Mezunlar Savunma Sanayii Neden Seçmeli?

Mezunlar Savunma Sanayii Neden Seçmeli?

Savunma sanayii sektörü dünya genelinde ve ülkemizde oldukça cazip bir sektör olarak göze çarpmakta. Özellikle kritik teknolojilerin kullanımı ve yatırımların büyüklüğü sektörü albenili kılan faktörlerden. Bu iki olgunun bir araya gelmesi yeni mezunlar ve mezun olacaklar için yeterince heyecan verici olabilir.

Türkiye’nin savunma sanayiine büyük yatırımlar yapması ve millileşme politikası ile kritik teknolojilerin dünya pazarına sunulması, milli hizmet anlamında iştah kabartmaktadır. Yakın zamanda, aralarında ASELSAN ve ROKETSAN gibi şirketlerin de bulunduğu 12 şirket, yaptıkları 1.4 milyar liralık yatırım ile ne kadar ciddi olduklarını gösterdiler. Yapılmakta olan bu yatırımları bir sonrakilerinin izlemesi gayet doğal bir hâl alacak. Bunların yanı sıra yapılmakta olan tank, helikopter ve firkateynler bu sektörde büyük adımlarla yürüneceğinin göstergesi. Savunmanın bu kadar revaçta olması şans eseri olarak ortaya çıkan bir olgu değil.

Diğer ülkelere baktığımız zaman Türkiye’den çok daha fazla yatırım ve teşvikle bu sektörün içindeler. Bu yatırımları sadece milyar dolarlar ve milyon liralar olarak görmemek gerek hatta bunun uzun vadeli istihdam olarak algılamak mezunlar ve mezun olacak olanlar için kaçırılmaz bir fırsat. 

Savunma Sanayii ve Avantajları


Savunma sanayii sektörü iş istihdamı ve güzel bir kariyerin yanında çeşitli haklar sunarak çalışmak isteyen kitleyi memnun etmeyi amaçlamakta.

• Öncelikle savunma sanayiinde iş güvenliği en ön planda. Bunun yanı sıra çalışan personel kalitesi ve bulunulan ortam çok titiz bir şekilde planlanmış. 
• Birçok savunma kuruluşu denizaşırı ülkelerden geliyor ve bu beyaz yakalılar için hem yurtdışında eğitim hem de seyahat imkânı sağlıyor. 
• Şu anda savunma sanayiinde çalışanların CV’leri gayet dolgun, bu da yeni gelecek personele hem bir rol model hem de kariyer planlamalarında bir mentor olarak azami seviyede katkı sağlayacaktır. 

Saydıklarımız haricinde daha birçok katkısı ve fırsatı var, bunlar bile bu sektörü göz ardı etmemek için yeterli olabilir.

İlgi Çekici Bir Deneyim


Savunma sadece platformlar için heyecan verici olmakla kalmıyor, aynı zamanda sektör de sürekli değişiyor ve yaklaşan projeler platformda bulunan kuruluşlar için bir heyecan haline geliyor. Bunların hepsi normal standartlardaki iş hayatında bulamayacağınız deneyimler olarak göze çarpmakta.

Bu yüzden, kariyerinizi başlatmak için çok önemli bir adım atmak istediğinizde, savunma sanayiini gözden kaçırmamanızı tavsiye ederiz.