Gündem Savunma ve Havacılık Sanayii 10- 16 Haziran Gündem Özeti

Savunma ve Havacılık Sanayii 10- 16 Haziran Gündem Özeti

  • Jandarma Genel Komutanlığına bir adet daha T129 Atak teslimatı gerçekleştirildi. Haziran ayının başında teslim edilen helikopterle birlikte, Jandarma Genel Komutanlığı envanterindeki T129 Atak Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri sayısı da 6’ya yükseldi. (Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı)

  • Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve beraberindeki heyet, KADDB (Kral II. Abdullah Tasarım ve Geliştirme Bürosunun) davetlisi olarak Haşimi Ürdün Krallığı’na bir ziyarette bulundu. Ziyarette, iki ülke arasındaki savunma sanayii ilişkilerinin geliştirilmesine dair fikir alışverişi yapıldı. (Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı)

  • RAST 2019 9th International Conference on Recent Advances in Space Technologies (9’uncu Uzay Teknolojilerindeki Güncel Gelişmeler Konferansı), Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı ev sahipliğinde, 11- 14 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirildi. ROKETSAN A.Ş., ASELSAN A.Ş, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., HAVELSAN A.Ş., TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş., İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi gibi önemli kurum ve kuruluşların desteğiyle gerçekleştirilen etkinliğe GEO Genel Sekreteri Barbara RYAN ile Westminister Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Kale iştirak etti. (Kaynak: RAST 2019)

  • Ekonomist Dergisi tarafından bu yıl 28’incisi düzenlenen ‘Yılın İş İnsanları Ödül Töreni’nde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, liderlik sırrı ve gelecek hedefleri konulu bir konuşma yaptı. (Kaynak: Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.)

  • Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü 5. Sanayi Odaklı Bitirme Projeleri Fuarı etkinliğine katıldı. Demir etkinlikte, Vizyoner Genç Programı ile proje yapmak isteyen gençlerle ilgilendiklerini, projeleri himayelerine almak istediklerini dile getirdi. (Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı)

  • HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, İstanbul’da düzenlenen Makine Zirvesi’ne katıldı. Konuşmasında, her 1000 yılda bir, ekonomik merkezin Doğu ile Batı arasında gidip geldiğinin belirten Atalay şunları kaydetti: “Bizim şansımız, her gidiş gelişte bizim üzerimizden geçmesi. Şu sıralar yine Türkiye’ye uğradığını düşünüyoruz. Bu konjonktürü iyi kullanmak lazım. 3-4 saatlik bir mesafede 1,5 milyarlık bir nüfus ve 15 trilyon dolarlık bir ekonomi var. Bu coğrafi kolaylığımız, çevremizin problemlerinin de bir sebebi olabilir. Ama çevremizde yaşanan bu sıkıntılar, bize fırsatlar da doğuruyor. Coğrafik ve demografik avantajlarımızı kullanarak 2023 hedeflerine ulaşmak mümkün. Yapmamız gereken çok iş var, eksiğimiz de çok. Öncelikle odaklanmalıyız. Biz her alanda iyi olmaya çalışıyoruz, bu mümkün değil”. (Kaynak: HAVELSAN A.Ş.)

  • Singapur Silahlı Kuvvetleri Zırhlı Birliklerinin 50’inci kuruluş yıldönümü vesilesiyle düzenlenen törende, Hunter zırhlı muharebe aracının (ZMA) kabulünün gerçekleştirilerek Singapur Silahlı Kuvvetlerinde göreve başladığı duyuruldu. Singapur Savunma Bakanı Dr. Ng Eng Hen, araçla ilgili şu şekilde konuştu: “ Silahlı Kuvvetler envanterindeki M113 araçlarını ikame eden Hunter ZMA; üstün ateş gücü, hareket kabiliyeti ve koruma seviyesiyle aynı zamanda pek çok alanda da önemli bir atılım yapılmasını sağlayacak. Selefine nazaran daha düşük insan gücü gerektiren Hunter ZMA, buna karşın sahip olduğu ileri teknoloji sayesinde yüksek bir potansiyel barındırıyor.” (Kaynak Singapur Savunma Bakanlığı)

  • Yeni Zelanda Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde bulunan 5 adet C-130H kargo uçağının ikame edilmesi için muhtelif miktarda C-130J-30 Super Hercules tedarik edilmesine karar verildi. Amerika Birleşik Devletlerinin FMS (Foreign Military Sales/ Yabancı Askeri Satışlar) kanalıyla yürütülecek projenin maliyetinin ise yaklaşık 1 milyar Amerikan doları olması bekleniyor. (Kaynak: Yeni Zelanda Savunma Bakanlığı)