerle bir araya getirmeye devam ediyoruz.

Aselsan Semineri

Yönetim her sene değişiklik gösterse de bırakılan mirası daha ileri taşımayı hedeflediğimiz için 2019 güz dönemi başlarında kolay adapte olan yeni yönetim ekibimizle düzenlediğimiz Aselsan ve Radar Teknolojileri semineriyle ilk önce ASELSAN ve Radar Teknolojilerini tanıdık, daha sonra da Savunma Sistemleri üzerine 4 ansiklopedisi bulunan, her sene bizlerle bir araya gelen Sami Atalan’dan Hava Savunma Doktrinini dinledik. Etkinliklerimizden hem öğrenci arkadaşlarımız hem de biz çok memnun kaldık. Fırsat buldukça özellikle Ankara ve İstanbul'a yapılan fuarlara katılım sağlamayı kendimize görev bildik. Elimizden geldiğince yurt dışı fuarlarını takip etmekteyiz. KAR-SAV ailesi olarak projelerimize ve etkinliklerimize gelen yoğun talebe karşılık verebilmek için birlikte gece gündüz çalışıyoruz.

Defence Turk: Ekibinizin üye profili hakkında bilgi verir misiniz?

Furkan DÖNMEZ: İlk kurulduğu andan itibaren KAR-SAV, hep çeşitli disiplinler ile bir arada çalıştı. Bu yılki ekibimiz 9 kişilik yönetim kurulu ve 5 kişilik denetim kurulu kadrosu başta olmak üzere yönetim kuruluna bağlı takımlardan oluşuyor. Teknik ve proje birimimiz KAR-SAV AR-GE, organizasyon birimimiz KAR-SAV Organizasyon ile 80’i aktif 1000'den fazla üyemiz bulunmaktadır. Üyelerimizin %26,8’i Makine Mühendisliği, %29,6’sı Bilgisayar Mühendisliği, %22,5’i ise Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümlerinden öğrenciler olup İlahiyat Fakültesi dâhil tüm fakültelerden “aktif” ekip arkadaşlarımız yer almaktadır.

Defence Turk: KARSAV Ekibinin hâlihazırda gündemindeki proje ve yarışmalardan bahseder misiniz?

Furkan DÖNMEZ: Hâlihazırda Teknofest Yarışması’nın Alçak İrtifa ve Orta İrtifa Roket yarışmalarına katılmak üzere Hezarfen Roket Takımı’mız çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca ilerleyen yıllarda Hezarfen Roket Takımı’mızın çalışmalarını genişletme ve yurt dışındaki yarışmalara da katılma düşüncelerimiz var. Çalışmalarına devam eden takımımız, Roket ve Uzay sektöründe şirketleşme sürecine giren bir oluşumun aynı zamanda teknik çalışmalarını yürütmek için anlaşmaya oturmuştur. KAR-SAV Hezarfen Roket Takımı COVİD-19 döneminde imalat sürecinin daha sağlıklı ilerlemesi ve çalışmaların çok daha başarılı olması adına radikal bir karar ile 2021 dönemine hazırlanmaya karar vermiştir. Yine TeknoFest Yarışması Jet Motor Tasarım kategorisinden katılmak üzere kulübümüz bünyesinde Anka Havacılık Takımı’mız çalışmalarını sürdürmektedir. Son yıllarda somut çalışmalarını nadir ülkelerde gördüğümüz elektromanyetik silah projemiz üzerinde de geliştirme çalışmalarımız sürüyor. Teknoloji takımlarımız ve çalışma alanlarımız aramıza katılan ekip arkadaşlarımızın savunma sektöründeki ilgi alanlarına paralel devam etmektedir. Anlayacağınız birçok alanda çalışmamız mevcut. Yeni fikirler ve yeni çalışmalar için de gün sayıyoruz.

Defence Turk: Covid-19 Salgını döneminde hepimiz evdeyiz, bu süreci nasıl değerlendirdiğinizi bizimle paylaşır mısınız?

Furkan DÖNMEZ: Salgın döneminde herkes gibi biz de evden çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yaptığımız online görüşmeler sayesinde kararlar alıyor ve zaten ekip arkadaşlarımız tarafından oluşturulan yazılımımız KAR-SAV internet tabanlı yönetim sistemi programımız (YÖN-SİS) ile çalışmalarımızı verimli bir şekilde devam ettirebiliyor. Verilerimizi güvenli bir şekilde saklayabiliyor aynı zamanda mobil uygulamamızdan görev takibi yapabiliyoruz. Fiili çalışma gerektiren teknik aksaklıklar takvimlerimizi bir nebze ertelememize sebep olsa da bu günler bize gösteriyor ki mobilitiye her zaman önem vermemiz gerekiyor ve zamanında aldığımız önlemler sayesinde bu tür durumları en zararsız şekilde atlatmamız aslında mümkün.

Defence Turk: Son olarak okurlarımızla paylaşmak istediğiniz ve bizim aracılığımız ile iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Furkan DÖNMEZ: Öncelikle bize bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Bizim gibi Anadolu’nun uzak köşelerinde okumakta olan gençlerin bu tür mecralarda sesini duyurması pek mümkün olmuyor. Biz yalnızca yaptığımız çalışmalarla değil bir birlik temsili oluşturarak da ülkemize ve dünyaya örnek olmaya çalışıyoruz. KAR-SAV gibi teması savunma sanayi olan, farklı üniversitelerdeki öğrenci kulüpleriyle ile olan irtibatımız her sene güçlenmektedir. Bilinçli bir şekilde devam etmektedir. Defence Türk okuyucularına, bu yazı vesilesiyle  kendimizi tanıttığımızı ve sesimizi duyurduğumuzu düşünüyoruz. Sizlerden gelen ve gelecek olan  maddi manevi desteği her zaman hissetmek istiyoruz. Sayın sektör yetkililerimiz tarafından daha aktif dönüşler alırsak; kulübümüz, kendini çok daha büyük ivmelerle sizlere, ülkemize ve dünyaya kanıtlayacaktır.   "İşleyen demir pas tutmaz." sözünü benimseyerek kendimizi ve etrafımızdakileri diri tutmaya çalışıyoruz. Bu dünyada herkesin bir yerinin olduğunu anlamamız ve anlatmamız gerekiyor. Umarım bu zor günleri de hep beraber atlatıp sağlığımızdan endişe etmeyeceğimiz güzel günlere erişiriz.

Defence Turk: KAR-SAV Kulübüne teşekkür ediyoruz.

Defence Turk, Türkiye’nin geleceği olan teknoloji takımları ve savunma kulüpleri ile söyleşilerine devam edecek. Söyleşi veya bilgi talebi için bize info@defenceturk.net adresinden ulaşabilirsiniz.

 
  • Defence Turk; güvenlik güçleri personeline, savunma sanayii kurum/kuruluşlarına, araştırmacılara ve amatör takipçilere, savunma ve güvenlik alanında bilgi sağlamaya adanmış bir platformdur.