Plogging: Eko Bilinçli Koşu

Plogging: Eko Bilinçli Koşu

Her geçen gün daha da ciddi boyutlara ulaşan çevre kirliliği toplum üzerinde endişelere yol açmaktadır. Çevre kirliliği, bazen naylon poşetler, plastikler veya ambalaj kağıtları; bazen ozon tabakasını delen spreyler, tehlikeli atıklar taşıyan kirli sular; bazense ev ve işyerlerimizin bacalarından yükselen gazlar ve zehirli dumanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok aktivist ve çevre gönüllüsü bu kirliliğin önlenmesi için çaba sarf etmektedir. Bunun içinse pek çok önlem alınmakta, etkinlik ve aktiviteler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler arasına yeni katılan ve kısa sürede bir trende dönüşen plogging bugün pek çok kişi tarafından uygulanan bir aktivitedir.

İsveççe “plocka up” ve İngilizce “jogging” kelimelerinin birleşmesiyle oluşan plogging, koşma veya tempolu yürüyüş eylemi sırasında bir şeyler toplama anlamı taşır. BBC, bu trende dair ilk “plogging” kelimesi kullanımının 2016 yılında Instagram'da görüldüğünü bildirmiştir. Bugünse “plogging” etiketi ile sosyal medya kanallarında pek çok paylaşım yapılmaktadır. Öncelikle İsveç’te başlayan hareket, daha sonra tüm kıtaya sonrasında ise dünyaya yayılmıştır. Plogging gibi hem sağlınıza hem de çevreye faydalı bir aktiviteyi yerine getirmek oldukça kolaydır. Yapmanız gereken bir adet çöp torbası ve eldiven almak ve koşu sırasında size kendinizi rahat hissettirecek kıyafetler ve ayakkabılar tercih etmektir. Koşu boyunca yanınızda taşıdığınız çöp torbasına eldivenlerle çöpleri koyuyor olmanız atıkların üzerindeki maddelere doğrudan temas etmenizi engelleyecektir. Plogging aktivitesi sokakta, parkta veya bir plajda kolayca uygulanabilmektedir.

Spor yaparken çevre kirliliği ile mücadele etmenizi sağlayan plogging’in birçok faydası vardır. Vücudu işlevsel hareket ettirme yetisi kazandıran plogging sayesinde vücudunuz şekillenecek ve esneklik seviyeniz artacaktır. Plogging size eğilip kalkma hareketleri sayesinde normal bir koşuda olduğundan daha fazla kalori yakma fırsatı sunacaktır. Spor yapmanın mutluluk hormonunun salgılanmasına yol açtığı herkes tarafından bilinmektedir. Plogging sayesinde hem spor yapıyor hem de çevre dostu (eco-friendly) bir aktivite yürütüyor olacağınızdan, salgılanan mutluluk hormonu sizi daha da fazla tatmin edecektir. Temizlediğiniz bölgelerin dışına çıkıp kirli yeni rotalar çizmek, odağınızı değiştirmenize fayda sağlayacaktır. Ayrıca yapmış olduğunuz yarım saatlik plogging aktivitesi sayesinde günlük hayatın stresinden uzaklaşacak ve kısa bir süre de olsa zihninizi dinlendirme fırsatı elde edeceksiniz.

Plogging gibi bir aktiviteyi yerine getirmeniz için çok iyi bir sporcu olmanız gerekmemektedir. Sabah işe giderken veya köpeğinizi dolaştırmaya çıktığınızda kolayca plogging aktivitesini uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu aktiviteyi illa koşarak yapmak zorunda da değilsiniz tempolu bir yürüyüş sırasında çevrenizde gördüğünüz çöpleri toplamanızda hem size hem de çevrenize faydalı olacaktır.

Jane Goodall’ında dediği gibi “Etrafınızdaki dünyayı etkilemeden tek bir gün geçiremezsiniz. Yaptıklarınız bir fark yaratmalı ve ne tür bir fark yaratmak istediğinize karar vermelisiniz.” Dünyadaki popülerliği her geçen gün artan plogging, size kendi sağlınızı korurken çevrenizi de koruma fırsatı sunmaktadır. Sivil toplum örgütleri tarafından da desteklenen bu etkinlik, pek çok ülkede uygulanmakta ve ilgisi artan bir trend olmaya devam etmektedir.

Kaynakça:

  • https://aaptiv.com/magazine/plogging
  • https://www.washingtonpost.com/news/inspired-life/wp/2018/02/23/plogging-is-the-swedish-fitness-craze-for-people-who-want-to-save-the-planet-its-making-its-way-to-the-u-s/?utm_term=.71cb62093c3e
  • https://www.independent.co.uk/life-style/plogging-sweden-rubbish-garbage-litter-exercise-health-workout-a8278656.html