Gündem Savunma ve Havacılık Sanayii 13- 19 Mayıs Gündem Özeti

Savunma ve Havacılık Sanayii 13- 19 Mayıs Gündem Özeti

  • Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Eskişehir 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde; F-135 motorunun montaj ve bakımı için kurulan tesisi ziyaret etti. Konuyla ilgili olarak İsmail Demir’in sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, Türkiye’nin proje ortağı olarak iş payı ve yükümlülükleriyle ilgili üzerine düşen sorumlulukları eksiksiz yerine getirdiği vurgulandı. (Kaynak: Prof. Dr. İsmail Demir’in Sosyal Medya Hesabı)

 

 

  • Türkiye ve AB (Avrupa Birliği) Sınırlarının Sınır Gözetleme Kapasitesinin Artırılması için Mobil Gözetleme Araçları Tedarik Projesi kapsamında üretilen 20 Ateş Mobil Sınır Güvenlik Sistemi, ASELSAN A.Ş.’nin Macunköy tesislerinde, 16 Mayıs’ta düzenlenen törenle Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Trakya sınırlarında kullanılacak sistemler sayesinde yasa dışı göçmen ve kaçakçılar tespit edilecek, böylelikle de Türkiye- AB sınır hattı güvenliğine katkı sağlanacak. (Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı)

 

 

  • TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. bünyesinde kurulan Turboşaft Ar-Ge Test Merkezinin temel atma töreni ve T700-TEI-701D motoru teslim töreni, Eskişehir’de gerçekleştirildi. Ayrıca, bu vesileyle Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından, T700-TEI-701D motoru ve test merkezi de incelendi. T70 Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.; T700 motorlarının 60’ın üzerinde değişik parçasının üretilmesi,  montajı, nihai testi, konfigürasyon yönetimi ve lojistik destek hizmetlerinden sorumlu olacak. (Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı)

 

 

  • HAVELSAN A.Ş. tarafından, Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında üretilen Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS)'nin dördüncü ürünü, Gölcük Tersanesi Komutanlığına teslim edildi. HAVELSAN mühendislerinin özgün tasarım çalışmaları sonucu üretilen DBDS, 2012'de TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık yarışmasında birinci olmuştu. Aynı zamanda Pakistan Deniz Kuvvetlerinin Agosta sınıfı denizaltılarının modernizasyonunda da tercih edilen DBDS’nin yerli katkı payı ise ilk başta öngörülen %70 sınırının üzerine çıktı. (Kaynak: Anadolu Ajansı)

 

 

  • Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise ikinci büyük sanayi kümelenmesi olan Saha İstanbul’un 3’üncü Olağan Genel Kurulu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in de katılımıyla, 18 Mayıs’ta gerçekleştirildi. Genel Kurul’da kararlaştırılan SAHA Yönetim Kurulu asil listesi ise şu şekilde: Haluk Bayraktar, Prof. Dr. Haluk Görgün, Ali Fazıl Böyet, Murat İkinci, Hakan Altınay, Hilal Ünal Türkkan, Bilal Aktaş, Zafer Şen ve Prof. Dr. Fazilet Vardar. (Kaynak: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank/ Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar)

 

 

  • Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de, 13- 25 Mayıs tarihleri arasında, fiili ve atışlı olarak icra edilen DENİZKURDU-2019 tatbikatında, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ürünü Şimşek Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi kullanıldı. Hava-hava, satıh-hava, uçaksavar ve füze sistemleri ile atış ve radarla takip eğitimlerinde kullanılabilen Şimşek, muharip uçaklar ile füzelerin uçuş karakteristiklerine yakın özelliklere sahiptir. (Kaynak: Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.)

 

 

  • Japonya’ya FMS (Foreign Military Sales/ Yabancı Askeri Satışlar) kanalıyla 317 milyon dolarlık AIM-120C-7  Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze satışı gerçekleştirilmesine Amerikan Dışişleri Bakanlığınca onay verildi. Satış için gerekli sertifikasyon DSCA (Defense Security Cooperation Agency/ Amerikan Savunma Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı) tarafından sağlanarak karar, kongreye sunuldu. Satış; 160 adet AIM-120C-7 füzesi, 1 adet AIM-120C-7 güdüm bölümü ve gerekli destek ekipmanları ile yedek parçaları içeriyor.(Kaynak: DSCA)

 

 

 

  • Hindistan Hava Kuvvetlerine ilk Apache Guardian helikopteri, Amerika Birleşik Devletlerinin Arizona Eyaletinde bulunan, üretici firmaya ait tesislerde, 10 Mayıs’ta teslim edildi. Taraflar arasında, Eylül 2015’te, toplamda 22 adet Apache helikopterinin teminini öngören bir anlaşma imzalanmıştı. Tedarik edilmesi planlanan helikopterlerden ilk grubun, Hindistan Cumhuriyeti’ne Temmuz ayında gönderilmesi planlanıyor. (Kaynak: Hindistan Hava Kuvvetleri)