Mülakatlarda Ne Giyilmesi Gerekir?

Mülakatlarda Ne Giyilmesi Gerekir?

İş dünyasına adım atmanın heyecanıyla iş görüşmelerinde nasıl giyinmeniz gerektiğiyle ilgili kafa karışıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Bu blog yazısında ilk izlenimin çok önemli olduğu mülakat sürecinde profesyonel bir görünüm sergilemek için nasıl kıyafetler tercih edilmesi gerektiğini anlatacağız.

Şirketi Araştırın:

İş başvurusu yaptığınız şirketin kurum kültürünü araştırmak çok önemlidir. Şirketin resmî mi yoksa daha rahat bir çalışma ortamı mı olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Böylece mülakat sırasında giyeceklerinize karar verirken bu bilgilerden yardım alabilirsiniz.

Renk Seçimi:

Renkler, giyimde önemli bir faktördür. Mülakat sırasında doğru kıyafetlerin önemi kadar doğru renk kullanımı da çok önemlidir. Renkler sayesinde daha profesyonel bir görüntü sağlayabilirsiniz.

Lacivert, siyah, gri gibi renkler tercih etmekte fayda var. Kahverengi kasvetli bir görüntü oluşturabilir bu yüzden tercih edilmemelidir.

Kıyafet Tercihi:

Mülakat görüşmeleri için kadınlarda takım tercih edilebilir. Ceket ile beraber pantolon veya etek kombinasyonu yapılabilir. Ceketin içine gömlek ya da bluz tercih edebilirsiniz. Bu seçimlerde dikkat edilmesi gereken husus kıyafetlerin sade, düz renkli ve uygun kesimli olmasıdır. 

İş görüşmelerinde erkeklerin dikkat etmesi gereken husus ise takım elbise giyilmesidir. Takım elbise sizi daha profesyonel ve özenli gösterecektir. Mülakatlarda siyah takım elbise kullanımı resmiyeti daha da fazla arttıracağından doğru bulunmaz. Onun yerine lacivert, gri gibi daha nötr renkler tercih edilmelidir. Takım elbisenin içine giyeceğiniz gömlek ise düz ve sade olmalıdır. Genellikle beyaz tercih edilir. Kravat detayında sade ve çok iddialı olmayan renkleri kullanabilirsiniz.

Aksesuar Tercihi:

Kadınlarda aksesuar tercihi sade ve şık olmalıdır. Giydiğiniz kıyafetlere uyumlu renklerde ayakkabı tercih etmelisiniz. Ayakkabı konusunda burnu kapalı ayakkabılar tercih etmek daha verimli olacaktır.

Takı konusunda büyük takılar yerine daha ufak ve sade takılara yönelmelisiniz.

Erkeklerde aksesuar olarak saat kullanımı önemlidir. Kravat iğnesi ile de takımınızın resmiyetini arttırır ve şık bir detay katabilirsiniz.

Kaynaklar: https://blog.youthall.com/mulakatlarda-ne-giyilmeli-ne-giyilmemeli/

https://toptalent.co/mulakata-giderken-nasil-giyineceginize-dair-5-ipucu