KUASAR Roket Takımı Sponsor Arıyor!

KUASAR Roket Takımı Sponsor Arıyor!

1.     Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.) 

Biz, Koç Üniversitesi KuMech kulübü altında bulunan KUASAR roket takımıyız. 2023 yılındaki TEKNOFEST Orta İrtifa Roket Yarışmasına katılmak için bir yıldır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekibimiz, kararlılıkla ve heyecanla dolu 6 üye tarafından oluşturuldu. Şu anda takımda her biri farklı disiplinden ve sınıftan 40 farklı üye bulunmakta.

 

2.     Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir? 

Okulumuzda henüz bulunmayan proje takımı anlayışını ileride sürdürülebilir olacak şekilde başlatmak istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda birçok farklı roket ve İHA projesine imza atmak ve bilgilerimizi nesiller arası aktarımla kalıcı hale getirmek istiyoruz. Oturması zaman alacak bir düzenin temellerini atmak birçok açıdan zor da olsa başlattığımız kültürün ilerideki sonuçlarını hayal etmek bizi zorluklara karşı dirençli ve azimli kılıyor.

 

3.     Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz? 

Roket teknolojisi, birçok farklı mühendislik disiplinini içerir. Bu projede yer alarak, yeni teknolojiler geliştirme ve mevcutları iyileştirme fırsatı buluyoruz. Bu, bilim ve teknolojiye olan katkınızı artırmak anlamına geldiğini düşünmemiz bize bu yolda motivasyon sağlıyor.

 

4.     Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı? 

Geçen senelerde Teknofest Roket yarışmasına katılan arkadaşlarımız bize süreç içinde tecrübelerini aktardılar. Ayrıca diğer takımlar da kuruluş aşamasında sorularımıza verdikleri yanıtlarla bize çok destek oldular.

 

5.     Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

40 kişiyi ilgilerine göre bir arada tutmak ve ekipleri, ekiplerin arasındaki iletişimleri sağlamak zaman zaman zor olabiliyor. Bu süreçte farklı Agile metotları kullanarak ekipleri yönetmeye çalıştık ve başarılı da olduk.

İkinci en büyük zorluğu da maddi destek bulmak konusunda yaşıyoruz. Okulumuzdan herhangi bir yardım alamadığımız için bu süreçte roketi inşa etmeye çalışmak bizi bir hayli zorluyor.

 

6.     Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız? 

Ekipteki neredeyse her bireyin First, Teknofest, WRO gibi yarışmalarında lisede gerçekleştirdiği tecrübeleri var. Bu ekip olarak ise ilk defa bir yarışmaya katılıyoruz.

 

7.     Neden sponsor arıyorsunuz? 

Roket projemiz, yüksek maliyetli bir girişimdir ve başarıya ulaşmak için maddi kaynaklara ihtiyaç duyuyoruz. Sponsorluk, bu mali ihtiyaçlarımızı karşılamak ve projemizi başarıya taşımak için bize finansal destek sağlama fırsatı sunuyor.

 

8.     Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz? 

Merak etmekten ve denemekten uzak kalmak, bilim ve teknolojinin gelişmesinin önündeki en büyük engeldir. Çıkan her zorluğa karşı çalışmaktan, azmetmekten ve denemekten vazgeçmemek gelişimi de beraberinde getirir.

  

Takımınızın Sosyal Medya Platformları 

instagram: @kuasarocket