PELİKAN: RF Güdümlü Mermi Simülatörü

PELİKAN: RF Güdümlü Mermi Simülatörü

PELİKAN; farklı arayıcı başlık algoritma ve parametrelerinin denenebilmesi, Elektronik Harp denemelerinin milli olarak yapılabilmesi, Güdümlü Mermilere Karşı Savunma (GMKS) Reaksiyonları- Fonksiyonel İmha Teknikleri Geliştirilmesi/ Test edilmesi ve Analizi, Elektronik Destek (ED) Sistemleri Test ve Değerlendirilmesi ve ED Sistemi Operatörü Eğitimleri için imkan sağlayan karaya konuşlu, taşınabilir bir sistemdir. 

Sistem gemisavar füzelerini geniş bir frekans bandı aralığı içerisinde, gerçeğe yakın şekilde simüle edebilmektedir. Platformun uygulayacağı fonksiyonel imha (soft kill) GMKS reaksiyonları gerçeğe en yakın şartlarda ve tekrarlanabilir şekilde test edilebilmekte ve etkinlik analizleri en ince detaya kadar gerçekleştirilmektedir. PELİKAN, iki adet spesifik ve bir adet programlanabilir G/M altyapısına sahiptir.Programlanabilir G/M altyapısı; Frekans, Frekans Atlama Tipi, Darbe Genişliği, PRF, Darbe İşleme Parametreleri, Modülasyon Tipi, Polarizasyon gibi bir çok radar parametresinin ve tespit/takip algoritmasının değiştirilerek yeni G/M'ler tanımlanabilmesini ve bu G/M'lerin benzetiminin yapılabilmesini sağlamaktadır.

PELİKAN, sistemin bütün kontrolünün yapılabildiği, benzetim ve sonrasında icra edilebilecek analiz faaliyetlerinin yapılmasına imkan sağlayan Kullanıcı Arayüzü Yazılımına sahiptir. PELİKAN programlanabilir yapıdadır. Radar algoritmaları için gömülü yazılım ve FPGA bellenim altyapısına sahiptir. Sistem geniş bir radar sinyal işleme kütüphanesine (Matched Filter, Barker, CHIRP, PRF, Pulse, Stagger, Jitter, CW vbg) sahiptir. Kullanıcı, bu kütüphane sayesinde şu anda var olan ve gelecekte geliştirilebilecek RF Güdümlü Mermilerin benzetimini yapabilmektedir. Her bir göreve ilişkin veriler, veri analiz sonuçları (G/M Performansı, Kilit Kırma Anları, Verdiği Kararlar v.b.) kaydedilmekte ve raporlanabilmektedir.

PELİKAN, NATO Standardına uygun, iklimlendirilmiş, askeri tip bir şelter üzerinde gerçeklenmiştir. Şelter, operatör mahali ve ekipman mahali olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Ekipman mahalinde 19'' rak kabinetler bulunmaktadır. Şelter içerisindeki cihazlar bu rak kabinetler içerisine yerleştirilmiştir. Operatör Mahali içerisinde sistemin bütün kontrolünün yapılabildiği konsol bulunmaktadır. Şelter çatısında üç adet radom bulunmaktadır. RF Alıcı, gimbal ve anten birimleri bu radomlar içerisine yerleştirilmişlerdir. Şelter ve Jeneratör Treyler üzerine monte edilmiştir. Treyler, tek-çeker tipli araçlar ile çekilebilir yapıdadır.

 

Kaynak: METEKSAN SAVUNMA