Duyuru ODTÜ Göksat Uzay Takımı Sponsor Arıyor!

ODTÜ Göksat Uzay Takımı Sponsor Arıyor!

1) Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

ODTÜ GÖKSAT ismini verdiğimiz birlikteliğimiz, temelleri 2018 yılında atılan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde eğitim gören, uzay ve uzay uygulamaları konusunda ilgili ve hevesli öğrencilerden oluşan bir uzay takımıdır. Takımımız, uzay ve havacılık teknolojileri alanlarındaki yarışmaları takip etmekte, bir gün bu alanlarda üretilen teknolojilere katkıda bulunabilme hayaliyle sıkı bir şekilde çalışmaya devam etmektedir. Takımımızın güncel üye sayısı 16 olmakta olup organizasyon, entegrasyon, mekanik ve elektronik/yazılım alt takımlarına ayrılmıştır.

2) Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Vizyonumuz 21. yüz yılın baş döndürücü hızla gelişen ve değişen teknolojilerinde ileri görüşlü trendi yakalamak ve bu kapsamda ülkemizin çarpan gücü olan yetişmiş bilim insanları/mühendisleri olmaktır. Şu ana kadar günlük hayatta sıkça kullanılan birçok patentli teknolojilerin temeli olan uzay çalışmalarında bireysel ve ülke olarak dünyada hak ettiğimiz yer olan liderliği almak için farkındalıktan öteye geçip sanayi ve akademik tabanlı bir ekosistem oluşturmaktır.

Bilim ve sanayideki gelişmelerin insanlığın ve medeniyetin yaşayacağı gelişmelerle doğrudan ilişkili olduğunun farkındalığıyla, uzay ve havacılık teknolojileri çalışmalarında Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin sunduğu ekosistemde, sağladığı teknik bilgileri hayata geçirerek dünyaya sesimizi duyurmak misyonumuzdur.

3) Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

GÖKSAT Uzay Takımı olarak öncelikli amacımız, başarılı Türk gençleri olarak uzay ve havacılık teknolojileri alanlarında bilimsel boyutlarda akademik ve pratik çalışmalarda yer almak, bu esnada okulumuzu ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmektir. Bu amaç doğrultusunda uzun vadeli amacımız ise bir gün bu alandaki teknolojilere katkıda bulunabilmek, insanlık ve ülkemiz adına bir değer üretebilmektir. Bu amacın bize verdiği ilham bizleri çalışımlarımızda motive etmektedir.

4) Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Ekibimiz yeni yüzlere kapılarını açık tutmuş, yıllar içerisinde farklı gruplarla yarışmalara katılmıştır. Her ne kadar yeni grupların çalışmalarını sürdürmesi ve takımımız içerisinde sürekliliğin sağlanması bizim için yüksek önem arz etse de bizce GÖKSAT’ın gücü birliktelikten gelmektedir. Kurucu üyelerimiz takımla aktif bağlarını hala sürdürmekte; tecrübeleri, değerli görüşleri ve tavsiyeleriyle bizleri cesaretlendirerek bizlere mentor sıfatıyla yol gösterici olmaktadırlar. Takımımıza aktif olarak mentorluk yapan 3 kişi bulunmaktadır kendilerini şu şekilde listeleyebiliriz:

Mücahit Taşdemir:

-GÖKSAT Uzay Takımı kurucu lideri.

-ODTÜ Uzay ve Havacılık Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrencisi .

-Roketsan’da modelleme ve benzetim mühendisi olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Fatih Çalış:

ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrencisidir.

Roketsan’da kontrol mühendisi olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

Hasan Uçar:

ODTÜ Makina Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrencisidir.

Aselsan’da navigasyon mühendisi olarak profesyonel hayatına devam etmektedir.

5) Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Yaklaşık 1 yıldır etkin devam eden pandemi sürecinde takım üyelerimizin ülkemizine dört bir  tarafında yer alan şehirlerde yaşadığı için fiziksel olarak ortak çalışma ortamlarını geliştirme konusunda ciddi zorluklar yaşadık ve bunu kısmi olarak çevrimiçi çalışma ortamlarının kullanılmasıyla üstesinden geldik. Üretim gerektiren aşamalarda ise bu zorluğu yine okulumuzun bizler için ayırdığı imkanlarla kısmi olarak çözümleme imkanı yakaladık.

6) Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

• 2019 CanSat Yarışması

• 2020 CanSat Yarışması

• 2020 TÜRKSAT Model Uydu Yarışması (Teknofest)

7) Başka projeleriniz de var mı?

Katıldığımız ve üzerine sponsor aradığımız bu yılki teknofest yarışmalarındaki geliştirme aşamalarımızda paralel olarak tasarımlarımız ve planlamalarımızla uydu ve uzay sistemleri odaklı proje  geliştirme çabalarımız sürmektedir.

8) Neden sponsor arıyorsunuz?

2021 yılında katılmayı planladığımız yarışmalarda ihtiyaç duyduğumuz malzemelerin temini konusunda ayni veya nakdi olarak sponsorluk talebinde bulunuyoruz. Bu yarışmaları şu şekilde listeleyebiliriz.

• 2021 Teknofest Model Uydu Yarışması (TÜRKSAT)

• 2021 Teknofest İnsansız Hava Aracı Yarışması (TÜBİTAK-TUSAŞ)

• 2021 Teknofest Sürü İha Yarışması (HAVELSAN)

• 2021 METU VTOL – Dik Kalkış ve İnişli İHA Yarışması (Boeing)

9) Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Kendilerini yıldızlara bakıp bizimle birlikte hayaller kurmaya , bu hayalleri  gerçekleştirerek göklerdeki istikbali beraber inşa etmeye davet ediyoruz.

10) Takımın iletişim bilgilerini bizimle paylaşır mısınız?

Takım Lideri: Ahmet Akman +905073859695 ahmet.akman@metu.edu.tr

Takım Kurucusu: Mücahit Taşdemir +905372371923 tasdemirmucahit13@gmail.com

Takım Danışmanı: Prof.Dr. Ozan Tekinalp (90-312) 210-4287 tekinalp@metu.edu.tr