Savunma ve Havacılık Sanayii 15- 21 Nisan Gündem Özeti

Savunma ve Havacılık Sanayii 15- 21 Nisan Gündem Özeti

  • Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracının, Akdeniz üzerindeki ilk uçuş görüntüleri, Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar tarafından, sosyal medya üzerinden yayımlandı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmek üzere beş adet Bayraktar TB2 İHA’nın, Nisan ayının başında, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığınca kabulü gerçekleştirilmişti. (Kaynak: Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar)

  • Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından, 18 ve 19 Nisan tarihlerinde Uçuş Test Sempozyumu düzenlendi. Etkinliğe Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Sivil Havacılık Genel Müdürü Vekili Bahri Kesici ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil de katıldı. (Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı/ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii)

  • T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve bir özel sektör firması arasında, DUNKER (Denize Düşen Helikopterden/Mecburi İniş Yapan Uçaktan Kaçma Kurtulma) projesi sözleşmesi imzalandı. Proje, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının (Dz.K.K.lığı) denize düşen helikopter veya suya mecburi iniş yapan uçaktan kurtulma eğitimleri için ihtiyaç duyduğu simülatör sisteminin milli imkanlarla, Dz.K.K.lığı Deniz Hava Üs Komutanlığı bünyesinde tesis edilmesini hedefliyor. (Kaynak: Savunma Sanayii Başkanlığı)

  • HAVELSAN 2018 Olağan Genel Kurul toplantısı 18 Nisan’da yapıldı. Toplantıda, HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar’ın ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şenol’un görev sürelerinin uzatılmasına karar verildi. Şirketin yönetim kurulu üyeleri ise Ahmet Akyol, İsmail Altıntaş ve Yüksel Aksöz olarak belirlendi. (Kaynak: Havelsan A.Ş.)

  • ASELSAN’ın, Kazakistan Cumhuriyeti’ndeki iştiraki KAE ile birlikte yürüttüğü T-72A Tank Modernizasyonu Projesi başarıyla tamamlandı. Bu proje ile ortaya çıkartılan konfigürasyonda temel olarak T-72 tanklarına; Atış Kontrol Sistemi ile gece/ gündüz hareketli atış kabiliyeti, uzaktan komutalı uçaksavar yeteneği, komuta kontrol ve haberleşme yeteneği kazandırılıyor. Proje kapsamında modernize edilen tank, Kazakistan Savunma Bakanlığı yetkililerince zorlu testlere tabi tutuldu. (Kaynak: ASELSAN A.Ş.)

  • Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilecek olan Yeni Nesil T-155 Fırtına kundağı motorlu obüsleri için ASELSAN bir obüs atış kontrol sözleşmesi imzaladı. İmzalanan sözleşme kapsamında üretilecek olan atış kontrol sistemleri, Fırtına’ların imal edileceği 1’inci Ana Bakım Fabrikasına teslim edilecek. (Kaynak: ASELSAN A.Ş.)

  • İtalyan Deniz Kuvvetlerinin FREMM sınıfı 8’inci firkateyni Antonio Marceglia, 16 Nisan’da teslim edildi. Aynı zamanda genel maksat konfigürasyonunun da 4’üncü gemisi olan Antonio Marceglia 144 metre tam boya ve 6.700 ton deplasman ağırlığına sahip. Genel maksat konfigürasyonundaki diğer gemiler ve teslim yılları ise şu şekildeydi: Carlo Bergamini- 2013, Luigi Rizzo- 2017 ve Federico Martinengo- 2018. (Kaynak: Fincantieri)

  • DRDO (Defence Research and Development Organisation/ Hindistan Savunma Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi) 15 Nisan’da, Nirbhay uzun menzilli ses altı seyir füzesi ile başarılı bir test atışı gerçekleştirdi. Testte, önceden planlanan dikey fırlatma, booster ayrılma, kanat açılma, motor başlatma, belirlenen güzergahta seyir ve alçak irtifa uçuş gibi bütün aşamalar başarıyla tamamlandı. (Kaynak: DRDO)