Blog Kültürel Yolculuk: 'Louvre Müzesi

Kültürel Yolculuk: 'Louvre Müzesi

 

Dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre Müzesi, Fransa'nın başkenti Paris'te, Louvre Sarayı'na kurulmuştur. Şehrin içinden geçen Sen Nehri'nin kıyısında yer almaktadır.

Tarih öncesi çağlardan, 21. yüzyıla kadar uzanan, oldukça geniş bir koleksiyon yelpazesi vardır. Yaklaşık 35.000 kadar tarihi sanat eseri, 72.735 metrekarelik bir alanda sergilenmektedir. 2017 yılında, 8.1 milyon ziyaretçi oranıyla dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi seçilmiştir ve her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlamaktadır.

Başlangıçta bir kale olarak inşa edilen Louvre Müzesi, sonrasında Kraliyet Sarayı olarak kullanılmış ve Fransız devrimini takip eden 1793 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Ayrıca ilk devlet müzesi olma özelliği de taşımaktadır.

Louvre Müzesi; yedi bölümden meydana gelmektedir. Her bölümün başında yetkili ve sorumlu kişiler vardır. Bunlar da müze müdürüne bağlıdır. Resim, heykel, doğu sanatları, Mısır sanatları, Yunan sanatları, sanat eserleri, desen gibi dallara ayrılan kısımlardan meydana gelmektedir. Doğu sanatları bölümünde; heykel, Akat uygarlıklarından eserler mevcuttur. Mısır sanatları kısmı ise, Mısır'dan getirilen ve Kahire Fransız Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalarda ortaya çıkan, uygarlık örneklerinin tanınması bakımından önemlidir. Yunan sanatları bölümünde; MÖ 2000 yılı ile MS 3. yüzyıl sanatlarına ve çinilerine rastlanmaktadır. Sanat eserleri bölümünde, orta çağdan günümüze kadar gelen süsleme sanatı örnekleri; resim bölümünde, orta çağ Fransız ve Avrupa resim koleksiyonları vardır. Fragonard, Rembrandt, Rubens, Titian, Poussin ve David gibi sanatçıların eserlerinin görülebileceği Louvre Müzesi'nde, Winged Victory of Samothrace ve Venus de Milo gibi çok iyi bilinen heykel koleksiyonları da bulunmaktadır. Ayrıca Heykel Bölümü'nde, 19. yüzyıl Fransız sanatının zamanımıza kadarki önemli eserlerini de bulundurmaktadır. Baron Edmond de Rothschild'ın 40.000'den fazla oyma resim, yaklaşık 3000 çizim ve 500 resimli kitap içeren koleksiyonu 1935'te Louvre'a verilmiştir. Bunların yanı sıra Louvre'da arkeolojik, mimari ve tarihsel sergilere de yer verilmektedir.

Müzenin çok zengin kütüphânesi, konferans salonu ve eğitim bölümü, eserlerin incelendiği ve yenilendiği laboratuvar ile sanat târihi ve müzecilik konusunda eğitim yapan Louvre Müze Okulu da önemli kısımlarındandır. Louvre Müzesi’nde mutlaka görülmesi gereken başlıca eserler şunlardır: 

 

1) Mona Lisa

Leonardo da Vinci’nin dünya üzerindeki en önemli eserlerinden biri, Louvre Müzesi’nin gözdesidir. 1911 yılında müzeden çalındığında boş kalan duvarı bile yoğun ziyaretçi ilgisine maruz kalmıştır. Hatta meşhur olma hikayesini de bu olaya borçlu olduğu söylenmektedir. Tablo o günden bu yana, 3 katlı camın arkasında ve deforme olmaması için 20 derece sıcaklıkta korunarak sergilenmektedir.

2) Hermes Heykeli

2. yüzyıl dönemindeki Marcellus Tiyatrosu heykellerinden biri olan Hermes’in sandaletini bağlama anını aktaran heykel. Orijinali Antik Yunan dönemine ait olan eserin, Antik Roma döneminde yapılmış olan kopyası müzede sergilenmektedir.

 

3) Zeus Heykeli

Tanrıların en yücesi, göklerin ve Olympos’un tanrısı Zeus’un heykeli Louvre’da sergileniyor. Orijinali, heykeltraş Myron’a ait olan eserin M.S II. yüzyılda yapılan kopyası müzede bulunmaktadır.

4) Velletri Athenası

10. yüzyılda Veletri’de bulunan Athena heykeli, Baia’da bulunan ve kayıp olan bronz heykelin bir kopyasıdır. Kaybolan orijinal heykelin Girit heykeltraş Cresilas’a ait olduğu düşünülüyor.

5) Cupid’in Öpücüğüyle Canlanan Psyche Heykeli

Müzenin en ilgi çekici ve en romantik olarak nitelendirilen eseridir. Latince adı olan Cupid olan aşk meleği Eros, Psyche ile aşk yaşar ve bu da Psyche’nin Tanrılar katına kabul edilmesini sağlar. Heykel de bu büyük aşkın bir tasviridir.

7) Hammurabi Kanunları

Müzenin en önemli eserlerinden biri olan ve Hammurabi Kanunları’nın yazılı olduğu stel, M.Ö. 1760 yılında ortaya çıkmıştır. Günümüze kadar en iyi korunan ve en eski yazılı kanunlardan biri olarak bilinir. Yaklaşık 2 metre boyunda ve silindir şeklinde olan bu eserin üzerindeki 33 madde okunmayacak durumdadır.

8) Büyük Sfenks

Mısır tarihinin en önemli ve en gösterişli yaratığı olan Sfenks, aslan gövdesi ve kral başıyla Louvre’da etkileyiciliğini sergiliyor. Üstünde firavun II. Ammenemes, Nerphentah ve I.Shoshenq adları yazılmıştı.

 Pandemi dolayısıyla geçici bir süreliğine kapalı olan müzeyi aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak gezebilirsiniz. 😊

 

https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne