Duyuru NMTD Takımı Sponsor Arıyor!

NMTD Takımı Sponsor Arıyor!

1)      Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

 NMTD-1923 (Ne Mutlu Türküm Diyene-1923) takımı, ülkemizin günümüzde ve ileride oluşacak ihtiyaçlarını karşılama hedefiyle kurulmuş bir takımdır. Takımın ortaya çıkmasındaki ortak paydamız, Karabük Üniversitesi Teknokent’inde Ön Kuluçka Projelerimiz ve bu doğrultuda gösterdiğimiz emektir. Takımımız 9 mekanik, 5 yazılım, 11 elektronik ve 2 endüstri mühendisi ile toplam 27 kişiden oluşmaktadır. Takımımız yangın söndürme sistemi entegre edilecek bir insansız hava aracı projesi ile TEKNOFEST’te Sabit Kanat Kategorisi’nde yer almak adına çalışmalarına devam etmektedir. Bu projede bir araya gelmemizdeki en büyük etken, ülkemizin ormanları zarar gördüğünde oturmak yerine bu afete meydan okumaktı. Bu inanç ve hedef doğrultusunda ilerlemek ve ileride bu ihtiyacı, üreterek karşılayabilecek bir konumda olmak istiyoruz.

2)      Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Takımımızın vizyonu, ülkemizin potansiyel ihtiyaçlarını yerli bir firma olarak, yerli üretim yapmak ve sonrasında ihracat yapabilecek bir konuma eriştirmektir.
Ülkemizin yalnızca havacılık değil, sağlık, savunma sanayi ve denizcilik alanında oluşabilecek ihtiyaçlarını, projelerimizle gidermek istiyoruz.
 Misyonumuz ise AUVSI SUAS, TEKNOFEST gibi uluslararası yarışmalarda derece alarak kendimizi tanıtmak ve çalışmalara destek alarak Start-Up oluşumu olarak devam etmek istiyoruz.

3)      Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

4 ayrı projemizin KBÜ Teknokent tarafından Ön Kuluçka Projesi olarak seçilmesi, yaptığımız çalışmaların olumlu bir yönde ilerlediğini gösterdi ve bu bizim için büyük bir motive kaynağı oldu. Bunun yanında üniversitemiz tarafından çalışmalarımızı gerçekleştirmemiz için verilen alan da motivasyonumuzun en yüksek seviyede kalmasını sağladı.

4)      Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Takım kaptanımız Volkan Fire Fighting şirketinde çalışması ve sanayi geçmişi olmasından dolayı, sanayi ve üretim alanında tecrübesi bulunmaktadır. Volkan itfaiye mühendisleri ve YSS müdürü ile ilişkilerimiz bize kompozit ve talaşlı imalat alanlarında destek sağlamaktadır. Plato plastik bize bilirkişi sağlayıp kompozit alanında destek sağlamaktadır. Danışmanımız Dr. Öğr. Üyesi Kenan IŞIK robotik alanında çalışmalara sahip, mekatronik kontrol ve otomasyon alanlarında bize destek sağlamaktadır. Bunların yanında bazı firmalarla, uçağın materyalleri üzerine çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

5)      Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Çalışmalarımızı gerçekleştirme ve AR-GE yapmak için uygun alanı bulmak bizim için en büyük engeldi. Bu sorunu üniversitemiz ve Teknokent ile paylaştık ve yardımcı oldular.

6)      Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

Takımımız üyelerinin Jet Motor Tasarım Yarışması, Sabit Kanat İHA alanlarında bireysel tecrübeleri bulunmaktadır. Lakin takımımızın yeni kurulmasından dolayı, takım olarak yarışmalarda yer almadık.

7)      Başka projeleriniz de var mı?

Evet. Toplamda 4 adet projemiz bulunmakta. Bunlar; Yüksek İrtifa Sahte Uydu(HAPS), otonom çok amaçlı deniz aracı Kovan, İHA, Yerli Osiloskop olmak üzere 4 projemiz vardır. Bu projelerimiz Karabük Üniversitesi Teknokent tarafından onay almış ve sözleşmelerimiz imzalanmıştır. TEKNOFEST için 27 kişiden oluşan bir ekibimiz var fakat KBÜ Teknokent çalışmalarında toplamda 8 kişi bulunmaktadır. Mezun olduğumuzda bu projelerimizi hayata geçirerek seri üretim ile kendi şirketimize yön vermek ve ülkemize katma değer sağlamak istiyoruz.

8)      Neden sponsor arıyorsunuz?

Sponsor arama sebebimiz: Kâğıt üzerinde üretim anlamında çalışmalarımızın hazır olmasına rağmen maddi desteğimiz olmamasından dolayı üretim kısmını gerçekleştiremiyoruz. Gerekli desteklerle bir an önce ürünümüzü ortaya çıkarıp test aşamasına geçmek istiyoruz.

9)      Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Hayallerinizin peşinden her zaman gitmelisiniz ve bunu başarmak için hangi yollardan geçmeniz gerekiyorsa, bu doğrultuda tek kalınması gerekse ilerlemelisiniz. İnsanlık uğruna, ülkemiz uğruna güzel şeyler başarmalıyız ve gayemiz bu yönde olmalı.

 

Takım İletişim Bilgileri:

E-Posta: nmtd1923iletisim@gmail.com

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/nmtd-1923/

İnstagram: https://www.instagram.com/nmtd1923team/