Metuor Uzay Takımı Sponsor Arıyor!

Metuor Uzay Takımı Sponsor Arıyor!

1. Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

Takımımız, uzay alanına daha çok ilgi duyan ekip arkadaşlarımız tarafından ODTÜ Robot Topluluğu’nun çatısı altında 2020 yılının Ocak ayında kurulmuş olan Model Uydu Takımı’nın 2021 yılında bir roket takımı oluşturup bu alanda çalışmalar yapmaya başlamasıyla beraber Uzay Teknolojileri Takımı kimliğini edinmiştir. Aktif olarak 36 üyesi bulunan takımımız bünyesinde ağırlıklı olarak ODTÜ Havacılık ve Uzay, Makina, Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, Malzeme ve Metalürji gibi çeşitli mühendislik dallarından öğrenciler bulundurmaktadır. Bu sayede donanım, mekanik ve yer istasyonu olmak üzere üçe ayırdığımız teknik alt takımlarımızda interdisipliner çalışmalar yürütülmektedir.

 

2. Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Başta roketçilik ve model uydu tasarımı olmak üzere ülkemiz gençleri arasında uzay teknolojileri çalışmalarını yaymak ve ilerletmek amacıyla çıktığımız bu yolda, katılacağımız yarışmalarda dünyanın en iyi üniversitelerinden takımlarla rekabet etmenin ve bilgi alışverişinde bulunmanın bizler için son derece faydalı olacağını; ek olarak, üniversitemizi ve ülkemizi uluslararası alanda güzel bir şekilde temsil edeceğimizi düşünüyoruz.

 

3. Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Türk gençliği olarak ülkemizi kalkındırmak adına her alanda olduğu gibi uzay alanında da önemli adımlar atmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Bu düşünceyle, okulumuzda edindiğimiz mühendislik becerilerini geliştirebileceğimiz ve bunu yaparken bir takım olarak vakit geçirebileceğimiz harika alan olarak gördüğümüz ODTÜ Robot Topluluğunda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

 

 4. Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Akademik danışmanımız Prof. Dr. Erhan İlhan Konukseven başta olmak üzere okulumuzdaki öğretmenlerimizden danışmanlık almaktayız. Resmi bir öğrenci topluluğu olarak yapım süreçlerini ve testlerimizi sponsorlarımızın destekleriyle sürdürüyoruz.

 

5. Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Yeni kurulmuş bir takım olarak, bu alanda yıllardır çalışan takımlarla rekabet ediyoruz. Buna rağmen yoğun çalışmamız ve teorik üstünlüğümüzle bu sene katıldığımız üç yarışmada da finalist olmayı başardık.

 

6. Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

Aktif olarak Teknofest Roket Yarışması, CanSat Competition model uydu yarışması ve Spaceport America Cup Roket Yarışmasında finalist olarak yarışmaktayız. Daha önceki senelerde Teknofest Türksat Model Uydu Yarışması, CanSat Competition Model Uydu yarışması ve Teknofest Roket yarışmalarında yarıştık.

 

7. Neden sponsor arıyorsunuz?

Bir öğrenci topluluğu olarak bütün projelerimizde malzeme ve üretim maliyetleri, yurt dışı yarışma katılım ücretleri gibi harcamaları değerli sponsorlarımızın destekleriyle karşılamaktayız. 2023 döneminde yürüteceğimiz projeler ve katılacağımız yarışmalar için de kalan üretim masraflarını ve yurt dışı ulaşım masraflarını karşılamak üzere sponsor arayışındayız.

 

8. Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Vizyoner Genç takipçilerini uluslararası rekabet alanlarında ülkemizin hak ettiği yere ulaşması adına bizlerle beraber mücadele etmeye davet ediyoruz.

 

Takımınızın Sosyal Medya Platformları

https://www.instagram.com/metuor_uzay/ 

https://www.linkedin.com/company/71687423/