Savaşın Geleceği : Teknolojiyle Şekillenen Cyborg Askerler

Savaşın Geleceği : Teknolojiyle Şekillenen Cyborg Askerler

Savaşın geleceğine baktığımızda savaş alanının değişen doğası karşısında devletlerin bu değişime uyum sağlayacak teknolojilere ihtiyaç duyacağı öngörülmektedir. Bu sebeple  askerler giyilebilir teknolojiler ile donatılmaktadır. Gelişmiş silahlar, haberleşme cihazları, saldırılara karşı askeri koruyacak ileri teknolojiyle donatılmış kasklar ve zırhlar savunma alanında geliştirilen giyilebilir teknolojiler arasında yerini almaktadır. 

“Cyborg Askerler” geliştirilme aşamasında olan askeri teknolojilerden birini ifade etmektedir. Bu askerler konvansiyonel, sınırlı, nizami ve gayri nizami savaş alanlarında, terör operasyonlarında kullanılmak üzere geliştirilmektedir. Cyborg Askerler, vücutları robot teknolojileri ile geliştirilmiş insanlar olarak tanımlanmaktadır. 

Cyborg Askerlerin savunma teknolojileri içerisinde “oyun değiştirici” bir etkiye sahip olacağı yapıan öngörüler arasındadır. Amerikan ordusu tarafından kullanılmak amacıyla, yeni teknolojiler üretmekten sorumlu DARPA (The Defense Advanced Research Projects Agency/ Amerikan Gelişmiş Savunma Projeleri Araştırma Ajansı), Cyborg Askerlerin geliştirilmesi için  çalışmalara başlamıştır.

Geliştirilen projeler ile askere doğrudan yerleştirilecek bir çip vasıtasıyla doğrudan konum paylaşımı sağlanması ve talimatların kablosuz ve doğrudan iletişim vasıtasıyla iletilmesi hedeflenmektedir. Daha ileri bir aşamada ise artırılmış gerçeklik ve karma gerçeklik vasıtasıyla harita, konumun bölge ve arazi özellikleri, hava durumu, ortamın harekata uygunluğunun bilgisi askerle paylaşılacaktır.

Savaş alanında üstünlük kazanmak isteyen ülkeler için Cyborg Askerlerin ciddi avantaj sağlaması beklenmektedir.  Nasıl ki 5. nesil savaş uçaklarında ALIS gibi otonom lojistik bilgi sistemi ile uçağın ihtiyaçları gözetim altında tutabiliyorsa Cyborg Askerler ile askeri personelin takibi de gözetim altında tutulabilecektir. 

Cyborg Askerlerin üzerinde yer alan sensörler aracılığıyla askerin sağlık durumu izlenebilecek, veriler aracılığıyla gerçekleşen bir yaralanmada müdahale etmek daha hızlı olacaktır. Böylelikle personelin hayati nitelikteki ihtiyaçları karşılanacaktır. Örneğin, bir savaş uçağı pilotunun görev esnasında yorgunluk seviyesinin takip edilebilir olması oluşabilecek aksilikleri önleyecek ve devletlerin savaş alanındaki etkinliğini artıracaktır.

Göz önünde  bulundurulması gereken bir diğer husus, demokratik toplumlarda belirli bir kesime (Cyborg Askerlere) üstün özellikler kazandırılmasının "vatandaşların eşitliği" ilkesinin ihlaline sebep olup olmayacağı yönündeki tartışımalardır. Ayrıca Cyborg Askerlere verilecek olan güç hangi seviyede olacaktır, askere bu ekipmana her zaman sahip olacak mıdır, Cyborg Askeri personel ve diğer askeri personelin aynı birlik içerisinde yer alması ve savaşta beraber görevlendirilmesi mümkün müdür, Cyborg Asker istediği zaman bu donanımdan vazgeçme hakkına sahip midir? şeklinde tartışmalarda söz konusudur. Mevcut tartışmalar göz önünde bulundurulduğunda Cyborg Askerlerin savaş alanına inmeden önce potansiyel etki ve sonuçlarının değerlendirilmesi gerekmektedir.

Geleceğin savaşları gelişen teknolojiler aracılığı ile şekillenmektedir. Robotik silahların geliştirilmesi, insansız araçların kullanım alanlarının çeşitlenmesi, yapay zeka ve arttırılmış gerçekliklerle askeri teknolojilerin desteklenmesi gibi heyecan uyandıran gelişmeler arasında yer almaktadır. Birbirleriyle entegre bir şekilde uçacak drone sürülerinin yapımı için gerekli çalışmalar başarılı bir şekilde yürütülmektedir. Bilim kurgu film sahnelerini akla getiren bu durum yine bilim kurgu filmlerde görmüş olduğumuz Cyborg Askerlerin de çok yakında hayatımıza gireceğine işaret etmektedir.