ODTÜ Robot Topluluğu Model Uydu Takımı Metuor Sponsor Arıyor!

ODTÜ Robot Topluluğu Model Uydu Takımı Metuor Sponsor Arıyor!

1)      Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

Takımımız ODTÜ Robot Topluluğu çatısı altında bir araya geldi. Derslerde öğrendiklerinin üstüne koymak isteyip, bunu bir uzay teknolojisi üzerinde gerçekleştirmek isteyen yaklaşık 20 öğrenciyiz.

2)      Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Takımımız üniversite yıllarını sadece derslerle değil, gelişim ve üretim süreçlerine birebir şahit olacağımız; ileride de bu çalışmaların üstüne koyarak bilim ve teknolojiye katkı sağlayabileceğimiz bir proje çıkarmayı amaçlıyor.

Vizyonumuz her gün bir öncekinden daha bilgili olacağımız, ileride gerek ülkemize gerek dünyaya katkı sağlayabileceğimiz bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olmaktır.

3)      Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Her gelişme küçük bir adımdan çıkar. Büyük buluşlar da, sorunlara daha önce hiç bakılmamış bir açıdan bakarak ortaya çıkar. Biz çalışmalarımız sırasında sürekli problemlerle uğraşıp onlara çözümler ararken, ileride çığır açabilecek fikirler üretebilme olasılığı ile her gün heyecanla çalışıyoruz.

4)      Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

İlk başladığımızda elimizde sadece katılmak istediğimiz yarışmalardan ilkinin kılavuzu vardı. Burdan anladığımız ve bunlar üzerine kendi yaptığımız araştırmalar kadar biliyorduk. Bu sene danışmanımız sayın Prof. Dr. Erhan İlhan Konukseven ve onun aracılığı ile tanıştığımız doktora öğrencileri, üniversite hocalarımız ve firma sahiplerinin mentörlüğüyle çalışmalarımızı bir üst noktaya çıkardık.

5)      Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

2020 yılında ocak ayında kurulmuştuk. Mart ayında COVİD19 hayatımıza giirince takım arkadaşlarımızla çeşitli illere dağılmak zorunda kaldık. Okula gelip çalışma yapamadık. Dahası Çin gibi diğer ülkelerden gelecek parçalarımız olduğu için, parçalarımızı da toparlayamadık ve maalesef geçen seneki yarışma sürecinin yarısında çekilmek zorunda kaldık. Bu seneyse geçen seneki tecrübelerimizden hareketle daha hazırlıklıydık. Okulumuz çalışmamız için bize yurtlarını açtı ama ondan önce de bu seneki yarışmada güzel bir başarı elde etmek istediğimizden şartları zorlayıp kendimize Ankara’da kalacak yer ayarlamıştık. Çalışmalarımızı daha planlı götürmemiz de geçen seneki çoğu problemle karşılamamızı engelledi.

6)      Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

Takım olarak ilk yarışmamız olarak TEKNOFEST’e katılacağız.

7)      Başka projeleriniz de var mı?

Şimdilik sadece model uydu yapma üzerinde yoğunlaştık. Ama ileriki senelerde CANSAT ve ilgimizi çekebilecek diğer uluslararası yarışmalara da katılmak istiyoruz.

8)      Neden sponsor arıyorsunuz?

Geliştirdiğimiz teknolojinin maddi imkansızlar nedeniyle sınırlanmasını istemiyoruz. Aldığımız her modülün mümkün olduğunca en iyisini alıp, en iyi en verimli teknolojiyi ortaya çıkarmak istiyoruz. Bu nedenle biz araştırma geliştirme ve üretim sürecindeyken bize maddi destek sağlayabilecek firmalara ihtiyacımız var. Bunun yanında bizim, daha önceki bilgi birikiminden yararlanabileceğimiz, bize mentörlük yapacak firmalara da ihtiyacımız var.

9)      Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Vizyoner Genç takipçilerine hiçbir zamanı boş geçirmeyip, sürekli yenilikçi fikirlerin peşine düşmelerini ve bu yolculukta her türlü zorluğa kötümserlikle değil sorun çözme odaklı yaklaşarak, hedefleri için çok çalışmalarını tavsiye ediyoruz.

Takımın İletişim Bilgileri:

Takım Kaptanı: Emine Yakın

emine.yakin@metu.edu.tr

Takımın Akademik Danışmanı: Erhan İlhan Konukseven

konuk@metu.edu.tr

Instagram: metuor_modeluydu

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/metuor