Blog Sanayide ‘Milli Teknoloji’ Çabası!

Sanayide ‘Milli Teknoloji’ Çabası!

Savunma, havacılık ve uzay sanayisinde faaliyet gösteren firmaların "Milli Teknoloji Hamlesi" için bir araya geldiği SAHA İstanbul, yeni katılımlarla büyümesini sürdürüyor.

Edinilen bilgilere göre, yüksek teknoloji ve savunma sanayisinde yerli ve milli ürün sayısını artırarak yurt dışına olan bağımlılığı sonlandırmanın amaçlar içerisinde yer aldığı ve bu sebeple SAHA İstanbul’a, farklı alanlarda yeteneklere sahip yeni firmaların katıldığı bilgisine ulaşıldı. Başvuru yapan firmaların değerlendirilmesinin ardından SAHA İstanbul üye sayısı 55’e ulaştı.

SAHA İstanbul'a makine, ham madde, tekstil, demir-çelik, güvenlik sistemleri, elektronik, bilgi teknolojileri, yazılım, plastik, mühendislik ve test hizmetleri gibi alanlarda kabiliyetleri bulunan firmalar kabul edildi.

Kümelenmenin yeni üyeleri arasında Türkiye'nin en büyük vasıflı çelik üreticisi Asil Çelik, ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​elektronik ve haberleşme cihazları üreten ASELSAN iştiraki ASELSANNET, Türkiye'de ilk olma özelliğine sahip çeşitli tipte makine ve presler üreten Dirinler Makine, uçuşa elverişlilik ve sertifikasyon alanında yetkili denetçi olma doğrultusunda faaliyet gösteren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) iştiraki TR Uçuşa Uygunluk Belgelendirme Hizmetleri AŞ, yurt dışından alınan güç yükselteçlerini ASELSAN için yerlileştiren RFTR Elektronik AŞ, büyük veri teknolojilerine yönelik çözümler sunan Enetki Bilgi Teknolojileri yer aldı.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı