Gündem Savunma ve Havacılık Sanayii 20- 26 Mayıs Gündem Özeti

Savunma ve Havacılık Sanayii 20- 26 Mayıs Gündem Özeti

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 23 Mayıs’ta gerçekleştirilen “Daha Parlak Bir Gelecek için Çalışmak” temalı 12. Çalışma Meclisi’nde, otonom teknolojiler, robotik sistemler ve yapay zekanın çalışma hayatına etkileri ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirdiği açılış konuşmasında “İnsan gücünün yerini makine ve yazılım gibi unsurların aldığı bir dünyada istihdam konusunu yeniden tasarlamak gerekiyor. Dünya nüfusunun hızla arttığı, eğitimin yaygınlaştığı ve hayat standartlarının yükseldiği bir dünyada istihdam meselesi giderek daha karmaşık bir hal alıyor.” şeklinde konuş. Erdoğan, istihdam ile ilgili sözlerine şu şekilde devam etti: “Teknoloji bir yandan geleneksel üretim biçimlerini tehdit ederken diğer yandan da istihdama katkıda bulunabilecek bir potansiyele de sahiptir. Devletlerin ve işletmelerin zenginliğinin topluma yansımasının yollarını ne kadar genişletebilir ve çeşitlendirebilirsek, geleceğimize o denli güvenle bakabiliriz.” (Kaynak: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sosyal Medya Hesabı/ Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Sosyal Medya Hesabı)

 • Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bir televizyon kanalının canlı yayınına katıldı. Demir’in programda paylaştığı bilgiler arasında başlıca bir kaç tanesi şu şekildeydi:
 1. EUROSAM ile hava savunma sistemleri alanında yapılan iş birliği devam ediyor. ASELSAN, HAVELSAN ve EUROSAM arasında, 2018 yılında Türkiye’nin gelecekte sahip olacağı uzun menzilli hava ve füze savunma sisteminin tanımlama çalışması için anlaşma imzalanmıştı.
 2. Genel hatları ortaya çıkan Milli Muharip Uçak Projesi’nde alt sistemler için çalışılmaya devam ediliyor. Projenin ilerleyen safhalarında yabancı ortaklıklar söz konusu olabilir. Uçağın hangardan çıkış tarihi olarak ise 2023 yılı öngörülüyor.
 3. Fırat modernizasyonu kapsamında, 169 adet M60T tankının modernizasyonu gerçekleştirildi. (Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı)

   

 • Türk Silahlı Kuvvetlerine takribi 3.000 adetlik bir MPT-76 teslimatı daha gerçekleştirildi. Bugüne kadar Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve özel sektör tarafından 35.500’den fazla silah üretilerek Silahlı Kuvvetlerin hizmetine sunuldu. Bu sayının ilerleyen dönemlerde 96.000’in üzerine çıkması planlanıyor. (Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı)

 • Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ROKETSAN A.Ş.’ye bir ziyarette bulundu. Ziyaret esnasında da ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi’nin testini gerçekleştirdi. Kritik üs ve bölgelerin dron saldırılarına karşı korunmasında kullanılacak olan Alka; mobil ve sabit kullanım olanağı ile düşük atış maliyeti gibi pek çok avantaja sahip. (Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı)

 • HAVELSAN A.Ş. ile bir inşaat firması arasında, eğitim ve simülasyon teknolojileri alanında iş birliği anlaşması imzalandı. Taraflar arasında, ilerleyen dönemde ayrıca ortak bir çalışma grubu oluşturularak, farklı iş sahalarında yeni iş birliklerinin sağlanabilmesi için de çalışmalar gerçekleştirecek. (Kaynak: HAVELSAN A.Ş.)

 • HAVELSAN’ın bağlı ortaklığı HAVELSAN Teknoloji Radar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı  iş birliğinde gerçekleştirilen değerlendirmede, 2015-2017 döneminde yüzde 70'in üzerinde gelir artışı yakalayan şirketler listesine girdi. HAVELSAN Teknoloji Radar şirketi, yakaladığı bu artışla, gelir aralığını 50-100 milyon lira bandına çıkardı. (Kaynak: HAVELSAN A.Ş.)

 • Pakistan Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tümgeneral Asif Ghafoor, Shaheen-II balistik füzesinin atış testinin başarıyla gerçekleştirildiğini duyurdu. Konvansiyonel ve nükleer harp başlığı taşıyabilen füze, 1.500 km menzile erişebiliyor. (Kaynak: Pakistan Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tümgeneral Asif Ghafoor Sosyal Medya Hesabı)

 • Hindistan Hava Kuvvetleri, BrahMos süpersonik füzesinin, havadan satha versiyonunu kullanarak Su-30MKI uçağıyla başarılı bir test atışı gerçekleştirdi. Testte kullanılan füze 2,5 ton ağırlığa ve 300 km menzile sahip. (Kaynak: Hindistan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı)