Blog Karar Alırken Mutlaka Uygulamanız Gereken 10-10-10 Kuralı

Karar Alırken Mutlaka Uygulamanız Gereken 10-10-10 Kuralı

 

Hayatın her alanında basit veya değil, bazı durumlara karşı ani kararlar alınabiliyor. Bu kararlar arasında kontrol edebildikleriniz ve kontrol dışı gelişenler bulunuyor. Peki, her iki durumda da geleceği aslında sizin belirlediğinizi farkında mısınız? Olağandışı durumları yönetmek zor gelebilir, bazen durumları idare edemeyebilirsiniz. Ancak böyle bir durumda hem o ana hem de geleceğe yön vermek adına uygulayabileceğiniz basit bir yöntem var. 

10-10-10 kuralı, size uzun vadede gelişim sağlayacak bir basit düşünce kuralıdır. 3 aşamadan oluşması ile kolaylık sağlayarak kararlarınız üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar. Alacağınız zor kararlar üzerinde etkili olacak bu düşünce sistemi ile ne yapacağınızı bilmediğiniz durumlardan kendinizi kurtarabilirsiniz. İşte sizi kolay karar vermeye yönlendirecek, ünlü gazeteci Suzy Welch’in geliştirdiği 10-10-10 kuralı!

İlk 10 Dakika; Şimdi ne hissediyorum/hissedeceğim?

 

Karar verme aşamasındaki ilk 10 dakika, düşüncelerinizle baş başa kalacağınız ve verdiğiniz kararların sonuçları hakkında kafa yormanız gereken ilk düşünme evresi. Yapacağınız hamleler ve vereceğiniz kararlar, üzerinden 10 dakika geçtikten sonra size ne hissettirecek? Alacağınız aksiyondan tatmin mi olacaksınız yoksa daha büyük bir bilinmeze mi gireceksiniz? Sorularınızı kişiselleştirerek, kendinize en dürüst şekilde cevaplar vererek bu aşamayı sonlandırabilirsiniz.

10 Ay Sonra; Verdiğim bu karar bana istediğimi kazandırdı mı/kazandıracak mı?

Kararınızın gerçek sonuçları ile yüzleşme zamanı. Bugünden tam 10 ay önce sizin için önem taşıyan bir karar verdiniz ve kararınız doğrultusunda harekete geçtiniz. Peki bu karar size neleri getirdi yada hangi kayıpları vermenize neden oldu? Evet, hiçbirimiz geleceğin bize neler getireceğini bilemeyiz ancak artı ve eksiler ile durum analizi yapma yeteneğine sahibiz. Bu durumda yapacağınız tek şey, kararınızın size birkaç ay sonra neleri göstereceğini tartmak.

İş değişikliği yaptığınızı düşünün. İşinizi değiştirmeye 10 ay önce karar verdiniz ve istifa edip yeni bir işe girdiniz. Yeni işinizin size birkaç ay sonra eski işinizden farklı ne gibi olanaklar sağlayacağını ya da dezavantaj olarak karşınıza neleri çıkaracağını daha net görebilir ve çıkarımlarınızı buna göre yapabilirsiniz.

10 Yıl Sonra; Kararım geleceğimi ne yönde etkiledi/etkileyecek?

Kararınızın tam olarak geleceğinizi nasıl etkilediğini anlayacağınız dönem. Hepimiz gelecek için yaşıyoruz, o yüzden yalnızca bu anı kurtarmak için değil, geleceğe yön vermek için de çabalamalısınız. Zor bir karar alırken birkaç dakika ya da birkaç ay sonranızı kurtarabilirsiniz ancak önemli olan geleceğinizi etkileyecek kararlarınızın neler olduğudur. 

Bundan 10 yıl önce değiştirdiğiniz işiniz, size 10 yıl sonra nasıl bir katkı sağladı? İstediğiniz maddi seviyeye ya da istediğiniz yaşam biçimine ulaşabildiniz mi? 

Suzy Welch’in son olarak herkesin kendisine sorması gerektiğini düşündüğü bir soru daha var: “Hayatınızı kontrol etmenize yardım edecek sonuç hangisi?” Bu soruya cevaplarınızı verirken amaçlarınızın, hayatınızın ve hayallerinizin birbiriyle uyumlusu olması gerektiğini de göz önünde bulundurmalısınız. Sonucunda aldığınız kararlar sizi gerçekten tatmin ediyor, “Doğru yolu buldum!” demenizi sağlıyor ve buna gönülden inanıyorsanız verdiğiniz karar, doğru bir karardır.