Savunma Sanayii Yıldızları: ALPAGUT

Savunma Sanayii Yıldızları: ALPAGUT

ALPAGUT Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi

Gece ve gündüz operasyon yapabilecek ALPAGUT, hareketli veya sabit kara, deniz hedeflerine, radar ve haberleşme sistemlerine, hafif zırhlı kara veya deniz araçlarına, komuta merkezi gibi kritik tesislere, personele ve fırsat hedeflerine karşı etkin bir güç oluşturmaktadır.

60 kilometre operasyonel yarıçapı, 60 dakikadan fazla havada kalma süresi ve farklı tipte harp başlıkları taşıyacak ALPAGUT, tekli ve sürü konseptine uygun kullanılabilmektedir.

Sistem çalışma konsepti olarak ateşlendikten ya da bırakıldıktan sonra, havada belli bir süre dolanarak hedef tespiti, takibi ve hedef kıymetlendirme faaliyetlerini icra ederek ve yerden gönderilen kullanıcı onayı ile otonom olarak belirlenmiş hedefe dalış yapmakta ve hedefi başarıyla imha etmektedir. 

ALPAGUT sahip olduğu iki modlu arayıcı başlık ile hedefi fark edilmeden tespit ve teşhis edebilmekte, konum karıştırıcı sistemlerden etkilenmeden ve hassas güdüm-kontrol tahrik sistemi ile hedefe nokta atışı yönlenmektedir. Sistem tüm bu özelliklerin yanı sıra at-unut özelliği ile de kullanıcısına önemli avantajlar sunmaktadır.

Teknik Özellikler

Operasyon Menzili

60+ km

Havada Kalış Süresi 

60+ dk 

Harp Başlığı 

11 kg

Parçacık Etkili, Zırh Delici ve Termobarik seçenekli 

Ağırlık

45 kg 

Boy

2.3 m 

Hedef Seti 

Mobil ve Yerleşik Düşman Hava Savunma Unsurları, Radar veya Haberleşme Unsurları, Komuta Merkezleri, Hafif Zırhlı Kara Araçları ve Diğer Hedefler

Entegre Hava Platformları

AKINCI, AKSUNGUR vb. TİHA'lar, ANKA, TB-3 SİHA'lar, HÜRKUŞ, DENİZ KARTALI, ATAK-2, GÖKBEY

Entegre Kara Platformları 

Envanterdeki silahlı kara araçları, İnsansız Kara Araçları

Entegre Deniz Platformları

MİLGEM sınıfı Gemiler, SİDA'lar.

 

Kaynak: Roketsan "www.roketsan.com.tr"