Savunma Sanayiinde Stajyer Olmak

Savunma Sanayiinde Stajyer Olmak

Akademik eğitimi pratik ile birleştirebilmiş olmak, şüphesiz işe alım süreçlerinde en çok önemsenen unsurlardan bir tanesidir. Bu becerilerin kazanılabilmesi için kullanılması muhtemel enstrümanlar arasında ilk sıralarda ise staj faaliyetleri gelir. Biz de Türkiye’de, savunma sanayii alanında staj yapmak isteyen okurlarımıza yol göstermek adına; Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’de staj yapan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü öğrencisi İbrahim Mert Yaşar ile görüştük ve staj sürecinde yaşadıklarını anlatmasını istedik. İşte Türk savunma sanayii firmalarında staj yapmak isteyen okurlarımız için bu görüşmemizden derlediğimiz, staj süresince aklınızda bulundurmanız gereken ipuçları...

1) Hedefinizi Doğru Belirleyin

Savunma sanayiinde staj yapmaya başlamadan öncesinde ilk olarak kendinize sormanız gereken soru, lisans eğitiminiz bittiğinde savunma sanayii içerisinde çalışmak isteyip istemediğiniz olmalıdır. Eğer bu sektörde çalışmaya devam etmek istemiyorsanız, savunma sanayii dışındaki şirketlerde staj yapmak sizler için daha doğru bir seçenek olabilir.

Bir sonraki adım ise savunma sanayii içerisinde hangi bölümlerde çalışmak istediğinizi belirlemek olmalıdır. Bu karar sadece sizin ufkunuzu açmakla kalmayacak, aynı zamanda da staj ve iş görüşmelerinde doğru bir duruş sergilemenizi sağlayacaktır.

Ayrıca ortalamanızın yüksek olması hem staja kabulünüzde hem de iş hayatınızın geri kalanında size yardımcı olacaktır.

2) Staj Sürecinizin Sunacağı Fırsatları İyi Değerlendirin

Staja başladığınızda, lisans eğitiminiz sırasında yahut lisede görmüş olduğunuz pek çok işlemi ya da platformu fiili olarak deneyimleme şansına kavuşacaksınız. Aynı zamanda iş dünyasını tanıma fırsatınız olacak. Tüm bu deneyimlerin ne kadarının kazanıma dönüşeceği ise sizin plan ve programınıza bağlı olacaktır. Dolayısıyla, çalıştığınız firmadan staj süreciniz sonrasında iş teklifi alabileceğinizi, çalışırken kuracağınız iletişim ağları sayesinde profesyonel iş yaşamınızı şekillendirebileceğinizi ve daha nice fırsatların karşınıza çıkacağını bilmelisiniz.

Tüm bunların yanı sıra, staj süreciniz öncesinde çizdiğiniz kişisel yol haritanızın, stajda kazandığınız tecrübeler ışığında güncellenmesi muhtemeldir. Bu değişikliklerin, hayallerinizden vazgeçmek anlamına gelmediğinin, ancak rotanızda ufak değişiklikler yapmanın kariyer yolculuğunuzda sizi daha ötelere taşıyabileceğinin farkında olmalısınız.

3) Lisans Üstü Eğitiminizi Şekillendirmek için Staj Tecrübelerinizden Yararlanın

Staj sürecinizde yapacağınız çalışmalarda, kariyerinizin geri kalanında odaklanabileceğiniz alanları deneyimleme şansına ulaşacaksınız. Bu alanlardan hangisinin sizin için en doğrusu olduğunu belirleyebilir, lisans üstü eğitiminizde bu alana odaklanarak çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Böylelikle sadece kendinizi yetkinleştirmekle kalmaz, aynı zamanda Türk savunma sanayiinin ihtiyaç duyduğu alanlarda kalifiye personel açığını da kapatarak, sektöre büyük bir katkıda bulunabilirsiniz.

4) Ekip Çalışması Yapmaya Alışın

Alt yükleniciler, ana-alt yükleniciler, ana entegratörler, bunları destekleyen düşünce kuruluşları- üniversiteler, sektörü yönlendiren resmi otoriteler ve daha nice paydaşı ile oldukça kümülatif bir yapıya sahip olan savunma sanayiinde, nihai ürüne ulaşabilmek için takım çalışması gerçekleştirmek bir zorunluluk. Bu durum dolayısıyla, en az şahsi başarılarınız kadar bir ekip olabilmeye ve başka insanlar ile ortak amaç için çalışmaya kendinizi alıştırmalısınız. Aksi halde pek çok problemle karşılaşmanız muhtemeldir. Zaten iş vereninizin sizden bekleyecekleri arasında mevcut çalışma ortamına ayak uydurabilmeniz başı çeken hususlardan birisi olacaktır.

5) Zaman ve İş Yönetimini Öğrenin

Staj yaparken karşılamanız gereken beklentilerden bir tanesi de size verilen görevleri, belirtilen zaman dilimi içerisinde ve maksimum doğrulukla gerçekleştirmenizdir. Aynı zamanda profesyonel iş yaşamının da olmazsa olmazı olan bu gerekliliğe, hızlıca adapte olarak hayatınızın geri kalanında bir ilke haline getirmek hem iş yaşamınızı hem de özel hayatınızı çok daha verimli şekilde yönetmenizi sağlayacaktır.