Savunma Sanayi İş Gücüne Girmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Savunma Sanayi İş Gücüne Girmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Savunma sanayiinde ihtiyaç duyulan tüm rolleri yerine getirmek için yeterli sayıda çalışan bulunmadığı gittikçe daha aşikar hale geliyor. Savunma sanayii kuruluşları da gerekli olan yetenekleri bulmak için endüstri dışı istihdam için daha fazla araştırma yapmaya başladılar. Bu, savunma sanayiinde çalışmanın ödüllerini almak isteyen sektör dışındakilere mükemmel bir fırsat sunsa da; tarihsel olarak, savunma sanayii işgücünün benzersiz özelliklerine aşina olmayan bireyler, bu karmaşık endüstriye entegre olmakta zorlanıyorlar.

Savunma sanayiinde yeni fırsatlardan en iyi şekilde yararlanabilmek için sektöre girmeden önce sektöre nasıl aşina olunacağına dair bazı ipuçlarını derledik:

1. Özel savunma sanayii firmaları ile kamu savunma sanayii firmalarını birbirinden ayrı düşünmemek gerekir. Çalışma esnasında üniformalı insanların bulunması gayet doğal bir hâl alabilir. Ayrıca yapılmakta olan bu işlerin istihbari değeri olan gizliliğe sahip olduğunu unutmamak gerekir.

2. Savunma sanayiinde yaptığınız işle ilgili tüm bilgilere erişmeyi beklemeyin. Güvenlik sınıflandırması nedeniyle belirli bir departman, proje, ağ veya organizasyonla ilgili tüm bilgilere erişim sınırlandırılmaktadır. Bu nedenle tüm bilgilere erişmeyi beklemeyin ve sizin için mevcut olan bilgilerle ilgili işlerinize odaklanarak gelecek işlere hazır olun.

3. Kurum ve kuruluşlar her ne kadar milyarlarca dolarlar ile önümüzdeki yıllar boyunca pek çok savunma platformunu geliştirmeye karar vermiş olsa da savunma sanayii hala birçok eski yazılım diline ve donanımına sahip. Beklentilerin bu yönde olması sektöre adım atıldığında sizi bir şok etkisinden kurtarabilir ve daha hızlı adapte olmanızı sağlayabilir. Eski sistemler ticari alanda yıllar önce aşamalı olarak kaldırılmış ya da kaldırılacak olsa da geniş çaplı kullanımlarından ötürü sistemin kalbinde halen yer almakta. Ancak sisteme girdikten sonra köklü değişikliklere hazır olmak gerektiği de su götürmez bir gerçek. 

İlk Günden Önce Ne YapmalıSavunma sanayiinde istihdam edilmeden önce yapılması gerekenleri de aşağıdaki gibi örneklendirebiliriz:

• Kara kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri arasındaki genel yapı ve farklılıkları anlayın.

• Gereksinimler ve nasıl çalıştıkları da dâhil olmak üzere güvenlik açıklarının temelleri hakkında bilgi edinin.

• Önümüzdeki yıllar için önem arz eden savunma raporlarına göz atarak belli bir seviyeye ulaşmaya çalışın.

• ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN gibi ana şirketler ve kuruluşlar nelerdir ve nasıl bir tür hizmet sunarlar, öğrenin.

• Savunma sanayii projeleri nelerdir ve ne aşamadadırlar, araştırın.

• Savunma sektöründe yerli ve milli üretimin yeri hakkında fikir sahibi olun.

Savunma sektörü, iş güvenliği, üst düzey teknoloji, anlamlı projeler ve daha fazlasını sunan sağlam bir endüstridir, ancak doğal olarak karmaşıktır. Sektöre ilk kez girerken, kendinizi önceden hazırlamanız ve bu önemli şeyleri akılda tutmanız, hızlı bir şekilde entegre olmanıza ve sürprizlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.