Pomodoro Çalışma Tekniği İle Zamandan Tasarruf Edin

Pomodoro Çalışma Tekniği İle Zamandan Tasarruf Edin

Pomodoro, 1980’li yıllarda öğrenci olan Francesco Cirillo tarafından bulunan ve günümüze kadar ulaşan bir yöntem ve bu yöntem hakkında birçok araştırma yapılmış.

Pomodoro Tekniği Çalışma Prensibi

Bu teknik için seçeceğiniz bir görev ve bir de zamanlayıcı dışında ekstra bir şeye ihtiyacınız yok. Zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarlayıp işe başlayın. Buradaki önemli nokta 25 dakika boyunca başka bir şey ile ilgilenmemek. Konudan sapmadan odaklanmış bir şekilde 25 dakika boyunca yapmanız gerekeni yapın. Sonra mı ne olacak? Tabi ki 5 dakika mola. Ve sonra yeni bir Pomodoro…

1 Pomodoro = 25 dk çalışma + 5 dk mola

Bir diğer önemli nokta ise 5 dakikalık molalarınızda kesinlikle yaptığınız işi düşünmemeniz gerektiği. Yani mola zamanı, zihninizi gerçekten boşaltmalısınız.

İlk Pomodoronuz bittiğinde bir sonrakine başlayın. Yapmanız gereken iş için tahmin ettiğiniz zamanı Pomodoro birimlerine çevirerek kaç Pomodoro yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Mesela ders çalışacaksınız ve konunun 2 saatte biteceğini düşünüyorsunuz. Pomodoro birimine göre 120 dk (30+30+30+30) = 4 Pomodoro yaparak işinizi bitirebilirsiniz.

25 dakikalık süre boyunca dikkatinizin dağılmasına izin vermemelisiniz. Bu yüzden dikkat dağıtıcı unsurları kendinizden uzaklaştırın. Tek odak noktanız işiniz olmalı.

 

İş ve süre planlamasında gerçekçi davranın. Hayalci bir şekilde bir anda tüm işlerinizi bitireceğinizi zannetmeyin. Ne çok ne az iş. Doğru planlama sizi başarıya götürecek en önemli anahtar.

Tahmin edemeyeceğiniz acil bir durum karşısında 25 dakikalık çalışma seansınızı bölmek zorunda kaldığınızda o seansı yarım bıraktığınıza dair belli edici bir işaret koyun. Yarım bıraktığınız seansların olabildiğince az olmasına dikkat edin.

Çalışmalarınızı günlük veya haftalık olarak analiz edin. Bu analizler sizin hedeflerinizi ve sürenizi belirlerken daha gerçekçi olmanızı sağlayacak ve işinizi kolaylaştıracak.

Pomodoro çalışma tekniği ile birçok yerde bahsedilen işinizi parçalara ayırma yöntemini uygulamış ve bu sayede hem dinlenmiş hem de stresinizi yönetmiş oluyorsunuz. İhtiyacınıza göre süreyi belirleyebileceğinizi unutmayın. 1 Pomodoro = 25 dk + 5 dk kuralını bozmadığınız sürece psikolojik bir çalışma ritmine sahip olacak ve çalışmalarınızı kolaylaştırmış olacaksınız.