Gündem Savunma ve Havacılık Sanayii 27 Mayıs- 2 Haziran Gündem Özeti

Savunma ve Havacılık Sanayii 27 Mayıs- 2 Haziran Gündem Özeti

  • Süratli Devriye Botu Projesi kapsamında ikinci botun da Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildiği, 24 Mayıs’ta duyuruldu. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının kritik tesisleri ile donanma unsurlarını barındıran deniz üslerinin denizden güvenliğinin sağlanması amacıyla 8 adet botun tedariki için kurgulanan projenin ihale ilanı, 2016 yılında yayımlanmıştı. (Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı)

  • Irak Cumhuriyeti’nin kuzeyinde bulunan Hakurk bölgesinde teröristlere ait mağara ve sığınakların imha edilmesi ile teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla başlatılan Pençe Operasyonu’nda, ROKETSAN A.Ş. ürünü Bora füzesi kullanıldı. Manevra birliklerine  zamanında, doğru ve etkili ateş gücü yaratarak ateş desteği sağlayan füze, böylelikle ilk defa muharebe sahasında boy göstermiş oldu. (Kaynak: Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Sosyal Medya Hesabı)

  • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı) bağlısı birlik, gemi ve deniz hava vasıtalarının harekâta hazırlık seviyesini artırmak amacıyla 13- 26 Mayıs tarihleri arası icra edilen DENİZKURDU-2019 tatbikatı esnasında, TCG BARTIN korvetinden yerli ve millî L-UMTAS füzesiyle yapılan atışta “ALBATROS-K” Süratli Suüstü Dronu tam isabetle vuruldu. (Kaynak: Dz.K.K.lığı)

  • Hindistan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu filo destek gemilerinin tedarik edilmesi amacıyla başlatılan ihalede, Türkiye’nin önde gelen 5 tersanesi tarafından oluşturulan konsorsiyum, ipi göğüsleyen taraf oldu. Dünya genelinden 8 şirketin katıldığı, 2, 3 milyar dolar değerindeki ihale kapsamında 45 bin tonluk 5 adet filo destek tankerinin üretimi, 8 yıllık bir süreç içerisinde Hindistan Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilecek. Projede konsorsiyumun üstleneceği görevler; Hindistan’daki tersanenin modernizasyonu, gemilerin tasarımı, mühendislik hizmetleri, üretimin planlanması, yönetilmesi, gemi inşa malzemeleri şartnamelerinin hazırlanması ve ana malzemelerin sağlanması olacak. (Kaynak: Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği/ Anadolu Ajansı)

  • HAVELSAN A.Ş. tarafından, “Teknoloji Kampları” programı çerçevesinde 24 Haziran – 26 Temmuz tarihleri arasında, 6 ana teknoloji kampı gerçekleştirilecek. Eğitimler, HAVELSAN Ankara Merkez tesislerinde, ücretsiz olarak verilecek. Alınan başvurular, belirli kriterler dahilinde değerlendirilerek, kontenjan kapsamında katılımcılar belirlenecek ve tüm katılımcılara katılım belgesi verilecek. (Kaynak: HAVELSAN A.Ş.)

  • Jandarma Genel Komutanlığına bir adet daha T129 Atak Taaruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslimatı gerçekleştirildi. J-1071 Alpaslan, J-1299 Osman Gazi, J-1453 Fatih ve J-1512 Yavuz helikopterlerinden farklı olarak, yeni teslim edilen J-1526 Kanuni’de tek renk haki yeşil bir kamuflaj tercih edildi. (Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı/ Jandarma Genel Komutanlığı)

  • ASELSAN A.Ş. ürünü ALPER LPI radarı, Pakistan Deniz Kuvvetleri tarafından, halihazırda inşası devam etmekte olan OPV platformları için tek kaynak olarak seçildi. Radarın, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterindeki ondan fazla platformda daha kullanılması için görüşmeler devam ediyor. (Kaynak: A Bülten Haziran Sayısı)

  • T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve ASELSAN A.Ş. iş birliğiyle yürütülmekte olan “Elektronik Devreli EYP (El Yapımı Patlayıcı) Düzenekleri Tespit ve Zararsız Hale Getirme Sistemi Projesi” kapsamında HPEM (High Power Electromagnetics – Yüksek Güçlü Mikrodalga) alt sisteminin teknoloji gösterimi Gölbek Anten Test Sahasında yapıldı. Gösterim sırasında HPEM sistemi, birbirinden farklı EYP düzeneklerini başarıyla etkisiz hale getirdi. Proje, Kara Kuvvetleri Komutanlığının el yapımı patlayıcılar ile daha etkin şekilde mücadele etmesini sağlamayı hedefliyor. (Kaynak: A Bülten Haziran Sayısı)