Gündem Savunma ve Havacılık Sanayii 25- 31 Mart Gündem Özeti

Savunma ve Havacılık Sanayii 25- 31 Mart Gündem Özeti

  • Türk savunma sanayiinin güncel teknolojileri yakalamanın ötesinde, geleceğin teknolojilerine de öncülük edebilmesi açısından özel bir yeri olan elektromanyetik fırlatma sistemleri (EMFS) alanında yeni bir başarıya daha imza atıldı. Yeteknoloji tarafından geliştirilen Şahi209 Blok II EMFS’nin ilk atışı başarıyla gerçekleştirildi. Yeteknoloji, Savunma Sanayii Başkanlığı ile 25 Mayıs 2018’de bir adet Şahi209 saha prototipinin tedariki için sözleşme imzalamış ve mevzubahis prototipin kabul faaliyetleri başarılı şekilde tamamlanmıştı. (Kaynak: Yeteknoloji)

  • T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen basın toplantısında, sektördeki güncel gelişmeler, ihracat beklentileri ve hedefler değerlendirildi. Türkiye’de sürdürülebilir bir savunma sanayiinin tesis edilmesi için güçlü bir sanayi piramidinin kurulması ve ihracatın arttırılması yüksek önem arz ediyor. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2019 yılı için belirlenen sektörel ihracat hedefinin ise 3 milyar dolar olduğunu açıklamıştı. (Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı)

  • Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, hem Brezilya Federatif Cumhuriyeti’nde hem de Malezya’da eş zamanlı olarak bayrak gösterdi. Şirket, 26- 30 Mart tarihleri arasında düzenlenen LIMA (Lagkawi International Maritime and Aerospace Exhibiton) 2019’da Anka İHA (insansız hava aracı) başta olmak üzere çeşitli ürünlerini tanıtırken, öte yandan da Brezilya’da T129 Atak ile bir “roadshow” düzenledi ve ülkenin kara havacılık pilotlarına T129’un kabiliyetlerini keşfetme fırsatı sundu. (Kaynak: Türk Havacılık ve Uzay Sanayii)

  • Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ürünü Hürkuş-C, TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) SAGE (Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü) tarafından geliştirilen Togan Havadan Bırakılan Güdümsüz/ Düşük Profil Güdümlü Havan Mühimmatı ile atış testi gerçekleştirdi. Terörle mücadelede yüksek maaliyet handikapının aşılması amacıyla ortaya koyulan bir çözüm olan Hürkuş-C’nin bu anlamda elini daha da güçlendirecek Togan; 35 m öldürücü yarı çapa sahip olup, güdümlü tipte 10 metrenin altında cep değeri sunabiliyor. (Kaynak: T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı/ T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı)

  • Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Boeing ve İstanbul Teknik Üniversitesi iş birliğiyle yürütülecek olan “Hava Aracı Yapıları ve Malzemeleri Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nın açılış töreni, Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinin Kazan yerleşkesinde gerçekleştirildi. Program çerçevesinde, hava aracı yapıları ve malzeme teknolojileri alanlarındaki öncü teknolojilerle modern uygulamalar için kabiliyetler geliştirilecek. Ayrıca insan kaynağı da yetiştirilecek. (Kaynak: Türk Havacılık ve Uzay Sanayii)

  • Belçika Krallığı’na FMS (Foreign Military Sale/ Yabancı Askeri Satışlar) kanalıyla MQ-9B İHA (insansız hava aracı) satışı yapılması için Amerikan Dışişleri Bakanlığınca gerekli onay verildi ve DSCA (Defense Security Cooperation Agency/ Amerikan Savunma ve Güvenlik İş Birliği Ajansı) tarafından gerekli sertifikasyon sağlanarak, karar Kongreye sunuldu. Alım; 4 adet MQ-9B İHA, 2 adet yer kontrol istasyonu, 5 adet AN/DAS-4 Multi-Spektral hedefleme sistemi, 15 adet gömülü küresel konumlandırma sistemi/ ataletsel seyrüsefer sistemi, 5 adet AN/APY-8 Lynx sentetik açıklıklı radar ve 5 adet tespit ve kaçınma sistemini içeriyor. Toplam bedeli 600 milyon Amerikan doları olan bu satışla, Belçika Silahlı Kuvvetlerinin ISR (intelligence, surveillance and reconnaissance/ keşif, gözetleme ve istihbarat) kabiliyetlerinin önemli ölçüde arttırılması hedefleniyor. (Kaynak: DSCA)

  • İngiliz Hava Kuvvetleri, E-3D Sentry filosunu ikame etmek üzere, beş adet E-7 Wedgetail satın alacak. Söz konusu uçakların tedarikine yönelik olarak taraflar arasında imzalanan 1,98 milyar Amerikan doları değerindeki anlaşma, aynı zamanda İngiliz Hava Kuvvetleri için tarihi bir kırılım noktası olarak değerlendiriliyor. E-7’nin daha önceden Avustralya Hava Kuvvetleri kullanımına girmiş olması da İngiliz Hava Kuvvetlerinin karar sürecinde önemli bir etmen oldu. 

  • T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Araştırma Merkezi Komutanlığı ve HAVELSAN iş birliği ile geliştirilen yeni nesil milli savaş yönetim sistemi ADVENT SYS (savaş yönetim sistemi)’nin fabrika kabul testleri tamamlandı.Advent SYS ilk olarak TCG Kınalıada korvetinde kullanılacak. Ardından TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi için de fabrika kabul testlerine başlanacak. (Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı)