Duyuru Rover Takımı Sponsor Arıyor!

Rover Takımı Sponsor Arıyor!

1)      Takımınızı tanıtır mısınız?

Gebze Teknik Üniversitesi Rover takımı; 2020 yılı Mayıs ayında, dünya dışı ortam ve gezegenler arası misyonlarda geleceğin problemlerine robotik çözümler üretmek amacıyla, hepsi lisans seviyesinde olan öğrencilerin bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Elektronik, Bilgisayar, Makine, Malzeme Mühendisliği ve Moleküler Biyoloji-Genetik bölümlerinden 30'u aşkın üyemizle kurulduğumuz günden bu yana çalışmalarımıza devam ediyoruz. Akademik danışmanlığımızı, üniversitemizin Makine Mühendisliği bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Recep Önler yürütmektedir. Elektronik, Yazılım, Mekanik, Bilim ve de Finans&Medya&Organizasyon olmak üzere 5 farklı alt ekibimiz bulunmaktadır.

2)      Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Misyonumuz, URC/ERC(European Rover Challenge) yarışmalarının parametrelerine uygun bir robot tasarlayıp üretmektir. Vizyonumuz gelecek nesil multidisipliner, özverili mühendis ve bilim insanları yetişmesinde, eğitim ve araştırma dünyasında bölgede inovasyonu arttırmakta öncü rol oynamaktır.

3)      Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Başarı, birikmiş başarısızlıkların gelişim yolculuğunda yakıt olarak kullanılması ile ortaya çıkar. Bu nedenle başarıya ulaşmak için sadece onu hedeflemek yerine başarısızlıklarımızdan da öğrenmeliyiz. Bunun bilincinde olarak ekip iletişimimizi daima güçlü tuttuk ve birbirimizden öğrenmeyi, birbirimize öğretmeyi gaye edindik. Bu sayede henüz yarışmaya katılmamışken bile amacımız olan "öğrenmeyi" gerçekleştirdiğimiz için şimdiden kazanan olduk.

4)      Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Projemizi tamamlamak için bütün zamanı 4 ana başlığa böldük. Araştırma- Geliştirme - Üretim- Test. Şu anda üretim aşamasındayız. Bu süreçte üniversitemizdeki hocalarımızdan teknik anlamda destek aldık. Aynı zamanda birkaç mühendislik firmasının da görüşlerinden yararlandık. Finansal olarak ise; Starçelik, Güneş Dinamik, Autodesk, IMC Mühendislik, Deküp Robotics, Kartal Otomasyon gibi firmalardan destek aldık.

5)      Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Şüphesiz en büyük sıkıntımız kurulduğumuz dönemin pandemi dönemine denk gelmesi oldu. Ekiple yüz yüze tanışmamız, atölye ortamında çalışmalara başlamamız hayli geç oldu. Bu sürecin getirdiği eksiklikleri sık sık online toplantılar yaparak ve iletişimimizi kuvvetli tutarak atlattık. Şu an hala tam olmasa da evi yakın olan ekip üyelerimizin katılımı ile atölyede çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

6)      Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

Bu yıl katılacağımız European Rover Challenge haricinde ekipçe katıldığımız bir yarışma yok. Ancak ekip üyelerimizin bir çoğu daha önce; Model Uydu, Roket, Otonom Araç gibi farklı projelerde görev almış tecrübeli kişilerden oluşmaktadır.

7)      Başka projeleriniz de var mı?

Ekip olarak bu sene için sadece European Rover Challenge'a hazırlanıyoruz. Bu projemizle hedeflerimizi gerçekleştirdikten sonra edindiğimiz tecrübelerle; su altı robotu, formula gibi farklı proje takımları kuracağız.

8)      Neden sponsor arıyorsunuz?

Takım olarak hedeflediğimiz başarıları elde edebilmemiz, kendimizi geliştirebilmemiz için maddi ve teknik desteğe ihtiyacımız var.

9)      Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Eğer bir proje fikriniz varsa, hayata geçirmek için insanlarla paylaşın. Emin olun ki; sizinle aynı alanda çalışmaya istekli insanlar, bu projeyi hayata geçirmek için toplanacaktır etrafınızda. Projenizi her bir ekip üyeniz ile birlikte sahiplenin ve de gönülden isteyerek çalışın. O zaman geldiğiniz noktadan başladığınız noktaya doğru geriye baktığınızda büyük bir gurur ve mutluluk duyacaksınız.

10)   Takımın iletişim bilgilerini bizimle paylaşır mısınız?

Takım Kaptanı: Yunus Emre Eyüboğlu

E-mail : yeyuboglu2018@gtu.edu.tr

Web sitesi : https://rover.gtu.edu.tr/

E-mail : rover@gtu.edu.tr

Instagram: https://www.instagram.com/gturover/

Linkedin : https://www.linkedin.com/company/gtu-rover-team/

Youtube : https://www.youtube.com/channel/UCclW9RIlXgHJA6vi88TzAxA

Twitter : https://twitter.com/gturover

Medium : https://medium.com/gturove