Savunma Sanayii Yıldızları: KAPGAN

Savunma Sanayii Yıldızları: KAPGAN

KAPGAN

Otonom Ağır Sınıf İKA

Sektör: Askeri IKA 

Alanlar: Kara

Grup: Eğitim ve Simülasyon

Ürün Özellikleri 

Azami Hız: >25 km/s 

Boyutlar (BxExY): 175cmx320cmx100cm 

Ağırlık: 1400 kg (faydalı yüksüz) 

Çalışma Süresi: 6 saat 

Görev Kabiliyetleri

2.000 m etkili menzilli 30 mm Top

Yükseltilebilir Mastlı Gözetleme Sistemi 

Yük Taşıma/Çekme

Gece/Gündüz Keşif 

3B Haritalama 

Kurtarma Görevleri 

 Otonom İKA 

Otonom devriye 

GPS bağımsız görev

Link kaybında eve dönüş 

Lider Takibi 

Engelden kaçınma 

Sürülebilir alan tespiti 

Güzergah planma 

Dayanıklı Tasarım

Tam Elektrikli İtki Sistemi

Sürü Kabiliyetleri  

KAPGAN, özellikle zorlu çevre şartlarında yüksek manevra kabiliyetiyle farklı görevlerde birliklere eşlik etmek için tasarlanmış, Otonom Ağır Sınıf İKA’dır.  Yükseltilebilir Çevre Gözetleme Sistemi, Yük Sepeti gibi farklı fonksiyonlara yönelik faydalı yük seçeneklerinin yanı sıra entegre 2 km etkili menzillli 30 mm’lik Top ile sahada kara ve hava hedeflerine karşı zırh delici özelliği  ile düşük hacimde yüksek caydırıcılık sağlamaktadır. 

Modüler yapısı ile KAPGAN; taarruz, ekipman taşıma, yaralı intikali, bomba imha, keşif ve gözetleme, savaş hasar keşfi gibi birbirinden farklı görevleri ileri otonom özellikleriyle kolaylıkla yerine getirebilmektedir.

KAPGAN; 5 kilometre taktik veri linki, GSM ve uydu haberleşme altyapısı, 4 metre yükseltilebilir çevre gözetleme mastı ve yüksek teknoloji sensör sistemleri sayesinde çevreyi algılayarak gündüz/gece keşif ve gözetleme görevlerini icra edebilmektedir. Araca entegre kablolu veya kablosuz drone sayesinde menzil yetersiz durumlarda da röle olarak kullanılabilerek, drone entegre modem üzerinden kesintisiz haberleşme sağlanarak sistemin keşif ve gözetleme kabiliyetleri de artırılabilmektedir. 

HAVELSAN Dijital Birlik konseptinin en yeni üyesi olan KAPGAN, diğer otonom sistemlerde ortak harekât yapmasına imkan sağlayacak sürü altyapısına sahiptir.

 

KAYNAK: Havelsan “www.havelsan.com.tr”