Blog Kaygusuz İHA Takımı ile Söyleşi

Kaygusuz İHA Takımı ile Söyleşi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi bünyesinde Yusuf Korucu liderliğinde faaliyetlerini sürdüren Kaygusuz İHA Takımı Defence Turk’ün sorularını yanıtladı.

Defence Turk: Kaygusuz İHA Takımı’nın kuruluş amacı nedir? Bu yola çıkmaya karar vermenizdeki ana düşünceyi bizimle paylaşır mısınız?

Kaygusuz İHA Takımı: Kuruluş amacımızı şu şekilde özetlemek doğru olacaktır, şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatmak. Bizler bu yola çıkarken şehitlerimizin hatıralarını ve adlarını yaşatmak için birbirimize söz verdik. KAYGUSUZ ismi bizim en önemli değerimiz. Takımımızın ismi olan KAYGUSUZ Şehit Polis İlyas KAYGUSUZ’un soyadından gelmektedir.

Defence Turk: Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Kaygusuz İHA Takımı: Kaygusuz İHA Takımı’nın vizyonu açıktır; daima en iyisi olmak. Bu yola baş koymuş kişilerin “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.” sözünü kendilerine rehber edinmeleri gerekmektedir. Çünkü bizler vizyonumuz gereği ülkemizi her koşulda, her zorlukta en iyi şekilde temsil etmek durumundayız.

Kaygusuz demek; yaratıcı ve yenilikçi olmak, insanların hayatında fark yaratmak demek. İlk İHA’mızı ürettiğimiz 2018 yılından beri yenilikçi ürünler geliştirmeye çalışıyoruz. Sadece ürettiklerimizde değil, verdiğimiz eğitimlerden düzenlediğimiz etkinliklere kadar her alanda çevremize örnek teşkil etmek üzere çalışıyoruz.

Defence Turk: Bugüne kadar üzerinde çalıştığınız projelerden ve katıldığınız yarışmalardan bahseder misiniz?

Kaygusuz İHA Takımı: Takım olarak İHA'lar üzerinde aviyonik ve mekanik kısımlarının geliştirilmesi ve bu kısımların analizler ile incelenebileceği test düzenekleri üzerinde projeler yürütmekteyiz. Yazılım Geliştirme ekibimiz tarafından orman yangınlarını tespiti ve bildirimi üzerine görüntü işleme tabanlı bir proje geliştirilmektedir. En kısa zamanda İHA üzerinde sistemimizin testini yapacağız. Sistem modüler yapıya sahip olup tespit durum bilgilerini api ve mail ile yer görevlisine aktarmaktadır.

Takımımız ilk olarak TÜBİTAK İHA 2019 yarışmasına adını Şehit Kurmay Yarbay İlker ÇELİKCAN’ın soyadından alan ÇELİKCAN adlı insansız hava aracıyla katılmıştır. 2 Parkurdan oluşan bu yarışmanın 1. etabını rekor süreyle (29 sn) tamamlayarak daha ilk etapta adından söz ettirmeyi başarmıştır. Lakin 2. etaba başlayamadan talihsizlikler silsilesi ve maddi imkansızlıklardan dolayı yarışmayı tamamlayamadık.

Defence Turk: Takımınızın üye profili hakkında bilgi verir misiniz?

Kaygusuz İHA Takımı: Takımımız gelişen teknolojiyi takip ederek edindikleri bilgiler ışığında yaratıcı fikirler üretmekten zevk alan kişilerden oluşmaktadır. Takım arkadaşlarımız ile eğitim gördüğümüz kurumun çatısı altında yapılan tanışma faaliyetlerinin ardından iletişimde kalarak ortak hayaller ve fikirler eşliğinde bir araya gelmiş bulunmaktayız. Takımımız 3 farklı mühendislik dalında eğitim gören mühendis adaylarından oluşmaktadır; üçü Yazılım Mühendisliği öğrencisi, ikisi Mekatronik Mühendisliği öğrencisi ve dördü Makine mühendisliği öğrencisi olmak üzere toplam 9 kişidir.

Defence Turk: Kaygusuz İHA Takımı’nın hâlihazırda gündemindeki proje ve yarışmalardan bahseder misiniz?

Kaygusuz İHA Takımı: Bu yıl TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK tarafından düzenlenen Uluslararası İHA Yarışması’na (UAV 20) hazırlanıyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıl itibari ile yurt dışındaki yarışmalarda da ülkemizi en iyi şekilde temsil edip şanlı bayrağımızı gururla dalgalandırmak istiyoruz.

Defence Turk: Covid-19 salgını döneminde süreci nasıl değerlendirdiğinizi bizimle paylaşır mısınız?

Kaygusuz İHA Takımı: Halen içerisinde bulunduğumuz Covid-19 pandemi sürecinde ekip arkadaşlarımızla olabildiğince irtibatta kalmaya çalıştık. “Önce sağlık” parolasıyla yola çıktığımız bu dönemde takım arkadaşlarımızın çoğunun Bursa’da ikamet etmesinden dolayı çalışmalarımıza kendi imkanlarımızla, Bursa’da kurduğumuz atölyemizde devam etmekteyiz.

Defence Turk:  Son olarak okurlarımızla paylaşmak istediğiniz ve bizim aracılığımız ile iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Kaygusuz İHA Takımı: Okurlarınızla paylaşacağımız yegâne tavsiye, hayallerinin peşinden gitmeleridir. Bizler bugün bu noktadaysak, kurduğumuz hayaller sayesindedir. Bazen zor anlar geçirebilirler, hayal kırıklıkları olabilir. Tarih vazgeçenleri değil, azmedenleri hatırlar. Sizin aracılığınızla değinmek istediğimiz nokta, sponsorluktur. Uçağımızda kullanılan malzemelerin çoğunun yurt dışı menşeili olmasından ve dolar kuru üzerinden satışından dolayı alım gücümüzü günbegün azaltmaktadır. Bu yüzden takımımıza sponsor arayışımız bulunmaktadır.

Defence Turk: Kaygusuz İHA Takımı'na sorularımızı cevapladığı için teşekkür ediyoruz.

Bugüne kadar 13 teknoloji takımı ve savunma kulübü ile söyleşi gerçekleştiren Defence Turk, Türkiye’nin geleceği olan ekiplerin sesi olmaya devam edecek.. Söyleşi veya bilgi talebi için bize info@defenceturk.net adresinden ulaşabilirsiniz.

Defence Turk

  • Defence Turk; güvenlik güçleri personeline, savunma sanayii kurum/kuruluşlarına, araştırmacılara ve amatör takipçilere, savunma ve güvenlik alanında bilgi sağlamaya adanmış bir platformdur.