Gündem Prof. Dr. İskender Pala ile Kültür Sanat Vizyonu Üzerine

Prof. Dr. İskender Pala ile Kültür Sanat Vizyonu Üzerine

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkanvekilli Prof. Dr. İskender Pala Kültür Sanat Vizyonu isimli oturumuyla Savunma Sanayi Zirvesi'nde gençlerle buluştu.

Devletlerin tarihlerinin gelecek vizyonlarında ne kadar önemli olduğuna dair gençleri bilgilendiren Prof. Dr. İskender Pala, tarihten örnekler sundu. 

Louvre Müzesi'nin Fransa'nın devlet gelirlerinin %18'i gibi oldukça büyük bir kısmını karşıladığını belirten Pala, bu müzede Ortadoğu'dan alınan eserlerin sergilendiğini sözlerine ekledi. 

"1912 yılında Osmanlı Devleti sınırlarının içine bir tel örgü çekilseydi ve bu tel örgünün üzerine bir levhada "Bu tel örgünün içindeki tarihi eserler dışarıya çıkarılmayacaktır" yazılsaydı bugün dünya müzelerinin üçte ikisi boş kalacaktı."

Pala, teknoloji çağını bastıracak bir kültür ve sanat çağının geldiğine inandığını belirtti. Prof. Dr. İskender Pala eskiden parayla gerçekleştirilen birçok yasadışı işlemin bile artık kültürel değerlerle yapılmaya başlandığını söyledi. 

"Farklı medeniyetlerin birikimlerinin üzerinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti'nin üreteceği kültürel varlıklar, farklı desen ve renklerden ortaya koyabileceği değerler var. Bunlar gençleri bekliyor. Sizler bu değerleri harekete geçirecek olanlarsınız."

Ülkelerin geçmiş ve gelecek vizyonlarında kültürün ne kadar önemli olduğunu tarihten çeşitli örneklerle aktaran Pala, tarihte yapılan çarpıtmaların bugün teknoloji ve üretim alanında da yapıldığını kaydetti. 

"Kendinizi yetersiz görmeyin. Kendi kültürünüzle üretebilmeniz çok önemlidir. Teknoloji devleri arasında siz de yerinizi alabilirsiniz. Bu konuda asla geride durmayın. Gençlik bu yüzden çok önemli."

"Başkalarından ilham alabilirsiniz. Ancak kendi kültürümüzden desenler almaya, onları yüceltmeye devam etmeliyiz. Başkalarına dönüşmemeliyiz." 

Pala, gençlik sayesinde medeniyetin gelişeceğini belirterek gençlere 6 tavsiyede bulunarak sözlerini sonlandırdı: 

1) Vicdanınızda bir inanç sistemi hakim olmalı

2) Herkesi kucaklayan bir adalet sisteminiz olmalı

3) Genel güvenliği sağlamalısınız

4) Yaygın refahı sağlamalısınız

5) İçinde insanların mutlu yürüdüğü, duvarları kültür ve sanatla donatılan bir şehir yaşamının sağlanması

6) Açık bir vizyona sahip olmalısınız