Blog Online Öğrenme, Gelişime ve Kariyer Olanaklarına Nasıl Fayda Sağlar?

Online Öğrenme, Gelişime ve Kariyer Olanaklarına Nasıl Fayda Sağlar?

On yıl önce, çoğu insan üniversiteye gittikten sonra ilgili sektörde iş bulmayı bekleyebilirdi. Üniversite, bugün hala önemli bir eğitim basamağı olsa da eğitim talepleri hızla değişiyor. Ancak, araştırmalar 2020’ye kadar işlerin %60’ının, ikinci bir dereceyi şart koşacağını öngörüyor. Yetkinlikler o kadar hızlı biçimde değişiyor ki geleneksel eğitim kurumları yeni trendleri yakalamakta zorlanıyor. Bundan bir on yıl sonrasında bizi nelerin bekleyeceğini bilmiyoruz. 

Bununla birlikte, öğrencilerin de ihtiyaçları değişiyor. Birçok öğrenci, okul ve işi bir arada götürdüğü için esnek öğrenme seçeneklerine daha fazla ihtiyaç duymaya başlıyor. Bu noktada, online eğitimler yoğun günlük yaşam için ideal hale geliyor. Günümüzde online eğitimler hem eğitim hem de mesleki gelişimde anahtar rol oynuyor. 

Sürekli öğrenme ve online eğitimler, hızla değişen taleplere ayak uydurmak için etkili birer araçtır. İşte online öğrenmenin, kişilere yeni beceriler ve kariyer fırsatları kazandırmasının 5 nedeni:

Online Öğrenme, Becerileri Hızlı Geliştirmeyi Sağlar

Online eğitimler, çalışanların geleneksel kurslara kaydolmadan ve işlerinden fazla zaman ayırmadan becerilerini geliştirmelerini mümkün kılar. İşverenler de işgücünü sürekli eğitime teşvik etmenin değerini, çeşitli platformlar aracılığıyla görmeye başlıyor. Bu platformlar, eğitimlerin neredeyse her seviyedeki insanlara ulaşılabilir olmasını sağlıyor.

İşverenler ekiplerinin eğitimi için kullanımı kadar, bireysel düzeyde beceri kazanma da artıyor. Kariyerinde ilerlemek isteyen çalışanlar, kendi alanlarındaki bilgileri üzerine yenilerini inşa edebiliyor, böylelikle etkili bir özgeçmiş oluşturabiliyorlar. 

Bir Yandan Çalışıp Diğer Yandan Sertifika Kazanmaya Olanak Tanır

Kimi sektörlerde, işle ilgili sertifika kazanmak işe alma veya yasal nedenlerden dolayı önemlidir. Yetenek havuzu, sertifika gerektiğinde küçülür. Birçok işveren, işgücünü beceri eğitimi almaları yönünde teşvik eder. Online öğrenme sayesinde, çalışanlar bir yandan çalışıp bir yandan eğitimlere katılabilir ve sertifika alabilir. 

Online Öğrenme, Yeniliğe Teşvik Eder

İnsanlar, aylar yıllar boyunca aynı işi yaptıklarında öğrenmeyi bırakırlar. Bu nedenle, online eğitimler hem şirketler hem de çalışanlar için kazançlıdır. Çünkü öğrenme, yeniliğin ve bağlılığın desteklenmesine yardımcı olur. Çalışanlar öğrenirken daha mutlu ve enerjik olurlar. Şirketler ise kendi ofislerinde yükselen yenilik ve düşüncelerden faydalanırlar. Online eğitimler, yeni fikirlerin doğmasına yardımcı olur. Bu durum, yenilikçi fikirlerin özellikle önemli olduğu pazarlama gibi sektörlerde değişimin başlamasına katkı sağlar.

Online Öğrenme, Verimliliği Güçlendirir

İnsanlar tekrarlayan görevlerden sıkılır ve bir süre sonra motivasyonları biter. Bu durum, verimliliği de düşürür ve şirketlerde kayba neden olur. Çalışanları, online eğitimlerle motive ederek şirketler daha yetenekli ve uyarlanabilir bir işgücü oluşturur. Bir yandan da şirket için daha fazla değer yaratır, katılım ve üretkenliği artırmaya yardımcı olur. 

Online Öğrenme, Eğitimcilerin Değişen Taleplerini Karşılamaya Yardımcı Olur 

Üniversite öğrencilerinin ve çalışanların ihtiyaçları değiştiğine göre, eğitimciler online eğitimin hızlı dünyasına her zamankinden daha fazla hakim olmak zorunda. Eğitimciler de kendilerini geliştirmek için çevrimiçi materyaller kullanarak, öğrencileri gelecekteki kariyerlerine hazırlamaya yardımcı olabilirler. Öğrencilerin yeni ihtiyaçlarına göre esnek ve ilgili bir müfredat sunabilirler.

Çalışanların Potansiyellerini Ortaya Çıkarmasına Yardımcı Olur

Online eğitim platformlarında mevcut olan büyük miktarda ders materyali, iddialı ve kararlı kişilerin kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı olacak hemen hemen her beceriyi kazanmasına yardımcı olmaktadır. Kendi kendine öğrenmeye devam etmek için kararlı olmak gerekir. Motive olmuş çalışanlar, böyle eğitimlere katılım sağlayarak kariyer basamaklarını bir bir çıkabilir.