SAB-İHA Takımı Sponsor Arıyor!

SAB-İHA Takımı Sponsor Arıyor!

1.     Takımınızı tanıtır mısınız?

Takımımız bu sene Ankara Fen Lisesi 9. Sınıf öğrencileri Nurdan Kalyon, Hafsa Eda Solak, Zeynep Bakır ve Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi öğrencisi Eda Beren Köylü ile birlikte kuruldu. Takım danışmanlığımızı Ankara Fen Lisesi Fizik Öğretmeni Dr. Demet Gülderen üstlenmektedir. Biz takım olarak bu sene düzenlenecek olan TEKNOFEST 2023 Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması’na katılacağız. Takımımızın uzmanlık alanları mekanik tasarım, elektronik aksam tasarımı, yazılım programları.

 

2.     Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Vizyon: Örneğiz, Önderiz, Hep BİRiz. 

Misyon: Ülkemizin geleceği için; günün teknolojisini kullanarak bilgilerini becerileriyle birleştirerek bilimsel çalışmalara yönelen, projeler üreten, girişimci, yaratıcı, sonuç kadar sürece önem veren bireylerle beraber yeni girişimcilik programlarına yön vermek.

 

3.     Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

En büyük motivasyon kaynağımız başta sayın okul müdürümüz Dr. Sinan Dağ ve değerli öğretmenlerimizin her zaman bizim yanımızda olması ve bizden desteklerini asla esirgememeleri oldu. Bunun yanında okulda yapılan etkinlik ve projelere katılımımız arkadaşlarımız tarafından da desteklenmemize vesile oldu. Bu motivasyon kaynakları sayesinde bu gayemizden vazgeçmememiz gerektiğini daha da iyi pekiştirmiş olduk.

 

4.     Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Başta okulumuz fizik öğretmeni Dr. Demet Gülderen olmak üzere okulumuzun 10. Sınıf öğrencileri bizlere yardım ettiler ve etmeye de devam ediyorlar. Ve okulumuzun ilk mezunlarından S. Sami Gürel hocamıza da desteklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

5.     Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Okulumuzda mentor desteğini yeterince gördüğümüz için o konuda sıkıntı yaşamadık. Okulumuzda gerekli yazılım programları bulunduğundan dolayı projelerimizde yazılım konusunda da sıkıntı yaşamadık. Bu süreçte en çok fikir üretme aşamasında zorlandık. Bunun üstesinden de günlük hayattaki sıkıntılarımızı düşünerek ve bunlara çözüm bularak geldik. Bunun haricinde elimizde olmayan bazı maddi sıkıntılardan dolayı projemizde sorunlar yaşıyoruz. Bunu da bize destek olacak sponsorlar bularak aşacağımıza inanıyoruz.

  

6.     Hangi Ulusal/Uluslar arası yarışmalara katıldınız?

Takımımız daha bu sene kurulduğu için bilinen yarışmalara katılma imkanımız olmadı maalesef. Sadece bireysel olarak ilçelerimizdeki teknoloji girişimcilik yarışmalarına katılmıştık ve projelerimiz TÜBİTAK 4006 sergilerine seçilmişti. Bunun haricinde bu seneki ve gelecek seneki TEKNOFEST, TÜBİTAK 2204-A/C/D, GençBizz Girişimcilik Yarışması, MEB Robot Yarışması, ODTÜ Robot Yarışması, VEX Robotik Yarışması, Nasa Space Apps Challange gibi daha fazla yarışmalara katılmayı ve okulumuzda liseler arası robotik, girişimcilik, ideathon ve hackathon yarışmaları düzenlemeyi planlıyoruz.

 

7.     Neden sponsor arıyorsunuz?

Bir ekip olarak her saniye aklımıza yeni fikirler geliyor ve her zaman bu projeleri gerçekleştirmek için can atıyoruz. Ancak bu süreçte elimizde olmayan bazı sebeplerden dolayı projelerimize maddi destek bulamıyoruz. Bu konuyu da siz sponsorlarımız sayesinde aşabileceğimizi düşünüyoruz. Sponsorumuz olduğunuz takdirde sosyal medya hesaplarımızda sizlerin tanıtımını yapacağız ve okulumuzda sizlerle birlikte yapabileceğimiz projeler için yeni fikirler üretmeye başlayacağız.

  

8.     Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Vizyoner Genç, bizim takımımızda da olduğu gibi kendini iyi yerlerde görmek isteyen gençler için gerçekten iyi fırsatlar sunmakta. Ayrıca sponsorluk arayışında olan takımlara ve projelere sağladığı desteği de unutmamak lazım. Yani kendini geliştirmek isteyen gençlerin, her gün kendini yenileyen bu projeyi bir an önce takip etmeleri kendilerinin faydalarına olur.

  

Takımınızın Sosyal Medya Platformları

gokcenkizlar

email:  gokcenkizlar.fl@gmail.com