Gündem Öğrenciler, Üniversitelerin Mobil Uygulamalarını Yeterli Bulmuyor

Öğrenciler, Üniversitelerin Mobil Uygulamalarını Yeterli Bulmuyor

Günümüzde üniversiteler teknolojiyi yakından takip etmek zorunda. Çünkü, yapılan araştırmalara göre öğrenciler tercih yaparken üniversitelerin teknolojik imkanlarını da göz önünde bulunduruyorlar.

Kayıt oldukları ilk günden mezuniyetlerine kadar, öğrenciler üniversitelerle kişisel verilerinin çoğunu paylaşıyor. Karşılığında ise üniversitelerin bu verileri, üniversite deneyimlerini ve kariyer planlamalarını optimize edecek şekilde kullanmasını bekliyorlar.

"Dijital yerliler" olan üniversiteliler, okulların kişisel verilerini kullanma biçiminden memnun değiller. Söz konusu üniversitelerin geliştirdiği mobil uygulamalar olunca, "almak için vermeyi" tercih ediyorlar. Ellucian'ın 1.000 üniversiteliyle yaptığı ankete göre, öğrencilerin neredeyse tamamı (%98'i) kişisel verilerinin, akademinin temel görevi için kullanılması gerektiğini söylüyor: akademik ve finansal süreçlerin takibini yapmak veya kariyer süreçlerini geliştirmek gibi...

 

 

Anket, kişisel verilerin kullanımıyla ilgili beklentilerde cinsiyetlere göre farklılıklar da tespit etti. Kadın öğrencilerin beklentileri, erkeklerden biraz daha yüksek. Kadın öğrencilerin %64'ü üniversite uygulamalarını not takibi yapmak, derslere kaydolmak ve danışmanlarıyla iletişim kurmak için kullanıyor. Erkek öğrenciler için ise bu oran %50.

Üniversite uygulamalarının hepsinde bu işlemler kolaylıkla yapılabiliyor. Ne var ki, üniversite hayatını daha verimli ve eğlenceli geçirmelerini sağlamada uygulamalar yetersiz kalıyor. Öğrencilerin uygulamadan beklentileri şu şekilde:

  • Fakülteleriyle iletişim halinde kalmak,
  • Harçlarını yatırmak,
  • Üniversite topluluklarını keşfetmek,
  • Kütüphanenin doluluk oranını görebilmek,
  • Kütüphaneden kitap alma sürecini hızlandırmak,
  • Üniversitelerde düzenlenen etkinliklerden haberdar olmak ve etkinliklere bilet almak.

Kariyer gelişimini de unutmamak gerekiyor. Veri kullanımıyla ilgili beklentiler, mezuniyet gününde de bitmiyor. Üniversitelilerin %97'si okullarının, kariyerlerine hazırlanma ve değerli beceriler kazanma süreçlerinde yardımcı olmasını istiyor. Uygulama aracılığıyla staj ve çalışma imkanlarını değerlendirmek, iş görüşmeleriyle ilgili ip uçları almak ve profesyonel bir network oluşturmayı öğrenmek istediklerini belirtiyorlar.

 

 

Veri teknolojisi, erişimi ve paylaşımı baş döndürücü hızda ilerliyor. Öğrenciler de bu teknolojiyle üniversite deneyimlerinin sürekli iyileştirilmesini ümit ediyorlar. Öğrencilerin %82'si, kişisel verilerin kullanılmasının, önümüzdeki on yıl içerisinde üniversiteleri değiştireceğine inanıyor. Beklentileri paylaşan ve trendleri yakalayan üniversiteler ise öğrenci katılımını artırırken başarıyı da yakalayacaktır.

 

Kaynakça:

Meghan Bogardus Cortez (2017). "Students Find University Apps Helpful, but Want More Personalization." EdTech Magazine, Illinois.