Küresel Çapta Önerilen Yeni Drone Kullanım Standartları

Küresel Çapta Önerilen Yeni Drone Kullanım Standartları

Drone’lar giderek daha geniş bir faaliyet yelpazesinde kullanıldıkça; daha küçük, daha hızlı hale geldikçe, ticari uçaklar ve sivil güvenlik için oluşturduğu güvenlik konuları üzerinde de bazı soru işaretleri ortaya çıkmaya başladı.

Uluslararası Standartlar Teşkilâtı’nın yayınladığı yeni drone standartları ile küresel çapta drone kullanımında kontrollerin sağlanması bekleniyor. Bu standartlar, küresel drone endüstrisinin standardizasyonunda, yüzey, su, hava ve uzay gibi tüm ortamlar için düzenlemeleri kapsayan ilk önemli adımdır.

Yayınlanan standartların kamu ve hükümetler için özellikle önemli olduğu, bilinçsiz ve kayıtsız drone kullanımı özellikle savunma ve istihbarat dünyası için tehdit oluşturduğu kaydedildi. İşte Uluslararası Standartlar Teşkilâtı tarafından belirlenen yeni drone standartları.

Hava Güvenliği

ISO drone standartlarının başlıca özelliği, havaalanları ve diğer hassas konular ve konumlarla bağlantılı olarak hava güvenliğine odaklanmasıdır. 

Yeni standartlar, uçulmayan bölgeler, yerel düzenlemeler, uçuş günlüğü protokolleri, bakım, eğitim ve uçuş planlama belgeleri ile ilgili uyumu teşvik eden ve güçlendiren drone'lar için bir nevi ‘görgü kuralları’ görevi görecek. Standartlar, sosyal sorumluluk gibi günlük yaşamı iyileştirmeyi amaçlayan teknolojinin kullanımını özendiriyor.

Verilerin Korunması

Standartlar, operatörlerin uçarken iletişim ve kontrol planlamasının yanı sıra verileri işlemek için uygun sistemlere sahip olmalarını zorunlu kılarak, gizlilik ve veri korumasını çevreleyen kamu endişelerini bertaraf etmeyi amaçlıyor. Kullanılan tüm işletim ekipmanlarının donanım ve yazılımının güncel tutulması bekleniyor. Gerek sivil gerek askeri drone kullanımlarında insan müdahalesinin sıfıra indirilmesi için çalışmaların gerçekleştirilmesi isteniyor.

Drone’lar İçin Heyecan Verici Bir Gelecek

Standartlara göre güçlendirilen drone’lar, dünya çapında hükümetlerin ve endüstrilerin karşılaştığı en acil ekonomik, ulaşım, savunma, çevre ve verimlilik zorluklarını hafifletmek; karayolu trafiğini azaltmak, tıkanıklığı hafifletmek, kazalarda hayat kurtarmak ve şehirlerimizde kirliliği azaltmak için büyük faydalar sağlayabilirler.

Büyük ölçekli altyapı projelerinin teslimini hızlandırmanın yanı sıra, drone'ların bazı büyük nakliye projelerine olan ihtiyacı ise tamamen azaltması bekleniyor.