Özgüveninizi Artırmak İçin Bu 3 Adımı Mutlaka Atın

Özgüveninizi Artırmak İçin Bu 3 Adımı Mutlaka Atın

Bazen hayatınızdaki her şeyin iyiye gitmesi, mükemmel olması gerekmez. Hayatı daha fazla deneyimledikçe onun kusursuz olmadığını anlarsınız. Kusurlu olanı düzeltmeye çalışmak yerine hayatın size verdiklerini, önünüze çıkardığı fırsatları görün ve bunları kendiniz için kullanmayı öğrenin. Kendinizi daha iyi hissetmek ve özgüveninizi arttırmak için bu 3 küçük adımı mutlaka atın. 

1) Mükemmeliyetçi Olmayı Bırakın

Sınırlarınızı her zaman zorlayın ancak ulaşılacak son noktayı “mükemmele ulaşmak” olarak tanımlamayın. Hırsınızı yeterince iyi olmaya odaklayın. Mükemmele ulaşma yolunda kendinizi yıpratmanızın size hiçbir faydası olmayacaktır. En mükemmele ulaşmak sizi ne dünyanın en başarılı insanı yapacak ne de dünyanın en mutlu insanı olmanızı sağlayacaktır. Bazen en büyük başarı, bir işi ne zaman bırakacağını bilmek ve bırakmaktır.

2) Küçük Hedefleri Gerçekleştirmek, Sizi Büyük Hedeflere Ulaştırır

Başarı, insana maddi ve manevi anlamda birçok kazanç sağlar. Amacınıza giden yolda önce küçük hedefleri temizleyin ve büyükler için kendinize yer açın. Küçük hedefleri, nihai hedefinize giden yoldaki iniş çıkışlar olarak düşünün. Bu iniş çıkışlardaki engelleri de, düşüşleri de cebinize koyarak hedefinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Başardığınız her küçük hedef, size nihai hedefinize ulaşırken gereken özgüveni sağlayacaktır. 

3) Wabi-Sabi’yi Kucaklayın

            

Kusurlar, insanlığın en iyi göstericisidir. Wabi Sabi, kusurları kucaklama sanatı olarak Japon felsefesinin insanlığa kattığı en önemli yaklaşımlardan biri.  Kusurlardan keyif almayı öğreten bu felsefe, geçici güzellik algısını benimsemeyi hayatımıza dahil etmeyi öğretir. Bu felsefeye göre yaşamın en kusurlu yönleri, aslında bir sanata dönüştürülebilecek yönleridir. Bu yüzden kusurlarınızı kabul edin ve onları ruhunuza katarak sanata çevirin.