Blog Önder Bürküt Roket Takımı ile Söyleşi

Önder Bürküt Roket Takımı ile Söyleşi

1- Öncelikle kimdir “Takım adı” ve bu isim nereden geliyor?

Türkçe “bürküt” kartal demektir. Bakır tırnaklıdır, sağ kanadı ile güneşi, sol kanadı ile ayı kaplar. Ona gök kuşu da denir. Bu sebeple takımımız ismi ile beraber gök yüzündeki en büyük kartal olabilmeyi hedeflemektedir. Takımımızın amblemi; Dışardaki sekiz köşeli yıldız ebediliği ve her bir köşeyi sırasıyla saat yönünde merhameti, şefkati, sabretmeyi, doğruluğu, sır tutmayı, sadakati, cömertliği ve şükretmeyi temsil etmektir. Orta kısımda bulunan çift başlı kartal başları şarka ve garba dönük olmak üzere şarka ve garba hâkim olmayı temsil etmektir. Şanlı ay yıldızın kartalın da üzerinde durması Türk milletinin her şeyin üzerinde bir değere sahip olduğunu temsil etmektedir.

2- Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir? 

Önder Bürküt Roket Takımı 2018 yılında Türkiye’de havacılık sektörünün gelişimine katkıda bulunmak, gençlere havacılık sektörünü tanıtmak, sevdirmek ve sektördeki millilik şuurunu aşılamak amacıyla kurulmuş lise ve lisans öğrencilerinden oluşan bağımsız bir proje grubudur. Başta insanlığın sonrasında da ülkemizin geleceğini şekillendirecek olan havacılık sistemlerinin gelişimlerinin bir parçası olmak takımımızın başlıca vizyonudur.

3- Takımınız kaç kişiden oluşuyor ve sizi bir araya getiren şey neydi?

Başlangıçta 3 arkadaş olarak çıktığımız proje daha sonra yeni ekip üyeleri katarak devam ettik. Ekibimiz toplam 28 kişiden oluşmaktadır. Bizi bir araya getiren önemli şey takımımızın her bireyinin olaylara farklı açıdan bakması ve sıradanlık yerine projelere farklı neler katılabilir düşüncesinin olmasıdır.

4- Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Bizleri en çok motive eden şey kendimizi eksik hissettiğimizde arkadaşlarımızın desteklerini görmek, yapamayacağımız dediğimiz an arkadaşlarımızın birbirinin elinden tutması, herkesin elinden gelen her şeyi yaptığını ve bir takım ruhunun oluştuğu görmek bizleri çok motive etti. Ayrıca ana sponsorumuz olan Önder Ankara İmam hatipliler Derneği bizlere bu zorlu ve bir o kadarda heyecanlı süreçte hem maddi hem manevi desteklerini esirgemediği için bir teşekkürü borç biliriz.

5- Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Önder Bürküt Roket Takımı olarak Prof. Hüseyin CANPOLAT, Uğur KORKMAZ ve Davut AYDOĞAN sayesinde iyi bir akademik destek aldık. Ayrıca planladığımız projenin üretimi sırasında birçok sponsor firma ile görüşüp tanışma fırsatı yakaladık. Maddi ve manevi anlamda bizlere Önder Ankara , Orta Doğu Rulman, Pars Savunma, YNS savunma, ODAK Kompozit ve Hidroan gibi firmalar desteklerini esirgemediler. Bütün sponsor firmalarımızın destekleri ve takım üyelerimizin azmi sayesinde her geçen gün daha da gelişerek bu yolumuzda ilerlemekteyiz.

6- Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Toplum sağlığını korumak adına alınan bazı kararlar ister istemez bizim projemizi de etkiledi. Covid 19 pandemisi gerçekten takımız için zor bir süreç oldu. Bu zorlu süreci en planlı ve programlı şekilde yürütmeye çalıştık. Pandemi sürecinde online platform üzerinden görüşerek çalışmalarımızı ve planlamalarımızı yürüttük. Haziran ayı içerisinde tedbirlerimizi alıp grup grup roketimizi tamamlamak için görüşmeler sağladık. Pandemi bizi ne kadar zorlasa da roketin parçalarını tamamlayıp başarılı bir sonuç çıkardığımıza inanıyoruz.

7- Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

Önder Bürküt Roket Takımı olarak roket projesi ulusal olarak katıldığımız ilk projedir. Teknofest süreci zorlu ve bir o kadar heyecanlıydı. Aksaray’da atış alanında edindiğimiz tecrübeler ve bilgiler bizim için çok kıymetlidir. İnternetten ya da başka kaynaklardan edinemediğimiz bilgileri orda öğrenme fırsatımız olmuştur.

8- Başka projeleriniz var mı?

2018-2020 sezonunda roket teknolojileri üzerine çalışmalarda bulunduk. 2021 sezonunda hem roket teknolojisi hem de insansız hava aracı geliştirmeyi planlamaktayız. İlerleyen vadelerde daha iyi projelere imza atacağımızın garantisini geçmişte yaptıklarımızdan veriyoruz.

9- Vizyonergenc.com takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Bir takım çalışmasına katılma konusunda çekimser olmayın. Bir konuda fikriniz olup olmaması önemli değildir. Önemli olan çalışmak ve takım ruhunu bir arada tutabilmektir. Takımdaki herkes birbiri üzerinde etki bırakır ve başarı ile sonuçlanır. Başarının sırrı çalışmak ve azimdir.