Blog Mobil Öğrenme Hakkında Bilmedikleriniz

Mobil Öğrenme Hakkında Bilmedikleriniz

Günümüzde, kişinin yetkinliklerini geliştirmesi iyi bir kariyer için gerekli bir süreçtir. Bu nedenle vakti kısıtlı bireyler, kısa ve etkili öğrenme yöntemlerini tercih eder. Ne var ki, bir süredir hayatımızda olan online eğitimler bile kişilerin takip etmekte zorlandığı yaklaşımlar haline gelmiştir. Bilgisayar üzerinden, yarım saatlik bir derse katılım göstermek her zaman mümkün olmayabilir. Ancak, akıllı telefonlar ve günde beş ya da on dakika ayırılabilecek dersler, bu sorunu çözmeye aday. Mobil öğrenme, popülerliğini giderek artırıyor; birçok şirket, öğrenme stratejilerinin bir parçası haline getirdi bile. Peki, mobil öğrenmenin avantajları neler? İşte sizin için mobil öğrenme hakkında derlediğimiz bilgiler: 

Dünyada 5 Milyardan Fazla İnsan Akıllı Telefonlara Sahip

Mobil teknoloji, dünyamızı büyük ölçüde dönüştürdü. Ancak, bu insanların cep telefonları üzerinden öğrenmeye hazır olduğu anlamına mı geliyor? Pek sayılmaz. Öncelikle, mobil derslerin her cihazda düzgün çalıştığından emin olmalıyız. Bunun yanı sıra, internet erişimini ve bağlantı hızını da göz önünde bulundurmalıyız. Dahası, eski akıllı telefonlar yüksek miktarda veriyi işlemekte zorlanabilir. Ancak, bu gibi sorunlar aşıldıktan sonra mobil öğrenme herkesin erişebileceği bir alternatif haline gelecektir.

Mobil Eğitim Seçenekleri İçeriğe ve Kullanıcıya Göre Değişmekte

Birçok mobil eğitim içeriği, öncelikle liderlik ve karar alma gibi sosyal becerileri (soft skills) geliştirmeye yönelik olarak hazırlanmaktadır. Şirketlerin bir numaralı mobil eğitim içerikleri de benzer şekilde uyum eğitimlerini kapsamaktadır. Peki neden? Uyum eğitimleri, genellikle tekrarlayan, sıkıcı içeriklerdir. Bir mobil cihazda bu eğitimi tamamlamak katılımı, motivasyonu ve etkileşimi artırmaktadır. 

İnsanların %59,9’u Mobil Eğitimlerin Dikey Yönde Olmasını İstiyor 

Bir mobil eğitim tasarladığınızı düşünün. Sahip olduğunuz alanı en iyi şekilde kullanmak isteyeceksiniz. Bu nedenle de eğitimleri yatay bir düzlemde hazırlama eğiliminde olacaksınız. Ancak, araştırmalara göre kullanıcıların büyük çoğunluğu telefonlarını dikey tutmayı tercih ediyorlar. Akıllı telefonların ekranları artık daha büyük, bu bir avantaj. Yine de mobil eğitim tasarımı, öncekinden bile önemli bir hale gelmiş durumda. 

Yetişkinler Günde 100 – 200 Kez Telefonlarına Bakıyor ve Bir Uygulama İçinde Ortalama 4 Dakika Harcıyor

Buna rağmen, eğitim tasarımcıları hala 30 dakikalık eğitim videolar, uzun makaleler ve kapsamlı uzun konular hazırlıyorlar. Oysa, kısa dikkat süresi göz önünde bulundurulmalı. Mikro öğrenme, mobil öğrenme için ideal yaklaşımdır. Kolayca sindirilebilen videolar, kendini geliştirmek için uzun vakitleri olmayan çalışanları daha çok cezbedecektir. 

Yeni Çalışanların %42’si Yeterince Hızlı Öğrenemedikleri İçin İşlerinden Ayrılıyor 

Çalışanlar, özellikle de milenyaller, dinamik mobil öğrenmeyi tercih etmektedir. Hızla değişen dünyamızda, sürekli öğrenme ve ilerleme çalışanların hayatlarının bir parçası haline geldi. İhtiyaç anında, kolayca tüketilebilecek eğitim içerikleri sağlanmalıdır. Mobil öğrenme ise bu hedefe ulaşmada etkili bir anahtardır. Kurumsal eğitim, mobil öğrenme yoluyla performans desteğine odaklanmalıdır. Mobil öğrenme, ilgili ve güvenilir kaynaklar sağlayarak performansı kolaylaştırmak ve desteklemek için çok uygundur.