Blog Savunma Sanayii Başkanımız Sayın Prof. Dr. İsmail Demir Üniversite Öğrencilerine Seslendi!

Savunma Sanayii Başkanımız Sayın Prof. Dr. İsmail Demir Üniversite Öğrencilerine Seslendi!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Savunma Teknolojileri Kulübünün online olarak Youtube üzerinden düzenlediği Savunma Teknolojileri Günleri 2021 etkinliğinde konuştu.

Savunma sanayiinin ana omurgasını mühendisliğin oluşturduğunu söyleyen Demir, Türkiye’de mühendisliğin temelini İTÜ’nün attığını, bu nedenle İTÜ’nün savunma sanayiine olan desteğini daha fazla artırmasını beklediklerini belirtti.

“Bir ülkenin geleceğinin ve bağımsız olarak yaşamasının teminatı gücüdür.” diyen Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabii ki barış esastır, sulh esastır, biz atalarımızın dediği gibi, ‘Hazır ol cenge, ister isen sulh selâ.’ O açıdan da bu hazırlık önemli. Bu hazırlığı yapma konusunda yılların belirli ihmalleri veya farkında olmama durumları söz konusu. Bazı engellemeler söz konusu, bazı çalışmaların akamete uğraması söz konusu. Bu akamete uğramanın ve duraklamanın en büyük sebebi de irade eksikliği ve inanç eksikliği olduğunu görüyoruz. Ama bu yıllarda bu irada eksikliği yok. Sayın cumhurbaşkanımız özellikler savunma sanayii konusunda desteklerini vurguluyor. Bu da demek ki siyasi irade olarak savunma sanayiine çok önem verildiğini belirliyor. Yerli ve milli ürünler konusunda hiçbir taviz verilmemesi gerektiğinin altı çok kalın şekilde çiziliyor. Bizim de görevimiz bunu gerçekleştirmek.

Bu taraftan konvansiyonel teknolojiler ve uygulamaların peşinde koşarken bir taraftan da geleceğin teknolojilerini çalışmak var. Özellikle üniversite camiasından beklediğimiz geleceğini teknolojileri ile ilgili ufuk açıcı proje ve fikirlere gelmeleri.

Öğrencilik yıllarında oluşturacakları proje grupları ve proje önerileri bizim için çok önemli

Artık mezun olan bir arkadaşımızın, acaba devlet bana ne iş verir diye beklemesinin ötesinde kendilerini inisiyatif alıp çeşitli girişimlerde bulunması da bizim için çok önemi. Bu açıdan daha öğrencilik yıllarında oluşturacakları proje grupları ve proje önerileri bizim için çok önemli. Ve daha sonrasında yine kendi işlerini kurmaları veya teknoloji geliştirme alanlarında inisiyatif alarak bazı yapılanmalara gitmeleri de çok önemli. Burada o ilk adımların desteklenmesi çok kritik. Bu destekleri oluşturmak yönünde de hem Savunma Sanayii Başkanlığı olarak hem de Türkiye’nin diğer ilgili kurumları olarak gerekli farkındalığın sağlanması ve desteğin verilmesi konusu da sürekli gündemimizde.

Vizyoner Genç programını yakından takip edin!

O açıdan ben genç arkadaşlarımızı proje oluşturma, fikir oluşturma, bir araya gelme, özellikle ‘Vizyoner Genç’ programını yakından takip edip burada katkılarda bulunmak ve önerilerini ülkemizin geleceğini hazırlanması konusunda destek vermelerini bekliyoruz. Dediğim gibi sadece ben bir maaşlı iş bularak nerede çalışacağım değil, bunu ötesinde fikirlerin ve girişimlerin hayata geçmesi ve önümüze gelmesini bekliyorum. Arkadaşlarımız şuna inansınlar, Türk insanının yapamayacağı hiçbir şey yok. Eğer bir şey insan yapısıysa biz daha iyisini yaparız diyoruz ve bunu inanarak söylüyoruz."

 

Kaynak: www.defensehere.com