SAHA EXPO'da Yerli ve Milli Ürünlerimiz Tanıtıldı

SAHA EXPO'da Yerli ve Milli Ürünlerimiz Tanıtıldı

ROKETSAN ve STM tarafından geliştirilecek Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi Alpagut ve HAVELSAN tarafından geliştirilen KAPGAN Ağır Sınıf İnsansız Kara Aracı (İKA), ilk kez SAHA EXPPO'da tanıtıldı.

Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi İş Birliği Protokolü, iki şirket arasında SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda imzalandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, törende yaptığı konuşmada, fuarda yapılan ürünlerin sergilendiğini, yapacakların da anons edildiğini söyledi.

Türkiye'nin çok daha güzel ve iyi ürünlere layık olduğunu vurgulayan Demir, "Dolanan mühimmatların muhtelif çeşit menzil ve kabiliyettekilerinin de eklenmesini bekliyoruz, arkadaşlarımız bunun farkındalar. Bu bir yolculuk, çok daha ilerilere gitmeye devam edecek. Geniş ölçüde sektörümüzün çeşitli oyuncuları da buna katkıda bulunacaklar. Burada ROKETSAN ve STM iş birliği yapıyorlar ama bunun çok daha geniş bir ekosistemi etkileyeceğini belirtmek isterim. Emeği geçenlere ve geçeceklere teşekkür ediyorum. Kısa zamanda başarılarını ve ürünlerini görmek istiyoruz." diye konuştu.

İmza töreninin ardından fuarın ilk 2 gününde ROKETSAN standında üzeri örtülü şekilde sergilenen Alpagut'un üzerindeki örtü açıldı.

İlk atış 2023 başında

Alpagut'u geliştiren ROKETSAN ve STM'nin üst düzey yöneticileri, Türk savunma sanayisinin yeni mühimmatına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, Alpagut'un İHA'lardan atılan dolanan mühimmat ihtiyacını karşılamak üzere kompakt bir tasarımla hayata geçirilmeye çalışıldığını söyledi.

Proje için 2 güzide savunma sanayisi kuruluşunun bir araya geldiğini ifade eden İkinci, kamikaze İHA'lar konusunda uzman olan STM ile füze ve navigasyon teknolojileriyle öne çıkan ROKETSAN'ın güçlerini birleştirdiğini belirtti. İkinci, şunları kaydetti:

"Özellikle sahadaki stratejik seviye İHA'larımızın tehlikeli bölgelere girmeden hem o bölgeden bilgi alabilecekleri hem de herhangi bir hedefi vurabilecekleri, kompakt, tekrar kullanılabilir bir kamikaze İHA çözümü ortaya çıkartmaya çalıştık. Bu İHA, üzerindeki patlayıcı miktarıyla ve seyir süresiyle alandaki ihtiyaçları karşılayacak niteliklere sahip.

STM ve ROKETSAN'ın bilgi birikimlerinin ortaya çıkmasıyla dünya çapında, global pazarda da çok önemli bir yere sahip olacağını değerlendirdiğimiz bir ürün. Sadece İHA'lardan değil, yerdeki insansız diğer unsurlardan da kullanılabilecek özelliklerde olan ve üzerindeki yapay zeka algoritmalarıyla üstün sensör teknolojileriyle savaş alanında fark yaratacak bir ürün olarak ortaya çıkacak. Çalışmalara çoktan başladık. STM ile beraber belli bir aşamaya geldik. Önümüzdeki yılbaşında ilk atışımızı gerçekleştireceğiz."

HAVELSAN tarafından geliştirilen KAPGAN Ağır Sınıf İnsansız Kara Aracı (İKA), SAHA EXPO Fuarı esansında ilk kez görüntülendi. KAPGAN’ın lansman törenine, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir katılım sağladı.

KAPGAN’ın tanıtım töreni, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar’ın katılımıyla HAVELSAN standında gerçekleştirildi.

HAVELSAN, 2019 yılında başlattığı Dijital Birlik Teknolojileri AR-GE çalışmalarının ardından, geride kalan 3 yıl içinde 4’üncü otonom aracını üretti. 2020’de üterilen orta sınıf otonom insansız kara aracı BARKAN’ın ardından 2021 yılında dikey iniş kalkış özelliği olan bulutaltı insansız otonom hava aracı BAHA’yı üreten havelsan, bu yıl da Dijital Birlik ailesinin iki yeni üyesini sahaya sürmeyi başardı.

HAVELSAN, geçtiğimiz aylarda tanıtılan suüstü insansız otonom deniz aracı SANCAR’ın ardından, şimdi de ağır sınıf insansız kara aracı KAPGAN’ı geliştirdi. HAVELSAN böylece kara, hava ve denizde otonom ürün ailesi olan ilk şirket oldu. Ağır sınıf otonom insansız kara aracı KAPGAN, 2 kilometre etkin menzili olan 30*113 milimetre silah sistemiyle de Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor.